روزنامه های یکشنبه ۱۷ دلو کابل، مملو از واکنش‌ها بر حذف نام حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

در بیانیه‌ای که در وبسایت شورای امنیت سازمان ملل متحد منتشر شده، آمده که ممنوعیت سفر، مسدود شدن دارایی‌ها و تحریم تسلیحاتی که علیه حکمتیار یکی از چهره‌های جنجالی افغانستان - وضع شده بود، برداشته شده است.

روزنامه‌های ۱۷ دلو (بهمن) کابل، امروز در سرمقاله‌های‌شان به خارج شدن نام گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از فهرست سیاه سازمان ملل پرداخته‌اند.

تعهدات حزب اسلامی به دولت

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حذف نام حکمتیار از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان مللل متحد برای خانواده‌هایی که نزدیکان‌شان را در جنگ‌های تنظیمی از دست داده‌اند، خبر خوبی نیست زیرا او یکی از طرفین این جنگ‌ها بود و اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد او در موشک پرانی بر مناطق مسکونی در کابل دست داشته اما رهبران دولت افغانستان ده‌ها دلیل سیاسی برای استقبال از او دارند.

۸‌صبح نوشته حالا که اسم حکمتیار در نتیجه تلاش‌های حکومت وحدت ملی از فهرست سیاه سازمان ملل حذف شد، وقتش است که حزب او نیز به تعهداتش عمل کند. حزب حکمتیار تعهد کرده که اسلحه‌اش را به دولت بسپارد.

۸‌صبح افزوده که روند خلع سلاح جنگجویان حزب اسلامی به رهبری حکمتیار باید تطبیق شود و سازمان ملل متحد باید بر آن نظارت کند. بدون خلع سلاح جنگجویان این حزب و گسترش حاکمیت دولتی بر روستاهایی که او بر آن‌ها حاکم است، افکار عمومی قانع نمی‌شود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، چیزی که نباید فراموش شود، این است که بازماندگان قربانیان جنگ‌های تنظیمی حق دارند از کسانی که مسئول قتل نزدیکان‌شان هستند، شکایت کنند بنابراین حکومت و هیچ مرجع دیگر نمی‌تواند افراد و اشخاص را از اقامه دعوا علیه حکمتیار و دیگران باز دارد.

پایان فصل مخالفت

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که حذف نام حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل، بیشتر اهمیت نمادین سیاسی دارد. به این دلیل که تحریم آقای حکمتیار و پیگیری نقل و انتقالات مالی مربوط به وی، آن‌هم به‌صورت رسمی یا مسدودکردن حساب‌های بانکی و وضع مقررات رفت‌وآمد به وی، هیچ کدام به‌لحاظ عملی نمی‌توانست حکمتیار را تحت فشار قرار دهد.

اطلاعات روز نوشته که حکمتیار سال‌هاست که مخفیانه زندگی می‌کند. به این دلیل، او رسما از این تحریم‌ها آن‌چنان‌که انتظارش می‌رود، متضرر نشد. از این منظر، حذف نام حکمتیار از فهرست تحریم‌های شورای امنیت تنها به تقویت وجهه و امنیت سیاسی حکمتیار کمک می‌کند.

اطلاعات روز افزوده که چنانچه حکمتیار به کابل بیاید، قطعا فعال‌تر از پیش خواهد بود. حکمتیار صرفا به سهیم شدن در قدرت اکتفا نخواهد کرد. او در مورد نظام سیاسی، مناسبات قومی و مناسبات درونی پشتون‌ها، دخالت خواهد کرد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، "نتیجه این است که حضور او قاعده‌ مناسبات سیاسی را گسترش خواهد داد و این مناسبات را غرق در پیچیدگی خواهد کرد."

راه طولانی صلح

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که حکومت افغانستان در سالهای گذشته تلاش کرده است که با ایجاد شورای عالی صلح، راه‌های رسیدن به صلح در این کشور را جستجو بکند و برای ختم جنگ تلاش نماید، با وجود این؛ صلح در کشور هنوز تامین نشده است و جنگ همه روزه از مردم افغانستان قربانی می گیرد.

افغانستان نوشته که حکومت افغانستان با طرح ایده گفتگوی بین الافغانی تا کنون تنها توانسته با حزب اسلامی توافقنامه صلح را امضا کند و نام رهبر این حزب را از لیست تحریم‌های سازمان ملل متحد بیرون کند. اما برای رسیدن به صلح پایدار هیچ برنامهای از سوی حکومت و شورای عالی صلح اعلان نشده است.

افغانستان افزوده که برای رسیدن به صلح پایدار علاوه بر اینکه با مخالفین مسلح در چارچوب‌های حقوقی مشخص گفتگو صورت می‌گیرد، باید زمینه‌های اجتماعی صلح نیز فراهم گردد تا حمایت‌های اجتماعی و مردمی از پروسه صلح حکومت بدست آید.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، تا زمانی که تغییر در زندگی مردم افغانستان رونما نگردد و وضعیت زندگی آنها رو به بهبود نباشد، حکومت افغانستان نمی‌تواند حمایت آنها را در راستای رسیدن به صلح به دست بیارود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط