روزنامه های کابل؛ سه شنبه پنجم دلو

گیلانی حق نشر عکس Arg

وفات رئیس شورای عالی صلح و سرنوشت این شورا و مشکلات مردم به خاطر برگزاری مراسم تشییع جنازه پیرسید احمد گیلانی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های پنجم دلو (بهمن) کابل است.

سرنوشت شورای عالی صلح

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که شورای عالی صلح به هدف زمینه‌سازی مذاکرات صلح میان دولت و طالبان به میان آمد. از همان آغاز در مورد این که شورای عالی صلح در مذاکرات احتمالی با طالبان، نماینده‌ دولت است یا یک میانجی، اختلاف نظر وجود داشت.

۸‌صبح نوشته که شورای عالی صلح از زمان شروع به کارش تا حال دست‌آورد ملموسی هم نداشته است و بسیاری از اعضای شورای عالی صلح در مورد حساب‌دهی مالی این شورا تردید دارند. آنان می‌گویند که دخل‌وخرج این شورا شفاف نبوده است.

۸‌صبح افزوده واقعیت این است که طالبان آماده مذاکره‌ نیستند. طالبان فکر می‌کنند که در میدان جنگ پیروز هستند و به زودی به کل کشور مسلط می‌شوند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، وقتی وضعیت چنین باشد، دیگر نمی‌توان وجود شورای عالی صلح با مصارف گزاف آن را توجیه کرد. "شورای عالی صلح غیر تلف کردن امکانات و وقت، کاری دیگر از پیش نخواهد برد. هر کسی هم که رئیس آن باشد، نمی‌تواند این وضعیت را تغییر دهد. باید هرچه زودتر حکومت در مورد لغو شورای عالی صلح تصمیم بگیرد."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که حکومت به جای انتخاب جانشین برای پیر سید احمد گیلانی، انتخاب دیگری نیز می‌تواند داشته باشد و آن، صرفه‎جویی در هزینه و انحلال این نهاد و سپردن وظایف آن به نهادهای ریشه‌دار و قانونی دیگر است.

ماندگار نوشته که این شورا از بدو تاسیس، صدها میلیون دلار را مصرف کرد اما هیچ سودی در ازای این مصرف به بار نیاورد. در عوض، طالبان در ولایات مختلف از طریق شورای عالی صلح پول‌های کلانی به جیب زدند.

اما ماندگار افزوده که به نظر نمی‌رسد این شورا منحل گردد، بنابراین توصیه می‌‌شود که تغییراتی بنیادین در ساختار این شورا رونما شود.

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که با درگذشت رئیس شورای عالی صلح، چشم انداز آینده صلح و راهبرد صلح در کشور، یکبار دیگر با چالش مواجه می‌شود و سرنوشت گفتگوهای صلح و تلاش برای ختم جنگ با ابهام مواجه می‌گردد.

افغانستان نوشته که حکومت افغانستان با انتخاب رهبران سنتی در راس و در ترکیب شورای عالی صلح، در واقع می‌خواست که مساله جنگ در افغانستان را با استفاده از روش‌های سنتی حل منازعه در جامعه افغانستان حل کند اما نگاهی به عملکرد چند ساله شورای عالی صلح این نتیجه به دست می‌آید که این روش و رویکرد برای رسیدن به صلح در کشور موثر نبوده است.

افغانستان افزوده که تغییر نگاه به مساله صلح و طرح یک راهبرد متفاوت برای رسیدن به آن زمانی به وجود می آید که ترکیب شورای عالی صلح تغییر کند و از حالت سنتی خارج شود و افراد متخصص و استراتیژیست در ترکیب این شورا قرار گیرد.

مشکلات مردم در روز تشییع جنازه

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که شهروندان کابل دیروز نیز راه بندان شدیدی را تحمل کردند. جنازه پیر صاحب در ارگ خوانده می شد، ولی مردم در دورترها ناگزیر بودند راه های درازی را پیاده طی کنند و یا هم در وسایط (خودروهای) خویش همانند مورچه ها بر سینه خزند تا به کار و بارشان برسند.

آرمان ملی نوشته که " دیروز مراسم جنازه مرحوم پیر سید احمد گیلانی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد و به این مناسبت، بسیاری از راه های منتهی به شهر و نقاط مرکزی را داروغه‌های سلاح بردوش مسدود کرده بودند تا فلان ابن فلان به ارگ رسد و برای پیر صاحب چهار تکبیر خواند."

آرمان ملی افزوده که در چنین مواردی نهاد های مسئول و مدیران و برنامه ریزان چنان باید عمل کنند که مردم را دچار مشکلات نسازند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط