روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۰ دلو

برف حق نشر عکس GETTY IMAGES/SHAH MARAI
Image caption زمستان‌های افغانستان سرد و طاقت فرسا است

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث اعلام کرده که برف باری و باران‌های شدید در ۱۵ ولایت افغانستان جان ۲۱ تن را گرفته،۱۶ زخمی بجا گذاشته و ۲۱ منزل را کاملا تخریب کرده‌ است.

تلفات ناشی از برف و باران‌های شدید در افغانستان و گزارش تازه سازمان جهانی شفافیت و وضعیت افغانستان در این گزارش، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۰ دلو (بهمن) کابل است.

تلفات برف و باران در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که از مرگ از شدت سرما یا مرگ در اثر برف‌کوچ یا سیلاب‌های بهاری به‌عنوان حوادث طبیعی یاد می‌شود اما حوادثی از این دست، صرفا پدیده طبیعی نیست که بتوان با ارجاع به تغییرات اقلیمی، از مسئولیت آن شانه خالی کرد.

اطلاعات روز افزوده که دولت در ساختار خودش، نهادهایی برای مقابله با شرایط اضطرار و رسیدگی به حوادث طبیعی دارد. نهادهایی که مسئول‌اند شهروندان را از آسیب‌های احتمالی برف‌باری و سیلاب‌ها و مواردی دیگر حفاظت کنند، یا حداقل با کمک‌رسانی به موقع، میزان تلفات این حوادث را به حداقل برسانند. این نهادها، مسئول‌اند تا طرح‌ها و تمهیدات میان‌مدت و طولانی‌مدت را در راستای ارزیابی آسیب‌پذیری این کشور از حوادث طبیعی و جلوگیری از آن، بسنجند.

اطلاعات روز می‌نویسد که ناتوانی ادارات مبارزه با حوادث طبیعی در ذیل ناتوانی عمومی دولت در انجام به موقع و درست خدمات به شهروندان، قابل درک است. به این معنا که تنها وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث ناتوان نیست، این ناتوانی، سهل‌انگاری و بی‌مبالاتی که در ذیل فساد حاکم در دولت قرار می‌گیرد، به بخشی از عرف دولت‌داری در افغانستان بدل شده است.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که در سالهای اخیر حوادث طبیعی بعد از رویدادهای امنیتی، بیشترین قربانی را از مردم افغانستان گرفته است، اما متاسفانه حکومت در امر مبارزه با حوادث طبیعی عملکرد ضعیف داشته است.

افغانستان نوشته که حوادث طبیعی، رویدادهای گریز ناپذیر هستند و برای مبارزه با آنها باید از قبل برنامه و آمادگی وجود داشته باشد. عملکرد نهادهای مبارزه با حوادث طبیعی این کشور در سالهای گذشته و سال جاری، نشان داده است که آنها چنین برنامه و آمادگی را نداشته اند.

افغانستان افزوده که نبود برنامه و ضعف مدیریتی برای مبارزه با حوادث طبیعی، کمبود امکانات و افراد متخصص در این بخش؛ از جدی ترین مشکلات حکومت افغانستان در امر مبارزه با حوادث طبیعی است و مهمترین مساله برای این مبارزه و کاهش خسارات جانی و مالی این حوادث، آگاهی دهی برای عامه مردم از وقوع اینگونه رویدادها است.

جایگاه افغانستان در گزاش تازه سازمان جهانی شفافیت

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که افغانستان در گزارش‌های یک دهه اخیر این سازمان، یا قهرمان فساد مالی و اداری بود یا نایب قهرمان. حال که افغانستان نمره بلندتر آورده، امیدواری به موفقیت مبارزه با فساد مالی و اداری بیشتر شده است.

۸‎‌صبح نوشته که جا به جایی قاضی‌ها و نصب رئیس های جدید برای محاکم ولایتی، به بهتر شدن وضعیت دستگاه قضایی کمک کرده است. اداره دادستانی کل افغانستان نیز گام های مهمی برای مبارزه با فساد برداشته و مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد مالی و اداری هم توجه دیپلومات های کشورهای کمک کننده را جلب کرده است.

اما ۸‌صبح افزوده که هنوز افکار عمومی افغانستان به تلاش های حکومت برای مبارزه با فساد مالی و اداری باور ندارد و مردم زمانی به اراده سیاسی جدی سران حکومت وحدت ملی در این مبارزه باور می‌کنند که دانه درشت‌های فاسد محاکمه شوند.

اما روزنامه چراغ می‌نویسد که با توجه به افزایش شمار کشورهای موجود در فهرست سازمان جهانی شفافیت، نمی‌تواند پدید آمدن تغییرات معناداری را در جایگاه افغانستان مشاهده کرد.

چراغ نوشته که عملا افغانستان در این گزارش وضعیت نامناسب تری نسبت به سال قبل در امر مبارزه با فساد دارد.

چراغ افزوده که فساد در افغانستان یک امر ریشه‌‌ای است که مبارزه با آن ممکن است ده‌ها سال به طول انجامد و نیازمند یک استراتژی عملی و دقیق است.

مطالب مرتبط