روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه چهارم دلو

روزنامه

مشکلات در انتقال اجساد کشته شدگان نیروهای امنیتی افغان، صلح در افغانستان و پیام طالبان به دونالد ترامپ ریاست جمهوری آمریکا مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارم دلو (بهمن) کابل است.

پیام طالبان به دونالد ترامپ

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که گروه طالبان دیروز اعلام کردند در صورتی که ترامپ سیاست‌های رهبران گذشته‌ آمریکا در افغانستان را تکرار نکند، افغانستان از اشغال رهایی یافته و آمریکا از جنجال این کشور نجات پیدا می کند.

آرمان ملی نوشته که "نیروهای امنیتی و مردم افغانستان تا آخر در برابر طالبان خواهند جنگید و از نوامیس‌شان در برابر ملیشه‌های پاکستانی دفاع خواهند کرد، هر چند در این راستا دشواری‌های زیادی را متحمل خواهند شد."

آرمان ملی افزوده که طالبان در پنج سال حکومت‌شان چه دستاورد و افتخاری دارند که حال دوباره می‌خواهند به قدرت برسند؟

صلح در افغانستان

روزنامه افغانستان ما نوشته که شورای عالی صلح با امکانات و صلاحیت‌های گسترده در زمینه صلح و مذاکره با مخالفان مسلح دولت تشکیل شد؛ اما ساختار و عملکرد این شورا از همان ابتدا مورد انتقاد قرار گرفت.

افغانستان می‌نویسد که تلاش‌های شورای عالی صلح در این سال‌ها به نتیجه دلخواه نینجامید و این ناکامی‌ها، شورا را در انظار مردم افغانستان به یک نهاد بی کفایت و پرهزینه تبدیل کرده و از همین رو بسیاری از مردم طرفدار انحلال شورای عالی صلح می‌باشند.

افغانستان افزوده که اینک با فوت رئیس شورای عالی صلح، بار دیگر توجه عمومی به سوی کارکرد و آینده این شورا معطوف شده است. بسیاری از مردم معتقد اند با توجه به تغییرات آشکار و اساسی که در سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به وجود آمده و نقش کشورهای خارجی در مسایل امنیتی افغانستان برجسته گردیده، ادامه روند صلح در توان شورای عالی صلح نمی‌باشد و باید به صورت رسمی از سوی حکومت و دستگاه دیپلماسی کشور به پیش برده شود.

روزنامه اطلاعات روز نیز سرمقاله امروزش را به جانشینی پیر سید احمد گیلانی رئیس پیشین شورای عالی صلح اختصاص داده است.

اطلاعات روز نوشته پیر سیداحمد گیلانی از سه روز پیش در کما به سر می‌برده. از همان روزها نیز بحث‌هایی بر سر جانشینی او در ریاست شورای صلح انجام شده است.

اطلاعات روز افزوده که معمولا رئیس این شورا از میان رهبران سیاسی صاحب نام غیر پشتون برگزیده شده است. شورایی که دست‌کم به‌لحاظ رسمی، مجری روند مصالحه با طالبان و مخالفان مسلح دولت است.

اطلاعات روز می‌نویسد "به نظر می‌رسد جایگاه رئیس شورای عالی صلح بر طبق سنت توزیع قدرت برای راضی نگهداشتن چهره‌های برجسته‌ سیاسی، این بار به یونس قانونی و یا محمدکریم خلیلی خواهد رسید."

سرمقاله روزنامه ماندگار نیز به قرارداد صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار اختصاص داده شده است.

ماندگار می‌نویسد که "بعد از توافقی که میان ارگ و آقای حکمتیار صورت گرفت و در آن تصریح شد که باید زندانیان حزب اسلامی رها شوند، اکنون بازار این تجارت رونق گرفته و صدها طالب، قاچاقچی مواد مخدر و دیگر جنایت‌کاران زیر نام وابسته حزب اسلامی از زندان رها می‌شوند."

ماندگار افزوده که وقتی طالبان از زندان رها می‌شوند، جبهه آنان قوت می‌گیرد و این نیروها مصیبت‌های تازه‌ای را برای مردم افغانستان خلق می‌کنند.

ماندگار نوشته که "وقتی دولت، بی‌آن‌که هیچ قدم مثبتی از جانب حزب اسلامی برداشته شود، همه امکاناتش را به پای آقای حکمتیار می‌ریزد، یعنی مردم افغانستان جز قربانی‌شدن هیچ نقشی در این پروسه نیافته‌اند. اما خواست مردم از ارگ این است که به جای ظلم، عدالت را رعایت کند و به چشم مردم خاک نزند."

انتقال کشته شدگان نیروهای امنیتی افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که تمام دولت‌های دنیا، سربازانی را که در نبرد جان می‌بازند، با اعزار و اکرام تشیع می‌کنند. اما در این‌جا گاه‌گاهی به پیکرهای نیروهای امنیتی ‌بی‌حرمتی می‌شود.

۸‌صبح نوشته که فساد در دستگاه حکومت و رهبری نیروهای مسلح عامل این بی‌حرمتی است. خانواده‌ها روزها منتظر مانده‌اند تا پیکرهای عزیران‌شان را دریافت کنند، اما این پیکرها نرسیده‌اند.

۸‌صبح افزوده که این وظیفه وزارت‌خانه‌های دفاع و داخله است که پیکرهای سربازان را با اعزار و اکرام به در خانه‌شان برسانند اما به این مورد مهم توجه نمی‌شود. رئیس‌جمهوری، رئیس اجرایی و دیگر بلندپایگان دولت باید به این موضوع توجه کنند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط