روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۳ دلو

هلمند حق نشر عکس 8am
Image caption آقای عبدالله دیروز به ولایت هلمند سفر کرده بود

روزنامه‌های امروز (چهارشنبه ۱۳ دلو/ بهمن) کابل موضوع امنیت افغانستان را در بهار سال آینده و سخنان هیلی ارشاد، نماینده مجلس را که گفته بود "اگر قانون اساسی تغییر کند، انتحار می‌کنم"، مهم دانسته‌اند.

روزنامه۸صبحنوشته که ضرور نیست نیروهای امنیتی افغانستان همیشه منتظر بمانند تا طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی به سوی آنان بیایند. این نیروها باید در مواردی که ایجاب می‌کند، ابتکار را به دست بگیرند. نیروهای امنیتی باید نقاط ضعف طالبان و دیگر گروه‌های شورشی را شناسایی کنند و آن نقاط ضعف را ضربه بزنند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که باید نیروهای امنیتی افغانستان آماده‌ا‌ی فصل جنگی باشند و تمام توانایی‌های حرفه‌ای خود را به کار بیندازند. هیچ نوع غفلتی باید در این زمستان صورت نگیرد. نیروهای امنیتی با تجاربی که از سال گذشته و سال‌های پیشتر آموخته‌اند، باید آب‌دیده‌تر از گذشته، آماده‌ای دفاع از کیان دولت و کشور باشند.

روزنامهافغانستاننیز نوشته که حکومت باید سیاست قاطع امنیتی داشته باشد.

به نظر سرمقاله نویس تقویت و نفوذ گروه طالبان یک بخشش به مناسبات افغانستان با کشورهای همسایه مربوط می‌شود؛ اما بخش اعظمش به سیاست هایی منفعلانه امنیتی حکومت ارتباط می‌گیرد.

حق نشر عکس کارتون روز، روزنامه افغانستان

نویسنده مدعی‌است که گروه طالبان و سایر گروه‌های شورشی از شرایط و زمینه‌های فراهم شده از سوی حکومت بهترین استفاده را بردند و فرصت یافتند تا با خیال راحت استراتژی نظامی خود را برای سال‌های آینده تعیین کنند.

سرمقاله نویس افزوده که رشد قارچ گونه گروه‌های شورشی در ولایت‌های شمال و جرأت و جسارت این گروه‌ها در ولایت‌های جنوبی بدون شک یک برنامه از پیش طراحی شده بود که از سال‌ها قبل تمهیدات آن گرفته شده بود و مراحل اجراء آن نیز با دقت سنجیده شده بود.

روزنامه عدالت و توسعه نیز نوشته که رهبران حکومت وحدت ملی از شروع کارشان، دید بنیادی و استراتژیک به مساله صلح و امنیت افغانستان نداشته‌اند. آنان به جای تامین صلح و امنیت بیشتر به دنبال منافع شخصی و حزبی شان بوده و هستند.

نویسنده با اشاره به امضا پیمان موافقت نامه امنیتی افغانستان با آمریکا نوشته که حکومت وحدت ملی بر آمریکا فشار وارد کند تا از منفعت جوی و صحنه سازی جنگ و ناامنی در افغانستان دست برداشته و به تعهداتش در قبال افغانستان پایبندی نشان دهد.

روزنامه ماندگاربا اشاره به خبرهای مبنی بر رهایی طالبان زیر نام افراد حزب اسلامی، نوشته که وارد کردن آقای حکمتیار در پناه پنجصد ـ شش‌صد فرد مسلح به کابل و نیز آغاز مذاکرات بدون قید و شرط با طالبان، خبر از رویارویی‌های تازه داخلی می‌دهد.

سرمقاله نویس افزوده، هنوز که وارد فاز تقابل و از هم‌پاشی فیزیکی نشده‌ایم، می‌توان این مسیر را اصـلاح کرد و ادامه کار را در راستای اهداف ملی و مصالح جمیع مردم افغانستان دنبال نمود. مسلماً بازی با برگه طالبان و آقای حکمتیار نه‌تنها هیچ سودی به حال دولت و حکومت موجود نخواهد داشت؛ بلکه این کارت‌های زهرآلود، اول از همه سر بازیگر خود را می‌خورند.

واکنش به سخان هیلی ارشاد

روزنامه اطلاعات روز واکنش عمومی نسبت به هیلی ارشاد، نماینده‌ا‌ی مجلس افغانستان را از نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی سرشار از عتاب و خشم و زنند‌گی دانسته‌است.

حق نشر عکس اطلاعات روز

مقاله نویس این روزنامه افزوده که مروری کلی این واکنش‌ها نشان می‌دهد که کاربران شبکه‌های اجتماعی "جنسیت" و "زنانگی" هیلی ارشاد را هدف حمله و نکوهش قرار دادند. جنسیت این نماینده‌ای زن دستمایه‌ای طنز و طعنه‌ا‌ی کاربرانی شد که از موضع "سیاسی" خانم ارشاد شاکی بودند.

این نویسنده افزوده که بازنشر عکس‌های او با پوشش آراسته و آرزوی این‌که در بهشت پاداش‌اش موجود مذکری باشد، یا این‌که او بمب‌ را چه‌گونه در بدنش جاسازی کند، مایه‌ا‌ی اصلی انتقادهای این کاربران از هیلی ارشاد بود. کمتر کسی به رویکرد سیاسی او توجه کرد، به همان سان که کسی درباره‌ای سخنان خانم ارشاد در مورد تعدیل قانون اساسی با منطق غیر جنسیت‌زده و عقل سرد برخورد نکرد.

روزنامه ماندگار نیز نوشته است که این گفته‌های بانو ارشاد در دو روز گذشته با واکنش‌های مختلف شهروندان و فعالان مدنی در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. عده‌ای به خشم آمده و او را مورد انتقاد قرار داده‌ و گفته‌اند که نباید کسی از آدرس نمایند‌گی مردم، حرف از انتحار و انفجار زده و به اعمال طالبان و داعش مشروعیت ببخشد. عده‌ای نیز او را "بی‌سواد" خوانده و دست به طنزپردازی زده‌اند.

حق نشر عکس روزنامه ماندگار

نویسنده این روزنامه مدعی است که در این میان، فعالان مدنی نیز گفته‌های بانو ارشاد را خلاف باورهای اسلامی و موازین انسانی و حقوق بشری خوانده و به این روزنامه گفته‌اند که بانو ارشاد باید از مردم افغانستان پوزش بخواهد.

روزنامه آرمان ملی نوشته که نمایندگان مجلس وظیفه دارند تا افزون بر این که از حق مردم خویش در نزد حکومت دفاع می‌کند، باید بنیادگذار راه‌ها و روش‌های مشروع و قانونی نیز باید باشد که مردم در آن صاحب امنیت و آسایش گردند و کسی نتواند حقوق آنان را پایمال کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط