روزنامه‌های کابل؛ ۹ دلو

روزنامه

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل سرمقاله و مطالب تحلیلی خود را به وضعیت فساد اداری، مهاجرین افغان و سومین سالگرد قسیم اخگر، نویسنده افغانستان اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستان با اشاره به وضعیت مهاجرین در افغانستان نوشته که روند رو به افزایش برگشت اجباری مهاجران از یک طرف و آوارگان داخلی از سوی دیگر، مسئله کمک رسانی و رسیدگی به نیازمندی‌های ضروری و اساسی آنها را با دشواری روبرو کرده است.

نویسنده افزوده که دولت هرچند در این زمینه تلاش کند، اما امکانات مورد نیاز مهاجران را نمی‌تواند تأمین کند. دولتی که برای تأمین بودجه توسعه‌ای خود به کمک‌های خارجی نیازمند است، چگونه می‌تواند در کوتاه مدت حد اقل امکانات زندگی را برای مهاجران فراهم کرده و در دراز مدت زمینه کار را برای آموزش و تحصیل فرزندان آنها مکتب و دانشگاه بسازد و برای مهاجران زمین و خانه توزیع کند.

روزنامه دولتی انیس نیز نوشته است که سرمای زمستان و بارش برف در طول یک هفته گذشته شدت یافته است، خانواده‌های بیجاشدگان در کابل، ننگرهار و سایر ولایت‌های کشور در گرسنگی و سرمای شدید شب و روز را سپری می‌نمایند.

نویسنده افزوده که این در حالی است که حکومت وحدت ملی امکانات رسیدگی به این خانواده‌ها را ندارد و کشورهای خارجی نیز کمک‌های خود را برای خانواده‌های عودت کننده در ماه‌های اخیر کاهش داده‌اند.

به نظر سرمقاله نویس در این شرایط و دشواری‌های روز افزون لازم است تا مسئولان حکومت وحدت ملی و وزارت امور مهاجرین برای این خانواده‌ها همکاری کنند و نگذارند که فرزنداشان در اثر سرمای شدید زمستان به کام مرگ فرو روند و داغ آنان در اذهان این مهاجران بیچاره ابدی باقی بماند.

'افغانستان دیگر فاسد ترین کشور جهان نیست'

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که براساس گزارش سازمان شفافیت بین المللی، افغانستان از مرتبه ۱۷۶ در سال ۲۰۱۵ به ۱۶۹ در سال ۲۰۱۶ صعود کرده است و در حال حاضر در جایگاه هشتم از نظر فساد اداری در جهان قرار گرفته در حالیکه در گذشته سومین کشور بود.

نویسنده افزوده که این گزارش بیانگر تغییر قابل ملاحظه در امر کاهش فساد و بهبود وضعیت حکومت داری و تامین شفافیت است.

سرمقاله نویس افزوده که حکومت وحدت ملی از آغازین روزهای کاری خود عزم جدی خود را در رسیدگی شفاف به پرونده های فساد به نمایش گذاشت.

روزنامه آرمان ملی نوشته که براساس نوشته سازمان دیدبان شفافیت، حکومت افغانستان در برخورد با فساد سیاسی عمل کرده به همین منظور در کاهش فساد تغییر چشمگیری نیامده است. این تغییر جایگاه فساد کشور با استقبال برخی از آگاهان و حتی کاربران شبکه‌های اجتماعی مقابل شد و امیدواری هایی را به وجود آورد. ولی پرسشی است که چرا با این همه لاف و گزاف رهبران حکومت وحدت ملی و ایجاد نهادهای متعدد مبارزه بر ضد فساد، فساد در کشور کاهش قابل ملاحظه نمی‌یابد و هنوز هم صدای آن در اداره‌های دولتی بلند است.

سرمقاله نویس افزوده که رهبران حکومت وحدت ملی همواره استدلال می‌کنند که فساد را از حکومت قبلی(حکومت حامدکرزی) به میراث گرفته‌اند و به تدریج می‌خواهند این پدیده شوم را در کشور نابود سازند.

نویسنده افزوده که با توجه به این ملاحظات، تا زمانی که مبارزه برضد فساد از مقام‌های بالا آغاز نشود و افراد زورمند، واسطه دار و کسانی که با رهبران حکومت رابطه تنگاتنگ دارند و در کارزارهای انتخاباتی از آنها حمایت کرده‌اند مورد پیگرد عدلی قرار نگیرند، بعید است فساد در کشور کاهش یابد.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته است که جابجایی رتبه افغانستان در روند مبارزه با فساد اداری، به معنی شنا در قعر جدول فساد تلقی می‌شود، نه دستاورد قابل قبولی که بتواند رضایت عمومی را فراهم آورد و به معنی نشان از یک تحول ریشه‌ای و بنیادی در تغییر فرم دولت داری دانسته شود.

حق نشر عکس هشت صبح
Image caption قسیم اخگر

سرمقاله نویس مدعی شده که در درجریان شکل گیری دولت پسا طالبان فساد مالی واداری به یک عرف معمولی در سیاست ورزی، کار اقتصادی و حکومت‌داری بدل شده‌است. برای تغییر آن به نظر می‌رسد که ایجاد یک مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری و یا تمرکز بیشتر از اندازه اجرا طرح‌های اقتصادی در ارگ کافی نیست.

یادی از قسیم اخگر

روزنامه‌ی ۸صبح به مناسبت سومین سالروز درگذشت قسیم اخگر اولین مدیر مسئول این روزنامه، سرمقاله‌ا‌ی نخستین شماره‌ا‌ی خود را که به قلم آقای آخگر نوشته شده، دوباره نشر کرده‌است.

در این سرمقاله آمده است: " با آن که بر سرزمین سوخته از توفان سرخ شمال و تند بادهای ریشه‌براندازد جنوب سموم تازه‌ای و‌زیدن گرفته است تا آن‌چه که از ایلغار پارین بر جا مانده است، خاک و خاکستر سازد، از صبح سخن می‌گوییم و سرود امروز و فردا را زمزمه می‌کنیم، که حتی صبح کاذب نیز پایان شب و طلوع فردا را نوید می‌دهد."

در اولین سرمقاله آمده است: "بر این اساس ۸‌صبح فراخوانی است برای رفتن به سوی صبح، دعوتی است برای آغازی دیگر. ۸صبح زنگ بیداری است زیرا با بیداری است که می‌شود صبح را استقبال کرد و برای آن که در خواب است صبح معنایی ندارد."

آقای اخگر نوشته که "۸‌صبح برجای مردم بر اریکه داوری نمی‌نشیند، اما خود را نیز مستحق اظهار نظر می‌داند و خود‌سانسوری را به خاطر هیچ مصلحتی بر خود تحمیل نمی‌نماید. در عین حال هرگز شعار «این است و جز این نیست» را سرلوحه کار خویش قرار نمی‌دهد زیرا این معتقد است که حقیقت، بر آینده بر خورد آزادنه عقاید گوناگون است."