روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه دوم حوت

روزنامه

مقامات محلی در ولایات کنر و ننگرهار می‌گویند در چند روز گذشته موشک پرانی پاکستان به خاک افغانستان سبب شده صدها خانواده در این مناطق، خانه‌های‌شان را ترک کنند.

ادامه موشک پرانی پاکستان به افغانستان، نشست امنیتی مونیخ و حواشی آن مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوم حوت (اسفند) کابل است.

ادامه موشک پرانی پاکستان به افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حمله‌های موشکی پاکستان احساسات ضد پاکستانی مردم افغانستان را بیشتر می‌سازد. موشک‌پرانی به قلمرو افغانستان بدترین پاسخی است که پاکستان به رویدادهای تروریستی در آن کشور می‌دهد.

۸‌صبح افزوده که موضع رسمی پاکستان هیچ منطق قابل دفاع ندارد. آنان می‌گویند تروریست‌هایی که بر زایران شهباز قلندر حمله کردند، در خاک افغانستان پایگاه دارند.

۸‌صبح می‌نویسد "وقتی پاکستان به طالبان افغان حاشیه و فضا می‌دهد، چرا به پیامدهای ناخواسته‌ی آن فکر نمی‌کند؟ راه مبارزه با این وضعیت این است که پاکستان سیاست حمایت محرمانه از طالبان افغان را کنار بگذارد و به جای آن با دولت افغانستان همکاری استراتژیک کند."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که به دنبال حملات هفته گذشته در شهرهای پاکستان، اوضاع در مرز های افغانستان و پاکستان متشنج شده است و از سه روز به این سو نظامیان پاکستان برخی از مناطق مرزی افغانستان را موشک باران کرده‌اند.

آرمان ملی افزوده در شرایطی که اوضاع در افغانستان بحرانی است و نیروهای امنیتی و دفاعی سرگرم مبارزه با طالب و داعش‌اند، گشودن جبهه دیگری در میدان‌های جنگ و در رسانه‌ها کار معقولی به نظر نمی‌رسد.

آرمان ملی نوشته که افغانستان و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه می‌توانند مشکلات پیش آمده را از راه گفتگو و مذاکره با همدیگر حل و فصل کنند و ضرور نیست که شیپور جنگ در دو سوی خط دیورند به صدا درآید که در آن صورت زیان های بیشماری متوجه مردم می‌گردد.

نشست امنیتی مونیخ

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ با اشتراک بیشتر از ۱۰۰ مقام بلندپایه از رؤسای جمهور تا وزرای دفاع و خارجه پایان یافت.

اطلاعات روز نوشته هرچند که اشتراک‌کنندگان این کنفرانس در نشست امسال به مساله افغانستان توجه چندانی نکردند اما نمایندگان دولت افغانستان در حاشیه آن دیدارهای متفاوتی با مقامات شماری از کشورهای منطقه و جهان انجام دادند.

اطلاعات روز با اشاره به سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در این نشست، افزوده که مبارزه نیروهای امنیتی افغانستان با ۲۰ گروه تروریستی هرچند که برای بقای دولت افغانستان است اما در واقع این نیروها در کنار تلاش برای حفظ دولت، برای امنیت منطقه‌ای و جهانی نیز می‌جنگند.

اطلاعات روز می‌نویسد انتظار می‌رود که روایت روشن آقای غنی در کنفرانس امنیتی مونیخ اهمیت مبارزه با تروریسم در افغانستان و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان را آشکار سازد و جهان برای تأمین بهتر امنیت جهانی از دولت افغانستان در جنگ علیه گروه‌های تروریستی متعدد و دولت‌های حامی آن‌ها سهم مناسب بگیرد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد حملات مرگباری که سال گذشته میلادی در کشورهای مختلف به وقوع پیوست، نشان داد که تروریسم می‌تواند امنیت انسان‌ها را در امن‌ترین نقاط دنیا نیز برهم بزند به همین دلیل کشورهای جهان و بیشتر از همه کشورهای توسعه یافته تلاش کردند تا راهکارهای قانونی مبارزه با تروریسم را در اسناد سازمان ملل متحد بگنجانند و خطر تروریسم را برای امنیت جهان گوشزد کنند.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، تروریسم در حال حاضر به یک ابزار سیاسی برای برخی کشورها، احزاب و گروه‌ها تبدیل شده که می‌خواهند از آن به نفع پیروزی خود و حزب‌شان در انتخابات و در رقابت‌های داخلی سود ببرند. نگاه منفعت جویانه به پدیده تروریسم بی گمان پروسه مبارزه با آن را با چالش عمیق مواجه می‌سازد.

روزنامه ماندگار در سرمقاله امروزش به ملاقات آقای غنی با وزیر خارجه قطر در مونیخ پرداخته است.

ماندگار نوشته که رئیس‌جمهور غنی، در دیدار با مسئولان دولت قطر گفته است که اگر طالبان تا بهار و تابستان پیش‌رو، تغییری در رویکردهای‌شان نیاورند، باید دفتر آنان در قطر بسته شود.

ماندگار افزوده که دفتر سیاسی طالبان در قطر از چند سال به این طرف فعال است و طالبان با استفاده از این دفتر، فعالیت‌های ارتباطی‌شان را با شبکه‌ها و ساختارهای حامی و مرتبط با تشکیلات‌شان ترتیب و تنظیم می‌کنند. این دفتر سبب شده است که طالبان به عنوان یک طرف مستقل در قضایای افغانستان، در برابر دولت رسمی این کشور قرار بگیرند.

ماندگار می‌نویسد که مردم انتظار دارند که آقای غنی درخواست انسداد چنین دفتری را از مجاری دیپلماتیک تا سرحد عمل پیگیری نماید تا به این ترتیب، هم حکومت و رئیس‌جمهوری مورد حمایت توده‌ها قرار گیرند و هم طالبان به‎تدریج از دایره بازی‌های بیرونی خارج شوند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط