روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۴ دلو

روزنامه

آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان و همکاری‌های منطقه‌ای برای صلح در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۴ دلو (بهمن) کابل است.

برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که برگزاری انتخابات در افغانستان برای تداوم دموکراسی در این کشور لازم است.

۸‌صبح نوشته که جامعه جهانی و نیروهای بین‌المللی امنیتی نیز برای برگزاری انتخابات افغانستان را یاری خواهند رساند زیرا آنها برای برقراری دموکراسی در این کشور هزینه‌های زیادی پرداخته‌اند.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح به اهمیت کار کمیسیون مستقل انتخابات در برگزاری شفاف انتخابات تاکید کرده و افزوده که این نهاد باید از تمام ظرفیت‌های فنی خود برای ترتیب فهرست رای دهندگان و تعیین محلات رای‌دهی استفاده کند.

۸‌صبح می‌نویسد که آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات باید به گونه‌ای باشد که انتخابات‌های پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها همزمان برگزار شود زیرا برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها برای برگزاری لویه جرگه برای تعدیل قانون اساسی این کشور ضروری است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، برگزاری لویه جرگه و مشخص شدن جایگاه ریاست اجرایی در قانون، برای جلوگیری از بحران در انتخابات ریاست جمهوری آینده و عملی شدن توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی ضروری است.

همکاری‌های منطقه‌ای برای صلح در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که افغانستان بیش از یک و نیم دهه است که با همکاری جامعه جهانی با تروریزم و افراط گرایی مبارزه می‌کند، اما گروه‌های تروریستی هنوز در افغانستان خشونت می‌آفرینند.

افغانستان نوشته که این امر نشان می‌دهد که نیاز است تا فصل جدیدی از همکاری‌ها در رابطه با مبارزه با تروریسم و افراط گرایی آغاز گردد؛ فصلی که جامعه جهانی، افغانستان و کشورهای منطقه را در کنار هم قرار دهد.

افغانستان افزوده که جامعه جهانی در پانزده سال گذشته برای مبارزه با تروریسم در افغانستان پول‌های هنگفت مصرف کرده و تلفات زیادی داده، اما هنوز جنگ در افغانستان به پایان نرسیده و گفتگوهای صلح با مخالفین مسلح دولت هم دست آورد چندانی نداشته است بنابراین، نیاز است که جامعه جهانی و حکومت افغانستان در امر مبارزه با تروریسم در کشور، بیش از پیش به نقش کشورهای منطقه در امر مبارزه با تروریسم توجه کنند.

افغانستان نوشته که برای اینکه حکومت افغانستان بتواند همکاری‌های کشورهای منطقه در امر مبارزه با تروریسم را به دست بیاورد، نیاز است تا اعتماد سازی به وجود بیاید و توازن در روابط سیاسی افغانستان با این کشورها در نظر گرفته شود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که سفر رسمی صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان با این توافق به پایان رسید که یک نشست شش‌جانبه به میزبانی روسیه در مسکو به‌منظور بررسی راه‌های صلح در افغانستان برگزار شود. قرار است در این نشست افغانستان، روسیه، پاکستان، ایران، چین و هند به‌صورت مشترک زمینه‌های تأمین صلح در افغانستان را به بررسی بگیرند.

اطلاعات روز می‌نویسد که این نشست به افغانستان و کشورهای منطقه زمینه‌ای را فراهم می‌کند که برای اولین‌بار برسر وضعیت امنیتی افغانستان و منطقه گفت‌وگو کنند و با این گفت‌وگوها نگرانی‌های تمامی کشورهای منطقه از حضور تروریسم در منطقه آشکار شود.

اطلاعات روز افزوده که این نشست باید با درک این واقعیت که تروریسم دشمن مشترک همه کشورهاست و افغانستان قربانی اصلی تروریسم در منطقه؛ راه‌حل‌هایی را به‌منظور مبارزه مشترک با تروریسم و فشارآوردن بر حامیان تروریسم جست‌وجو کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، تلاش‌های منطقه‌ای باید معطوف به تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، کمک‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی به دولت افغانستان و تلاش مشترک برای قطع حمایت‌های بیرونی از جنگ افغانستان که در چند سال گذشته توسط پاکستان صورت گرفته باشد.

اما روزنامه ماندگار می‌نویسد که هفته گذشته، دونالد ترامپ و محمد اشرف غنی، روسای جمهور آمریکا و افغانستان با هم صحبت تلفنی کردند و مسایل افغانستان را مورد بحث قرار دادند. این صحبت درست ساعاتی پس از آن صورت گرفت که فرمانده ارشد نیرو‌های آمریکایی در افغانستان برای شکستن بن‌بست طالبان، اعزام هزاران نیروی دیگر را درخواست کرده بود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، افزایش نیرو که توسط فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان مطرح می‌شود، نشان از آن دارد که جنگ با تروریسم در افغانستان پای آمریکا را زیاد بند کرده و این کشور در نظر دارد که با افزایش نیروهای آموزشی و احتمالا جنگی در افغانستان، صفحه تازه‌ای در این جنگ باز کند.

ماندگار افزوده که صحبت آقای ترامپ با غنی و سخنان فرمانده آمریکایی، نشانگر آن است که آمریکا امیدی به نتیجه گرفتن از آن‌چه پروسه صلح خوانده می‌شود، ندارد و بازگشت به میدان‌های جنگ در افغانستان، دوباره در ذهن نظامیان آمریکایی جرقه زده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط