روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۱۹ دلو

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

گزارش تازه دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) حاکی از آن است که تعداد غیرنظامیانی که در سال ۲۰۱۶ در این کشور کشته یا زخمی شده‌اند از زمان ثبت تلفات در سال ۲۰۰۹ بی‌سابقه بوده است.

براساس این گزارش، تعداد غیرنظامیانی که در سال گذشته میلادی کشته یا زخمی شده‌اند به حدود ۱۱هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است .

افزایش تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۶ و صلح با حکمتیار مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۹ دلو (بهمن) کابل است.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که آمار تلفات در سال ۲۰۱۶، بدترین رقم تلفات در این کشور است که نشان می‌دهد با گذشت یک و نیم دهه مبارزه جهانی با تروریسم، هنوز هم کودکان آسیب پذیرند.

۸‌صبح افزوده که حقیقت این است که افغانستان در چند دهه اخیر، کشتارگاه گروه‌های مختلف بوده است.

۸‌صبح نوشته که جنگ‭ ‬طالبان‭ ‬برای‭ ‬افغانستان‭ ‬خسارات‭ ‬جبران‌ناپذیری‭ ‬وارد‭ ‬کرد،‭ ‬فرصت‌های‭ ‬کلان‭ ‬توسعه‭ ‬اقتصادی‭ ‬و‭ ‬سرمایه‌گذاری‌های‭ ‬بیرونی‭ ‬را‭ ‬برباد‭ ‬داد‭. ‬

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، دولت‌سازی‭ ‬و دموکراسی‌سازی‭ ‬در‭ ‬افغانستان‭ ‬به‭ ‬رغم‭ ‬دشواری‌های‭ ‬فراوان‭ ‬ادامه‭ ‬می‌یابد و ‬گروه‭ ‬طالبان‭ ‬که‭ ‬با‭ ‬توسل‭ ‬به‭ ‬کشتار‭ ‬می‌خواهد‭ ‬امارت‭ ‬مخلوع‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬برگرداند،‭ ‬شکست‭ ‬می‌خورد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که سه دهه جنگ در افغانستان بیشتر از این که گروه‌ها و طرف‌های درگیر را صدمه بزند، مردم ملکی و بی گناه را به خاک و خون کشاند.

افغانستان افزوده که برخلاف انتظارها تلفات غیرنظامیان در جنگ با تروریسم، هر ساله در حال افزایش است نه کاهش.

افغانستان نوشته که سال ۲۰۱۶ برای مردم افغانستان سال دشواری بود. در این سال مردم کمتر احساس امنیت و آرامش کردند و هراس افکنان بیشتر از هر زمانی برای حکومت افغانستان چالش آفریدند و نقاط مختلف این کشور را مورد حمله قرار دادند.

افغانستان می‌نویسد که اکنون توقع مردم افغانستان از حکومت وحدت ملی این است که تامین امنیت شهروندان و غیرنظامیان را در اولویت کاری خود قرار دهد و آرامش را به زندگی مردم افغانستان برگرداند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که در هشت سال گذشته، بیشتر از ۲۴۸۴۱ شهروند عادی کشته و ۴۵۳۴۷ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. این آمار را یوناما گرفته است و می‌توان حدس زد رقم قربانیان بیشتر از آن باشد.

اطلاعات روز افزوده که این رقم را اگر در کنار تلفات شهروندان نظامی و سیاسی بگذاریم و همین‌طور کسانی که در حمایت از گروه‌های تروریستی کشته شده‌اند، می‌توان نتیجه گرفت در کشوری که نیروهای بین‌المللی و داخلی برای تأمین ثبات و امنیت کمر بسته‌اند، عملا رود خون جاری است.

اطلاعات روز نوشته که "افزایش مخوف فساد، بی‌کفایتی نهادها و مسئولان آن‌ها، رقابت ناسالم سیاسی، برنامه‌ریزی کج‌دار و مشکل بسیاری از ما در به‌رسمیت شناختن دموکراسی و مردم‌سالاری به‌عنوان اصل پایه دولت و جنون کسب و انحصار قدرت در سیاست‌مداران، سبب شده است که قانون با مرگ زودهنگام مواجه شود و دولت نیز ناتوان‌تر و سهل‌انگارتر، دولت‌داری را در حفظ قدرت و خرید و فروش آن خلاصه کند."

صلح با حکمتیار

روزنامه ماندگار می‌نویسد که به تازگی، اسم گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد بیرون شده و این امر، واکنش‌هایی را در سطح کشور برانگیخته است.

ماندگار نوشته که تا پیش از بیرون شدن اسم آقای حکمتیار، نماینده‌های او همواره تاکید می‌کردند که این حزب سلاح و مهماتش را به دولت واگذار می‌کند و خود به روند صلح می‌پیوندد. اما حالا که اسم آقای حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل بیرون شده است، آنان می‌گویند که حاضر به تسلیم کردن جنگ‌افزارهای‌شان نیستند.

ماندگار افزوده که اگر حزب اسلامی به تعهدش در توافقنامه عمل نکند، به معنای آن است که آقای حکمتیار مثل گذشته، پیمان‌شکن و جنگ‌طلب است و میان او و صلح هیچ سازگاری وجود ندارد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، در چنین صورتی، دولت باید از همین اکنون روی اقدامات بعدی‌اش در قبال این حزب فکر کند، ورنه دردسرهای تازه‌ و خطرناکی برای کشور و مردم خلق خواهد شد و همه فرصت‌ها و دستاوردهای نسبی نیز از بین خواهند رفت.

مطالب مرتبط