روزنامه های کابل: شنبه، ۳۰ دلو

Image caption تیتر و عکس صفحه نخست اطلاعات روز

روزنامه‌های چاپ کابل در سرمقاله‌های روز شنبه خود موضع اخیر پاکستان در قبال افغانستان به دنبال حمله به زیارتگاهی در ایالت سند پاکستان را نقد کرده‌اند. بیشتر این روزنامه ها پاکستان را حامی تروریسم دانسته و دولت این کشور را متهم به راه اندازی تبلیغات رسانه ای علیه افغانستان کرده اند.

چنین ادعایی در رسانه ها و محافل سیاسی افغانستان پیش از این هم بارها مطرح شده، اما مقامهای دولت پاکستان همواره چنین ادعاها را بی بنیاد خوانده و گفته که این کشور خود قربانی تروریسم است.

در حمله انتحاری روز ۲۸ دلو/بهمن به آرامگاه لعل شهباز قلندر در ایالت سند در جنوب پاکستان دستکم ۷۰ نفر کشته شدند. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته، اما ژنرال آصف غفور سخنگوی ارتش پاکستان گفته که ۷۶ "تروریست" مرتبط با این حمله در افغانستان پنهان شده‌اند که باید به پاکستان تحویل داده شوند. دولت افغانستان این حمله را محکوم کرده است.

روزنامه هشت صبح با اشاره به عملیات ضدتروریسم پاکستان به نام "ضرب عضب" نوشته که پاسخ قاطع به تروریسم این نیست که ارتش پاکستان تمام رسانه‌های آن کشور را "بسیج کند و تبلیغات ضد افغانستان راه‌اندازی کند". از نظر روزنامه، این تبلیغات و احضار دیپلمات‌های افغانستان به مراکز نظامی، "فرافکنی" است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح کشتار زایران آرامگاه لعلباز قلندر را "ناکامی امنیتی بزرگ برای تمام نهادهای امنیتی پاکستان" خوانده و هشدار داده که "اگر ارتش پاکستان بخواهد با ایجاد یک موج تبلیغی ضد افغانستان، مردم افغانستان را اغفال کند، بداند که ناکامی‌های دیگری نیز در انتظارش است."

این روزنامه به این باور است که هر گروهی در افغانستان علیه دولت می‌جنگد، "متحد طبیعی" ارتش پاکستان شمرده می‌شود. هشت صبح گروه طالبان را در شمار این گروه‌ها دانسته و افزوده که تا زمانی که پاکستان چنین رویکردی را کنار نگذارد، مبارزه با تروریسم در پاسخ مثبت نمی‌دهد، بلکه ارتش پاکستان باید با کابل همکاری کند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه ماندگار

ماندگار با لحن تندتری نوشته که سیاست پاکستان در قبال افغانستان با "استیلاگری با ابزار تروریسم" بوده است. روزنامه هشدار داده که پس‌لرزه‌های چنین سیاستی امنیت کل منطقه را تهدید می‌کند و پاکستان را در موقعت "غیرقابل اعتمادی" قرار می‌دهد.

ماندگار افزوده: "ادعای دولت پاکستان مبنی بر حضور جنگ‌جویانِ طالبِ خطرناکِ آن کشور در افغانستان، می‌تواند به‌هدفِ پیچیده‌تر نمایاندنِ بازی با تروریسم و نیز منابع حمایتیِ آن صورت گیرد و ذهنیت‌ها را نسبت به افغانستان منحرف سازد و چنین ادعا شود که افغانستان به لانۀ تروریسم تبدیل شده است."

سرمقاله‌نویس ماندگار با تاکید بر این که افغانستان ظرفیت پرورش تروریسم به عنوان ابزار را ندارد، مدعی شده "کسانی" هستند در دولت افغانستان که از تروریسم به عنوان افزار تامین منافع سیاسی و اقتصادی خود استفاده می‌کنند. نویسنده اما افزوده که در پاکستان از "بازی با تروریسم عمق استراتژیک و اهمیت ریشه‌ای دارد".

روزنامه در ادامه با اشاره به این که هیچ‌کس نمی‌تواند حقیقت را پنهان کند، از دولت پاکستان خواسته که ثابت کند که از تروریسم بهره نمی‌جوید و دولت افغانستان نیز با تمام دقت و قدرت بکوشد که قربانی بازی‌های به تعبیر نویسنده "سیاه دیگران" نشود.

Image caption هشت صبح

اطلاعات روز با صراحت بیشتری پاکستان را "حامی اصلی شبکه‌های تندرو اسلامی" دانسته و دولت این کشور براساس سیاست مبتنی بر همین حمایت، افغانستان را حامی تروریسم دولتی تلقی می‌کند، چرا که از نظر نویسنده، تعریف تروریسم در پاکستان نسبت به سایر تعریف‌ها متفاوت است.

نویسنده اطلاعات روز ادعای اخیر پاکستان علیه افغانستان را "قابل نگرانی" واحضار معاون سفیر افغانستان از جانب ارتش پاکستان در شهر لاهور را "مغایر عرف رسمی دپیلماتیک" دانسته است. نویسنده افزوده اگرچه جزئیات گفت‌وگوی مقام‌های ارتش پاکستان با این دیپلمات افغان مشخص نیست، اما نفس این احضار بیانگر "عصبانیت" پاکستان است.

به نظر سرمقاله‌نویس اطلاعات روز نکته اصلی این است که حمله اخیر در سند چه در داخل و چه در خارج از پاکستان طراحی شده باشد، صورت مسئله مبارزه با تروریسم را تغییر نمی‌دهد. به نظر نویسنده، مسئله اصلی این است که پاکستان در سال‌های اخیر نسبت به گروه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی نگاه "مداراجویانه" داشته است.

اطلاعات روز افزوده که نکته دوم این است که کابل باید اعتماد پاکستان را در مورد روابطش با هند جلب کند، چرا که پاکستان به دلیل جدال تاریخی غیرقابل حلی که با هند دارد، نمی‌تواند "کوچک‌ترین دخالت را نادیده بگیرد". روزنامه توصیه کرده که "از این منظر، خوب است جدال دیپلماتیک بین دو کشور، از «نزدیکی آسیب‌زای هند به افغانستان» منحرف شود.

حفیظ‌الله ذکی در سرمقاله روزنامه افغانستان از این منظر به این موضوع نگاه کرده که تغییرات راهبردی در سطح بین‌المللی و منطقه خاور میانه و تشکیل ائتلاف‌هایی بر محور تشدید رقابت‌های سیاسی و ایدئولوژیک، ابعاد مبارزه با تروریسم را پیچیده‌تر کرده است.

سردبیر روزنامه افغانستان در تحلیل خود به این باور است که در گذشته رویکرد جهانی مبارزه با تروریسم با تشکیل ائتلاف جهانی مبارزه با تروریسم به رهبری آمریکا تا حدی هماهنگ بود، ولی خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان و ظهور گروه داعش، زمینه آن را فراهم کرد که برخی کشورها رویکردهای متفاوتی در پیش گیرند.

به اعتقاد نویسنده، "هر کشور به گونه‌ای تلاش می‌کند تا از پدیده تروریسم برای پیش‌برد رقابت و یا نمایش قدرت خود در منطقه سود ببرد." نویسنده افزوده که این وضع از یک سو باعث تقویت گروه‌های تروریستی می‌شود و از سوی دیگر همگرایی کشورها در مسائل امنیتی را با دشواری مواجه می‌کند.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان در ادامه با اشاره به "وضعیت آشفته منطقه و آسیب‌پذیری افغانستان از دخالت‌های کشورهای بیگانه"، بر این نکته تاکید کرده که دولت این کشور بر شکل‌گیری اجماع و همگرایی در مبارزه با تروریسم به عنوان هدفی استراتژیک و امنیتی تلاش بیشتری به خرج دهد.

موضوعات مرتبط