روزنامه‌های کابل؛ شنبه دوم دلو

ترامپ حق نشر عکس روزنامه افغانستان

بیشتر روزنامه‌های امروز (شنبه دوم دلو/بهمن) کابل سرمقاله‌هایش را به مراسم سوگند خوری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اختصاص داده و نوشته اندکه افغانستان از رئیس جمهوری جدید چه انتظاری دارد.

روزنامه افغانستان نوشته که با انجام مراسم سوگندی خوری رئیس جمهوری آمریکا، قدرت سیاسی در این کشور رسما از حزب دموکرات به حزب جمهوری خواه انتقال یافت و ریاست جمهوری آقای ترامپ آغاز شد.

سرمقاله نویس افزوده که شعارهای انتخاباتی ترامپ نسبت به رقیبش بسیار متفاوت بود و به همین دلیل فهم و درک سیاست‌های ترامپ در داخل و خارج آمریکا کمی مشکل به نظر می‌رسد. بسیاری از سیاستمداران دنیا انتظار می‌کشند چه تغییری در رویکرد سیاسی این کشور در سطح داخلی و خارجی به وجود خواهد آمد؟

نویسنده افزوده که در انتخابات اخیر آمریکا مسایل افغانستان زیاد مورد توجه قرار نگرفت. از اینرو سیاست ترامپ درباره افغانستان و در کل روند مبارزه با تروریسم پوشیده و در هاله‌ای از ابهام باقی مانده‌است.

حق نشر عکس روزنامه ماندگار

روزنامه ۸صبح نوشته که تردیدی نیست که سیاست‌های آقای ترامپ تاثیرات خودش را بر اوضاع افغانستان و منطقه‌خواهد داشت. اگر آقای ترامپ به توافق هسته‌ای با حکومت ایران تمکین کند و روابط واشنگتن و مسکو را بهبود بخشد، بدون شک که روی ثبات منطقه‌ای اثرات مثبت خواهد داشت.

سرمقاله نویس افزوده که اگر سیاست‌های ترامپ به سمت تقابل بیشتر با مسکو پیش برود، برای منطقه اثرات مخرب دارد. افغانستان را ناخن افگار ناتو و جامعه جهانی می‌شناسند. نگرانی عمده این است که رقیبان جهانی و منطقه‌ای آمریکا با حمایت از بی‌ثباتی در افغانستان، به فشارهای آمریکا پاسخ بدهند.

سرمقاله نویس روزنامه ماندگار افزوده که انتظار این است که آقای ترامپ نگاهش را به افغانستان از زاویه نگاه‌های غیر واقعی و طراحی شده بیرون بکشند و باید آمریکا در این یک‌ونیم دهه حضور در افغانستان به واقعیت‌های اصلی دست یافته باشد.

حق نشر عکس روزنامه اطلاعات روز

نویسنده افزوده که مردم افغانستان انتظار دارند که آمریکا بعد از این باید جنگ را فشرده سازد و پاکستان را زیر فشار قرار دهد تا در راهبرد منطقه‌ای‌اش که از دل افغانستان می‌گذرد، انعطاف نشان دهد و نیز آمریکا باید از روند واقعی دمکراسی و رای مردم در افغانستان حمایت کند و همکار تقلب‌کاران نشود تا مردم بتوانند به سرنوشت شان با رای شان حاکم شوند. اگر این کار شد بقیه کارها هم درست می‌شود.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که در مراسم تحلیف آقای ترامپ و فراموشی افغانستان در جریان چند ماه گذشته توسط نامزدان انتخابات و حذف آن از برنامه‌های بزرگ آمریکا، برای افغانستان خبر بدی است. این خبر بد زمانی است که مقام‌های حکومت وحدت ملی و دستگاه دیپلماسی افغانستان یا نهادهای دولتی آمریکا اهمیت روابط دوجانبه‌ا‌ی آمریکا و افغانستان را نتوانند برای رئیس‌جمهور جدید توضیح دهند و چرایی آن را تبیین کنند.

سرمقاله نویس افزوده که انزوا و فراموشی برای افغانستان پیامدهای منفی در راستای تأمین ثبات سیاسی خواهد داشت. مقام‌های حکومت وحدت ملی بایستی اهمیت روابط با بزرگترین حامی مالی‌ و نظامی حکومت‌شان را درک کنند و انتظار می‌رود آقای ترامپ نیز از آنچه که در افغانستان می‌گذرد درک واقع‌بینانه‌تری به‌دست آورد و در چارچوب یک همکاری رسمی میان دو دولت استراتژی مفیدتری در راستای مبارزه با تروریزم، تقویت حکومت‌داری خوب و در نهایت تأمین ثبات در افغانستان روی‌دست گیرد.

نویسنده افزوده که اگر چنین نشود، رها کردن افغانستان در شرایطی که بیشترین گروه‌های تروریستی جهان در این کشور فعالند، پیامدهای منفی بر ثبات منطقه و جهان خواهد گذاشت.

روزنامه آرمان ملینوشته که ما امیدواریم اگر آمریکا به درستی مردم افغانستان را کمک می‌کند و می‌خواهد از این بحران هم خود و هم مردم افغانستان را بیرون کند باید در سیاست‌هایش در افغانستان بازنگری کند.

نویسنده افزوده که وضعیت در افغانستان خطرناک تر شده‌است و اگر چنانچه کشورهایی مانند آمریکا به این ماجرا از دید نو و واقع بینانه‌ای نگرند، شاید افعی هزار سری که زیر نام طالبان در منطقه سر و دم می‌جنباند، هم منطقه و هم دنیا را به مخاطره و هراس بیندازد.

حق نشر عکس کارتون روز، روزنامه افغانستان

به نظر سرمقاله نویس طولانی شدن جنگ در افغانستان به سود هیچ کشوری نیست. اگر آمریکا به هدف تحت فشار قراردادن روسیه و چین و مهار ایران در منطقه خواهان به درازا کشیدن جنگ در افغانستان باشد، بی‌گمان چون اتحاد شوروی وقت در این باتلاق گیر خواهد ماند.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که آقای ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی و پس از آن درباره افغانستان رسما اعلام موضع نکرده‌است.

نویسنده افزوده که با توجه به سیاست آقای ترامپ درباره تروریسم و دهشتگری و نیز موضع او در مقابل کشورهای حامی تروریسم می‌توان حدث زد که دولت جدید به رهبری ترامپ چه موضع درقبال قضایایی جاری افغانستان خواهد داشت.

روزنامه ویسا نیز نوشته که به هر صورت اینکه آقای ترامپ با جهان اسلام چه گونه برخورد خواهد کرد و جنگ با تروریسم کدام جهت را خواهد گرفت بعدا معلوم خواهد شد، یک چیز قابل یادآوری است که جنگ آمریکا در مقابل تروریسم در گذشته به رسوایی انجامیده است.

نویسنده افزوده که در دوره آقای اوباما ثابت شد که جنگیدن آمریکا در مقابل تروریسم خاص به خاطر مقاصد و اهداف آمریکا است که فقط از نام تروریسم در این راستا استفاده می‌کرد.