روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۶ دلو

روزنامه

روزنامه‌های امروز (شنبه ۱۶ دلو/ بهمن) کابل روند مبارزه با فساد اداری و افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان را مهم دانسته و بیشتر سرمقاله و مطالب تحلیلی خود را به آن اختصاص داده‌اند.

روزنامه ۸صبح نوشته که دولت‭ ‬باید‭ ‬اقدام‌های ‬ضد‭ ‬فسادش‭ ‬را‭ ‬افزایش‭ ‬دهد،‭ ‬تا‭ ‬تمویل‌کنند‌گان‭ ‬دولت‭ ‬بیشتر‭ ‬از‭ ‬این‭ ‬قانع‭ ‬شوند.

نویسنده افزوده که در گزارش اخیر سازمان شفافیت بین‌المللی جایگاه افغانستان بلند رفته بود. این خود نشان میدهد که دولت مبارزه‌ای موثری در برابر فساد داشته است. این آغازی خوب است و امید که است که سران حکومت به این روند ادامه دهند.

سرمقاله نویس افزوده که مردم افغانستان هنوز قانع نیستند. وقتی سبب قناعت آنان فراهم می‌شود که مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد مالی و اداری، یک دانه درشت فاسد را در جایگاه متهم در دادگاه قرار دهند. وقتی یک دانه درشت حکم دریافت کند، مشروعیت کارکردی حکومت و دستگاه قضایی کشور بیشتر می‌شود. آن وقت حتی مردم که امروز به شوراهای محلی برای دادخواهی مراجعه می‌کنند به دستگاه قضایی رسمی کشور اعتماد می‌کنند.

روزنامه ماندگار نوشته که گزارش‌های دهان پرکن برخی نهادهای بین‌الملی هم زیاد شفاف به نظر نمی‌رسند. بنابرین باور بیشتر مردم افغانستان این است که بحث مبارزه با فساد علی‌رغم این‌که برخی افراد در دولت به خصوص حکومت وحدت ملی تلاش دارند که جدی گرفته شود و کارهایی را هم درحد توان انجام می‌دهند، بیشتر یک بحث سیاسی و یک شعار است.

نویسنده سرمقاله افزوده که رشوه‌ستانی و رشوه‌گیری به یک امر معمول عادی و پیش پا افتاده در افغانستان تلقی شده‌است. در چنین حالتی خوش‌بینی‌های نهادهای بین‌المللی در امر مبارزه با فساد نشان دهندۀ آن است که یا این نهادها به شکل سیاسی برای حکومت وحدت ملی به خصوص آقای غنی مشروعیت سازی می‌کنند و یاهم این که کورکورانه زیر تاثیر تبلیغات دورغین حکومت در امر مبارزه با فساد قرار گرفته‌اند.

روزنامه افغانستان با اشاره به فهرست هزار نفری زنان که خواستار کار در نهادهای دولتی هستند، نوشته که حکومت باید این خواست‌ها را جدی بگیرد. این خواست‌ها نشانه‌ای فعال شدن شکاف هاست. شکاف‌ها جهت گیری‌ها را مشخص می‌کند و به رفتارها انسجام می‌بخشد. رفتارهای وحدت گونه می‌تواند خطری برای حکومت باشد.

حق نشر عکس روزنامه هشت صبح

به نظر مقاله نویس این روزنامه، وضعیت نابسامان و بی‌ثبات فعلی می‌طلبد که سران حکومت وحدت رفتارهای ملی از خود بروز دهند و تلاش نماید که شکاف‌ها را بخواباند. فعال شدن شکاف‌ها آن هم از نوع سنتی‌اش به سود هیچ کس نیست. ویرانگری‌های گذشته که ناشی از شکاف‌های قومی بوده‌است، خود دلیل همین مدعا است.

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به اظهار نظر یک نماینده مجلس، نوشته که انحصار قدرت، فساد را به وجود می‌آورد و تأمین عدالت در جامعه خواست خداوند، بند‌گان آگاه و صالح و پیامبران وی است.

نویسنده افزوده که اگر فردی می‌خواهد قدرت رئیس جمهور محدود شود و نهادهای دولتی استقلال لازم را در اجراء امور داشته باشند و هیچ قومی نسبت به دیگر اقوام برتری و امتیازی نداشته باشد، این خواسته‌ها که نه کفر آمیز است و نه به ضرر منافع علیای کشور، باید پذیرفته شود و با واکنش‌های منفی مقابل نگردد و حکومت زمینه را برای عملی شدن این خواسته‌های انسانی فراهم کند.

وضعیت امنیت افغانستان

حق نشر عکس کارتون روز؛ روزنامه افغانستان

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به ادامه درگیری‌ها در ولسوالی سنگین ولایت هلمند در جنوب افغانستان نوشته که سنگین تقریباً در تمام این‌سال‌ها خط دایمی نبرد و رویارویی حکومت با طالبان بوده‌است. به این ترتیب دشوار است که تخمین بزنیم نبرد اخیر در این ولسوالی، چندمین درگیری حکومت با طالبان در سنگین بوده است.

نویسده افزوده که قدر مسلم این است که هیچ‌وقت حکومت نتوانسته بر این ولسوالی کنترل کامل داشته باشد. ولسوالی کوچکی با جمعیت تقریبی کمتر از ۶۰هزار نفر، در طی یک‌ونیم دهه کانون بحران و درگیری‌های مرگبار بوده‌است.

روزنامه سرخط با اشاره به آخرین گزارش سیگار نوشته که پیش بینی دورنمای جنگ بهار سال آینده خیلی دشوار است آما آنچه که از هم اکنون محسوس است اینست که نیروهای امنیتی افغان و طرف‌های درگیر جنگ در لحظات خیلی دشوار قرار دارند.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که ناهناهنگی میان نهادهای امنیتی- دفاعی و نبود ظرفیت لازم در نیروی هوایی کشور، از دلایل دیگری است که سبب شده تلفات نظامیان کشور افزایش یابد.

نویسنده افزوده که نهادهای امنیتی ودفاعی افغانستان بارها اعتراف کرده‌اند که نبود هماهنگی و ضعف نیروهای هوایی باعث افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان شده‌است.