روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ششم دلو

دوستم
Image caption ژنرال دوستم اکنون در کابل به سر می‌برد

دادستانی کل افغانستان تایید کرد که حکم بازداشت ۹ نفر از محافظان ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان را به اتهام بد رفتاری با احمد ایشچی داده‌است.

صادر شدن حکم بازداشت ۹ نفر از محافظان معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، نتایج یک نظرسنجی تازه از دیدگاه مردم نسبت به طالبان و سیاست آمریکا در قبال افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ششم دلو (بهمن) کابل است.

حکم بازداشت محافظان ژنرال دوستم

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که بیشتر از یک ماه پیش، احمد ایشچی، معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی و والی سابق جوزجان، ژنرال دوستم و محافظانش را متهم به اذیت و آزار جنسی کرد.

اطلاعات روز نوشته که یک عده با توجه به پیشینه بدرفتاری ژنرال دوستم با برخی از یاران سیاسی‌اش، خواستار رسیدگی به این پرونده شدند. گروهی دیگر اما به جنبه سیاسی این قضیه اشاره کردند و اصرار ورزیدند که شکایت احمد ایشچی از آقای دوستم، صرفا یک مسأله حقوقی نیست. از این منظر، دادخواست احمد ایشچی از حکومت نوعی اعمال فشار به معاون اول ریاست‌جمهوری تلقی شد.

اطلاعات روز افزوده که پرونده آقای دوستم یک پرونده ساده حقوقی نیست، مسأله بر سر پرونده‌ای است که از مصادیق نقض آشکار حقوق بشر و خشونت عریان علیه یک شهروند می‌باشد و رویارویی با دوستم نیز کاری ساده نیست. "مسأله بر سر به بن‌بست رسیدن قانون در پرونده‌ای است که وجه سیاسی آن سنگین‌تر از لایه‌های دیگر آن است."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که سکوت در مورد پرونده ژنرال دوستم با توجه به شکایت احمد ایشچی سبب انتقادهایی شده بود؛ اما حالا با صادر شدن حکم دادستانی کل مبنی بر بازداشت ۹ تن از محافظان ژنرال دوستم، این پرونده وارد صحنه شده است.

ماندگار افزوده که "اکنون این قضیه هم برای ریاست‌جمهوری یک جنجال و معما شده و هم برای نهادهای عدلی و قضایی کشور. ژنرال دوستم یک فرد عادی نیست؛ او یک مقام عالی دولتی و یک رهبر قومی ـ سیاسی است که نگهبانان و هواخواهان زیادی با خود دارد که ممکن است در برابر هر اتفاقی واکنش نشان دهند."

ماندگار تاکید دارد که مقامات عدلی و قضایی کشور نیز باید با این پرونده برخورد غیرسیاسی کنند؛ زیرا شایبه‌هایی وجود دارد که طرح این قضیه از روز نخست، به هدف به کنترل گرفتن ژنرال دوستم و بازی‌های منطقه‌ای جاری در افغانستان بوده است. تحقیق عادلانه می‌تواند حقایق ماجرا و اسرار این پرونده را آشکار سازد.

نظرسنجی تازه از دیدگاه مردم به طالبان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که ۶۰ درصد پرسش‌شوندگان یک نظرسنجی ۸صبح و دانشگاه خورشید، طالبان را گروهی تروریستی می‌دانند.

۸‌صبح نوشته "حالا بیشتر مردم افغانستان می‌دانند که استخبارات پاکستان نمی‌خواهد در افغانستان یک دولت مدرن، مسلط و مقتدر شکل بگیرد. مردم درک کرده‌اند که استخبارات پاکستان می‌خواهد با سرمایه‌گذاری روی طالبان و دیگر گروه‌های خشونت‌طلب، بحران تشکیل دولت مدرن و مقتدر را در افغانستان تشدید کند."

۸‌‌صبح افزوده که مرگ سیاسی طالبان، فرصت کلانی در اختیار دولت و رهبران حکومت قرار داده است. دولت و رهبران حکومت باید بسیج همگانی را علیه ترور و حامیان استخبارات بیرونی به میان آورند. دولت باید از این ظرفیت‌ها برای شکست طالبان استفاده کند.

سیاست آمریکا در قبال افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که در دو سال اخیر تعدادی از مناطق در افغانستان به تصرف طالبان درآمد و مراکز چند ولایت در معرض تهدید جدی قرار گرفت و جغرافیای جنگ که پیش از آن در مناطق شرقی، جنوبی و غربی این کشور محدود می شد، به ولایات شمالی نیز گسترش پیدا کرد.

افغانستان نوشته که در افغانستان در کنار گروه‌های تروریستی قبلی، گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش نیز افزوده شد و دردسرهای زیادی را برای نیروهای امنیتی در این کشور به وجود آورد.

افغانستان افزوده که سیاست‌های ضعیف آمریکا در سالهای اخیر و احساس خستگی و بی میلی آن کشور از جنگ طولانی مدت افغانستان، زمینه مداخله کشورهای دیگر را در مسایل افغانستان بیشتر کرد و اکنون این مداخلات منشا بسیاری از نگرانی‌ها و دغدغه‌ها در افغانستان گردیده است.

افغانستان می‌نویسد که چنانچه حکومت جدید آمریکا با بی میلی به مسایل نگاه کند و در صدد کاهش حجم کمک‌هایش به افغانستان باشد، بدون شک این کشور عرصه جنگ‌های نیابتی گردیده و به پناهگاه امن و مستحکم گروه‌های تروریستی بدل خواهد شد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط