روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۹ جدی

روزنامه‌های کابل

بیشتر روزنامه‌های کابل سرمقاله و مطالب تحلیلی خود را به افزایش ناامنی در افغانستان و توقع مردم از سیاست رئیس جمهوری جدید آمریکا نسبت به افغانستان اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستانبا انتقاد از دولت افغانستان نوشته که از مدتی است مردم و نهادهای محلی از حضور نیروهای خارجی در این کشور سخن رانده ولی نتیجه این بی‌توجهی و غفلت مقام‌های دولتی سوال برانگیز است.

نویسنده افزوده که نیروهای مرتبط با گروه‌های تروریستی کشورهای خارجی، ازبکستانی، تاجکستانی و پاکستانی مناطق وسیعی از ولایت زابل در جنوب افغانستان را اشغال کرده‌اند و فردا باید مناطق و ولایت‌های همجوار تاوان این غفلت را در مقابله با این گروه بپردازند.

به نظر سرمقاله نویس شکی وجود ندارد که حکومت در ابتدا می‌توانست از ورود این خانواده‌ها در خاک افغانستان جلوگیری کند. می‌توانست آنها را در یک محل مطمین همانند اردوگاه جابجا کند و زیر نظر داشته باشد. اما چرا چنین کاری نشد، سؤالی است که همواره بی پاسخ مانده است.

روزنامه چراغنوشته که رویداد انتحاری کابل و قرار گرفتن ولایت شرقی ننگرهار در آستانه سقوط بار دیگر زنگ خطر جنگ بزرگ را برای حکومت به صدا در آورده اگر رئیس جمهور درکی از هراس مردم، به جای زد و بندهای سیاسی و یا دغدغه‌های ثبات در افغانستان را داشته باشد.

به نظر سرمقاله نویس مردم بی‌دفاع که تنها برای زنده ماندن سال‌هاست در تقلا هستند در خط مقدم هر جنگ و انتحاری هستند و در ناتوانی حکومت، خانه و منبع درآمد خود را از دست می‌دهند و مجبورند به حمل بار سنگین آوارگی در سرما و گرمای سال بدون سرپناه و آذوقه به سر ببرند.

نویسنده افزوده که ننگرهار این‌بار مانند قندوز در خطر کشتار و ویرانی است و آیا حکومت درسی از سقوط قندوز گرفته است تا دیگر ولایتی را به مخالفان واگذار نکند؟

روزنامهبا اشاره به انفجار روز سه‎شنبه گذشته قندهار نوشته که به هرحال، پیچید‌گی این حمله نیاز به ابهام‌زدایی از لایه‌های تاریک این مهمانی را افزایش داده‌است. اگرچه امنیت ملی گفته است که براساس بررسی‌های این نهاد، حمله‌کننده بر این مهمانی در مدرسه‌ای در مناطق قبایلی پاکستان آموزش دیده و این حمله نیز در پاکستان طراحی شده، اما تاکنون تحقیق قابل اعتنایی انجام نشده‌است.

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

نویسنده افزوده که اقدام امارات متحده‌ عربی برای گماشتن گروه بازرسان پلیس لندن و همکاری بازرسان داخلی و امارات متحده‌ عربی پاسخی به چگونگی انجام این حمله‌ا‌ی تروریستی خواهد داد و از طرف دیگر با اندکی تردید می‌توان گفت واقعیت این مسئله را کشف می‌کند. نتیجه‌ا‌ی این ارزیابی قطعاً با پیامدهای سیاسی همراه خواهد بود. این نتیجه می‌تواند به موجی از تنش‌های سیاسی داخلی دامن بزند و یا باعث تشدید اختلاف سیاسی با پاکستان شود. همه چیز بستگی به راز این مهمان‌خانه‌ا‌ی مهمان‌کُش دارد.

روزنامه ویسا نوشته که سخنان ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بی‌اهمیت نبود که می‌گفت که جنگ جویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قراراست که در بهار سال آینده به ولایت‌های شمالی افغانستان بیایند.

نویسنده افزوده که در کشور در شرق، شمال جنوب و جنوب غرب طوفان ناامنی اگر کنترل نشود و اگر مردم ما در محور ملی جمع نشوند و یک تصمیم بزرک ملی گرفته نشود خدای نخواسته به یک فتنه جدید روبرو خواهیم شد.

روزنامه راه مدنیت نوشته که قاعده کلی این است که نباید همه چیزهای بد را به بیرون مرزها ربط بدهیم؛ بلکه اندکی هم به خود و رفتار و کردار خود بیندیشیم. زنگ خطر سالها است که برای این سرزمین و مردم آن به صدا در آمده است و اینکه همه این کارکردهای بد را که زایده فکر و ذهن ماست به نیروهای بیرونی ربط بدهیم مشکلی را حل نمی‌کند.

توقع از رئیس جمهوری جدید آمریکا

روزنامه آرمان ملی نوشته که وضعیت در افغانستان خطرناک تر شده و اگر چنانچه کشورهایی مانند آمریکا به این ماجرا از دید نو و واقع بینانه‌ای ننگرد، شاید افعی هزار سری که در زیر نام طالبان در منطقه سر و دم می‌جنباند، هم منطقه و هم دنیا را به مخاطره و هراس بیندازد.

سر مقاله نویس افزوده که حمایت بیدریغ از مردم، حکومت و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای رسیدن به فرداهای روشن، به سود امروز و فرداهای آمریکا و غرب است و در این میانه سرکوب افراطیت، طالبان و داعش باید با جدیت در سر خط اولویت‌ها قرار داده شود.

نویسنده افزوده که ما خواهان آنیم که رئیس جمهوری جدید آمریکا با دید نو به تحولات در افغانستان نظر کند ورنه عواقب دوباره به قدرت رسیدن طالبان می‌تواند برای جهان بد باشد.

سرمقاله نویس روزنامه ماندگارنوشته که برای آمریکار و رئیس‌جمهور جدیدش نیز به‌صرفه است که به افغانستان و بازی‌های جاری در آن، از عینک سیاست‌مداران افغانستانی تماشا کنند و یا لااقل به این کشور، نگاهی مستقلانه و فارغ از علایق استیلاگرانه پاکستان داشته باشند؛ زیرا دست‌کم دو دهه گذشته نشان داده که پاکستان جعل‌کارترین متحد برای آمریکا در منطقه است؛ کشوری که کمک‌های نجومی این غول جهانی را دریافت می‌کند اما به‌جز تعقیب اهداف خویش، هیچ پایبندی‌ به اصول همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی ندارد.

نویسنده افزوده که اکنون که هم سیاست پاکستان‌دوستی آقای غنی به ناکامی انجامیده و هم ترامپ از اتحاد با پاکستان اظهار نارضایتی می‌کند، بهترین فرصت برای جانب آمریکا و دولت افغانستان برای شکافتن سقف روابط گذشته و ریختن طرحی نو در امتداد ثبات افغانستان و منطقه و جهان فراهم آمده است.

روزنامه دولتی انیس نوشته که در سال ۲۰۱۴ رئیس جمهور غنی با سفر به مرکز فرماندهی ارتش پاکستان اعلام کرد که کابل آماده‌است به تمام نگرانی و خواست‌های مشروع پاکستان ترتیب اثر دهد. اما با رغم این حسن همجواری افغانستان، پاکستان حاضر نشد که امتیازی به جانب افغانستان بدهد.

نویسنده افزوده است که افغانستان نباید مانند گذشته به پاکستان باج دهد و رویکرد نرم را نیز در قبال پاکستان اختیار نکند تا زمانی که پاکستانی‌ها در عمل صداقت و راستی خود را در امر مبارزه با تروریسم و دهشت افکنی ثابت نسازد.