روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه اول حوت

روزنامه ها

دولت افغانستان از پاکستان خواسته است تا در مورد موشک‌پرانی چند روز اخیر از خاک این کشور به جانب افغانستان توضیح بدهد.

وزارت خارجه افغانستان دیروز سفیر پاکستان در کابل را در اعتراض به پرتاب موشک از پاکستان به افغانستان و بازداشت حدود صد شهروند افغان در این کشور احضار کرد.

روابط پاکستان و افغانستان و مبارزه با تروریسم، فعالیت گروه داعش در افغانستان و نشست امنیتی در مونیخ مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های اول حوت (اسفند) کابل است.

روابط افغانستان با پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حمله نظامیان پاکستان به قلمرو افغانستان، هیچ کمکی به امنیت مردم پاکستان نمی‌کند و هر نوع حمله‌ای حس انتقام و نفرت از پاکستان را در میان مردم افغانستان بیشتر می‌سازد.

۸‌صبح نوشته که به جای تهدید به راه اندازی عملیات نظامی در خارج از قلمرو پاکستان، این کشور باید سیاست استفاده ابزاری از بنیادگرایی و تروریسم را کنار بگذارد.

۸‌صبح افزوده که پاکستان باید شبکه‌های حمایتی تروریستی را از خاکش برچیند و رهبران گروه‌های تروریستی را از قلمروش اخراج کند و سیاست امنیتی هند محور در قبال افغانستان را کنار بگذارد. وقتی که این اقدامات انجام شود، تروریسم در درون افغانستان در تنگنا قرار می‌گیرد که دیگر نمی‌تواند دوام بیاورد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، تا زمانی که ارتش پاکستان در مبارزه با تروریسم رویکرد گزینشی داشته باشد، هیچ شهر و روستای پاکستان امن نخواهد بود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که پس از حمله تروریستی مرگبار به زیارتگاه شاه‌قلندر در ایالت سند، تنش‌های سیاسی کابل و اسلام‌آباد به بالاترین حد خود در دوره حکومت وحدت ملی رسیده است. پس از این رویداد، مرز تورخم از سوی پاکستان بسته شده، بیش از ۱۵۰ مهاجر افغان در پاکستان دستگیر شده و در شب‌وروزهای گذشته بنا بر برخی گزارش‌ها ۲۰۰ توپ به نقاط مرزی کشور شلیک شده است.

اطلاعات روز افزوده که با این‌حال، عصبانیت پاکستان نیز بی‌پاسخ نمانده است. دیروز دو مقام ارشد نظامی، رئیس ستاد ارتش و معاون ارشد امنیتی وزارت داخله در کنفرانس خبری‌ گفتند که ترجیح می‌دهند تنش جاری میان دو کشور از مجاری دیپلماتیک رفع شود، اما آمادگی هرنوع پاسخ درخور به پاکستان را دارند.

اطلاعات روز نوشته که اگر قرار بر تهاجم نظامی باشد، شبیه آنچه در چندماه پیش منجر به نبرد چند ساعته‌ مستقیم میان نیروهای مرزی افغان و پاکستانی شد، جای تردید دارد. از جهتی دیگر، دست یافتن به راه‌حل سیاسی‌یی که بتواند مسأله افغانستان و پاکستان را حل کند نیز دشوار است.

روزنامه راه مدنیت نیز می‌نویسد که ریشه کن کردن افراط گرایی در پاکستان با نبرد و بند و زندان ممکن نیست.

راه مدنیت نوشته که مبارزه با این پدیده نیازمند یک تلاش همه جانبه فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نظامی است.

راه مدنیت افزوده که فراهم ساختن زمینه‌های مناسب زندگی برای ساکنان نقاط مرزی، ایجاد مراکز تبلیغی در وسعت بزرگ آموزشی و رسانه‌ای، اقدامات وسیع دولتی برای مقابله با پدیده افراط گرایی از جمله مواردی اند که نیازمند است دولت اسلام آباد روی دست گیرند.

داعش در افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که مقامات امنیتی کشور با راه‌اندازی محفلی در مذمت گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، تأکید کرده‌اند که این گروه را نابود خواهند کرد. این نشست در حالی برگزار شده که گفته می‌شود داعش در برخی از ولایت‌های کشور ریشه دوانده است. اما از سوی دیگر، همواره گفته می‌شود که از حضور داعش در افغانستان بزرگ‌نمایی صورت گرفته است.

ماندگار افزوده که "جنایت طالبان و داعش در افغانستان مشابه است و برای مردم افغانستان هیچ‌کدام بر دیگری مزیت و ارجحیت ندارد؛ پیشنهاد ما این است که نهادهای امنیتی افغان به‌جای این‌که بگویند طالب بد است و داعش بدتر، و یا این‌که بگویند که طالب تهدید جدی نیست و داعش تهدید جدی است و یا هم به‌جای این‌که بگویند یکی صلح‌پذیر است و دیگری صلح‌ناپذیر، باید مکانیسم خاص نظامی را برای سرکوب دشمن زیر هر نام و گروه طراحی و پیـاده کنند."

نشست امنیتی در مونیخ

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که سخنرانی‌های نمایندگان کشورهای مختلف جهان در کنفرانس امنیتی مونیخ نشان می‌دهد که ثبات امنیتی بزرگترین نگرانی کشورهای جهان به شمار می‌رود و همه از افزایش ناامنی در جهان نگرانند.

افغانستان افزوده که از سوی دیگر، کنفرانس مونیخ نشان می‌دهد که بی اعتمادی سایه سنگینی بر عملکرد رهبران جهان افگنده است. بی اعتمادی باعث شده است که کشورهای جهان نتوانند در برابر تهدیدهای تروریستی هماهنگ و همکار شوند و مبارزه مشترک علیه هراس افگنی راه اندازی کنند.

افغانستان نوشته همانگونه که امروزه کشورهای جهان به این واقعیت پی برده اند که تروریسم یک پدیده جهانی است، باید ضرورت همکاری مشترک و هماهنگ در راستای مبارزه تروریسم را نیز درک کنند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط