روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۱۲ دلو

حق نشر عکس F M MELLBIN TWITTER
Image caption دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در افغانستان تاکید کرده که برای تحقق "دموکراسی محلی نیرومند نیاز واقعی" وجود دارد

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان گفته این اتحادیه باور دارد که افغانستان به "تمرکززدایی و دموکراسی محلی" نیاز دارد و از آن حمایت می‌کند.

پس از انتشار اظهارات آقای ملبین در وبسایت خبری تلویزیون یک، حمدالله محب، سفیر افغانستان در آمریکا در صفحه توییترش خطاب به او نوشته که "مناسب نیست که در مسایل داخلی کشور میزبان خود مداخله کنید."

اظهارات تازه فرستاده ویژه اتحادیه اروپا مبنی بر لزوم تمرکز زدایی در افغانستان، تعیین تاریخ انتخابات در افغانستان و تلاش برای بهبود خدمات بهداشتی در این کشور، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۲ دلو (بهمن) کابل است.

اظهارات فرستاده ویژه اتحادیه اروپا

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که تمرکز قدرت چیزی است که همیشه مایه تنش و کشمش بوده و افغانستان پسا طالبان عرصه این کشمکش بود.

اطلاعات روز نوشته که افراد و گروه‌هایی که در ساختار قدرت سهیم شدند، پیش از آن که به ساختن دولت بیندیشند، به توزیع اختیارات و بخش بندی قدرت پرداختند.

اطلاعات روز افزوده که اکنون بازیگران سیاسی، بیشتر شده اند؛ کسانی که نیم نگاهی به قدرت و برخورداری از آن و سهیم شدن در سود اقتصادی و سیاسی حاصل از آن دارند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، رئیس جمهوری افغانستان در وضعیت پیچیده کنونی، فرصت استثنایی دارد تا حمایت و رضایت مردم را با به میان آوردن یک نظم به تمام معنا از طریق کاستن تمرکز قدرت به دست آورد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که "تاریخ دو و نیم سده‌ افغانستان در هر برگ و صفحه خود، انعکاس‌دهنده این پیام است که انحصار قدرت و تلاش برای حفظ آن در قوم و قبیله خاص، بزرگترین عامل تباهی این سرزمین بوده و می‌باشد."

ماندگار با اشاره به سخنان نماینده ویژه اتحادیه اروپا، از نظام ریاستی در افغانستان انتقاد کرده و نوشته که نظام ریاستی در ۱۵ سال پسین جز این‌که فساد، قوم‌گرایی، اختلاف طبقاتی و خشونت حاصل از آن‌ها را سیر صعودی بخشیده و کمک‌های جهانی به افغانستان را به هدر داده، دستاوردی نداشته است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، نیاز به تغییر نظام سیاسی در افغانستان، صدایی‌ست که در داخل کشور همه‌گیر شده و وقوعِ آن نیز، دیر یا زود ناگزیر است.

انتخابات در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان باید هر چه زودتر یک تقویم انتخاباتی را برای انتخابات‌های پارلمانی و شورای‌های ولسوالی‌های این کشور اعلام کند.

۸‌صبح نوشته که جامعه جهانی و افکار عمومی منتظراند که کمیسیون‌های انتخاباتی که تازه اصلاح شده‌اند و بر مبنای فرمان تقنینی جدید کار می‌کنند، هرچه زودتر گام عملی بردارند و گام عملی برای برگزاری انتخابات‌های پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، اعلام تقویم انتخاباتی است.

۸‌صبح افزوده که در حال حاضر مردم تصور می‌کنند که سران حکومت اراده‌ای برای برگزاری انتخابات ندارند. مردم باور نمی‌کنند که کمیسیون‌های انتخاباتی مشکل دارند و هنوز روی چگونگی مشخص‌سازی حوزه‌های رای‌گیری به توافق نرسیده‌اند. کمیسیون مستقل انتخابات باید هر چه زودتر روی این موضوع کار کند و آن را به نتیجه برساند. اگر در سال آینده‌ خورشیدی هم انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها برگزار نشود، این تلقی به وجود می‌آید که دموکراسی افغانستان تعطیل شده است.

بهبود وضعیت صحی در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که ارائه خدمات صحی (بهداشتی) در افغانستان در یک و نیم دهه گذشته رشد چشمگیر و بی سابقه داشته است و با سالهای قبل از سقوط گروه طالبان غیر قابل مقایسه است.

اما به باور نویسنده روزنامه افغانستان، هنوز عرصه صحت در این کشور با چالش‌ها و مشکلات فراوان مواجه است. وارد کردن دواهای بی کفیت و عدم کنترل آن، کمبود مراکز صحی در برخی ولایت‌ها و ولسوالی‌ها و غیرمعیاری بودن خدمات صحی از مشکلات عمده در بخش صحت است.

افغانستان افزوده که بخش صحت افغانستان همانند بخش آموزش، با سرمایه گزاری‌های خصوصی تقویت شده و گسترش یافته اما حکومت افغانستان تاکنون نتوانسته بود بر دواهای وارداتی و ارائه خدمات صحی معیاری توسط شفاخانه‌های شخصی، نظارت جدی داشته باشد و آنها را کنترل کند.

افغانستان به ممنوع شدن واردات تولیدات ۹۰ شرکت داروسازی از سوی وزارت بهداشت افغانستان اشاره کرده و نوشته که حکومت افغانستان در کنار اینکه باید بصورت جدی تلاش کند تا خدمات صحی را مطابق معیارهای جهانی سازد و کنترل و نظارت شدید بر واردات محصولات صحی و ارائه خدمات صحی توسط شفاخانه‌های دولتی و خصوصی داشته باشد، باید به توسعه و گسترش خدمات صحی در ولایت‌ها و ولسوالی‌های دور افتاده نیز توجه کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط