روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۰ دلو

روزنامه

سلیم رسولی، رئیس بیمارستان‌های کابل به بی‎بی‌سی گفت که در نتیجه انفجار در جلو دروازه دادگاه عالی افغانستان دست‌کم ۲۰ نفر کشته و ۴۵ نفر زخمی شده‌اند.

به گفته مقامات حوزه نهم پلیس کابل، یک مهاجم انتحاری دیروز (سه شنبه ۱۹ دلو/بهمن) در ساعاتی که کارمندان دادگاه عالی افغانستان مرخص می‌شدند، مواد منفجره خود را در جلو دروازه این دادگاه منفجر کرد.

حمله انتحاری در جلو دروازه دادگاه عالی افغانستان و افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۰ دلو (بهمن) کابل است.

حمله انتحاری در کابل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که قتل کارمندان به هدف ضربه زدن به نهاد دولت صورت می‌گیرد. هدف دیگر این نوع حملات، ایجاد بی‌باوری و ترس در جامعه است. "تروریست‌ها می‌خواهند که مردم دیگر به نهادهای دولتی مثل پلیس، ارتش و امنیت ملی اعتماد نکنند و به این نتیجه برسند که چیزی به نام دولت دیگر وجود ندارد.

۸ ‌صبح افزوده که مردم‭ ‬افغانستان‭ ‬راه‭ ‬دیگری‭ ‬ندارند‭ ‬غیر‭ ‬از‭ ‬این‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬برابر‭ ‬طالبان‭ ‬و‭ ‬دیگر‭ ‬گروه‌های‭ ‬تروریستی‭ ‬بسیج‭ ‬شوند؛ این ‬حمله‭ ‬هم‌چنان‭ ‬نشان‭ ‬می‌دهد‭ ‬که‭ ‬گروه‭ ‬طالبان‭ ‬و‭ ‬حامیان‭ ‬آنان،‭ ‬هرگز‭ ‬به‭ ‬چیزی‭ ‬به‌نام‭ ‬مذاکره‭ ‬و‭ ‬توافق‭ ‬سیاسی‭ ‬راضی‭ ‬نخواهند‭ ‬شد‭.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح،"وقتی گروه‌های تروریستی چیز دیگری غیر از کشتار نمی‌پذیرند، راه دیگری غیر از شکست آنان باقی نمی‌ماند. این گروه‌ها زمانی شکست می‌خورند که مجموع مردم افغانستان علیه آنان بسیج شوند. دولت مردان باید به این مسایل فکر کنند و با مردم در مورد آن سخن بگویند."

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که انجام حملات انتحاری گروه‌های تروریستی نشانه این است که آنها به هر دلیلی آمادگی برای مذاکره و صلح با حکومت افغانستان را ندارند و از این رو با استفاده از شیوه‌های خشن و غیرانسانی می‌خواهند راه هرنوع مذاکره و گفتگوهای سیاسی صلح آمیز را ببندند.

افغانستان نوشته که حمله بر مراکز مهم دولتی مانند پارلمان و دادگاه عالی (ستره محکمه) به یک نوعی قدرت نمایی این گروه‌ها نیز است؛ آنها با این حملات می‌خواهند این پیام را به حکومت افغانستان و کشورهای کمک کننده مخابره کنند که از طریق جنگ و مبارزه نظامی نمی‌توانند جلوی فعالیت های این گروه‌ها را بگیرند بنابراین باید خواست‌های آنها را بپذیرند.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید می‌کند که جنگ این گروه‌ها با مردم افغانستان و با هدف عقب ماندگی و بر بادی این کشور است. لذا مردم از حکومت که حافظ منافع آنها است، انتظار دارند که به این گروه‌ها فرصت ندهد تا با کشتار بیشتر، توانمندی خود را به رخ دنیا بکشانند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که این حمله طالبان در حالی صورت می‌گیرد که سخن از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان بار دیگر ورد زبان‌ها است و حتی سخن از مطرح شدن نشست‌های چهارجانبه هم زده شده است.

ماندگار افزوده که این حمله طالبان درست در زمانی صورت گرفته است که حلقه‌هایی در دولت و برخی موسسه‌های خارجی، برای طالبان از نو چهره می‌سازند و سعی در بهتر نشان دادن این گروه دارند.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار تاکید دارد که "مردم می‌دانند که طالبان در یک برنامه کلان استراتژیک از جانب کشورهای خاصی از جمله پاکستان حمایت می‌شوند و در واقع ابزاری برای تطبیق سیاست خارجی آن کشور اند."

ماندگار افزوده سال‌هاست که دولت تعریف‌های متفاوتی از طالبان کرده و از صلح با آنان سخن می‌گوید اما هیچ تغییری در سیاست و عملکرد این گروه در هیچ شرایطی وارد نشده است بنابراین دولت نباید بیش از این خود، مردم و جهان را فریب بدهد.

افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان

روزنامه انیس می‌نویسد که گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان از سال ۲۰۰۹ به این سو به بالاترین سطح خود رسیده است.

انیس افزوده که نیروهای مخالف مسلح دولت هدفمندانه منازل و مناطق مسکونی غیرنظامیان را سپر قرار می دهند اما نیروهای امنیتی باید هر چه بیشتر از تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از تلفات افراد غیرنظامی کار بگیرند.

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که آمار اعلام شده از شمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان تکان دهنده است.

اصلاح نوشته که قتل افراد غیرنظامی خلاف شرع و قوانین جنگ است و اگر واقعا مخالفان مسلح خود را پایبند به این اصول می‌دانند باید از این کار بپرهیزند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط