روزنامه‌های کابل: چهارشنبه، ۱۱ حوت

قتل بیش از ده مامور پلیس به دست یک عامل نفوذی طالبان، تیرگی روابط افغانستان و پاکستان، اقدام کابینه افغانستان برای تصویب قانون منع شکنجه و مخالفت‌ها با نوروز، از موضوع‌های عمده مورد بحث در مطالب اصلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح با اشاره به حمله یک عامل نفوذی طالبان در میان نیروهای پلیس در هلمند که منجر به مرگ بیش از ده مامور پلیس شد، نوشته که چنین حملات "خیلی دردناک" است. سرمقاله روزنامه تاکید کرده که "برای جلوگیری از چنین حملاتی، ضرور است که استخبارات پلیس از حالت فلج بیرون شود."

منابع محلی در ولایت جنوبی هلمند روز سه شنبه (۱۰ حوت/اسفند) تایید کردند که در این حمله بیش از ده مامور پلیس کشته شدند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

Image caption هشت صبح. احضار ابرار حسین، سفیر پاکستان، به دفتر ژنرال مرادعالی مراد، معاون رئیس ستاد ارتش افغانستان

هشت صبحافزوده: "بدون فعال شدن استخبارات پلیس، طالبان، گروه‌های تبهکار و قلدران می‌توانند به سادگی عوامل نفوذی خود را در این نیرو جابه‌جا کنند و رویدادهای فاجعه‌بار بیافرینند. تکمیل پروژه بیومتریک سربازان و تحقیق کافی در مورد آنان پیش از استخدام می‌تواند تا حد زیادی از این حوادث ناگوار جلوگیری کند."

این روزنامه همچنین توصیه کرده که بخش فرهنگی و عقیدتی نیروهای مسلح نیز باید بیش از پیش فعال شود، چرا که به نظر نویسنده، نیاز است برای خنثی کردن نفوذ ایدئولوژیک گروه طالبان "حصار محکم دفاعی" در برابر تبلیغات این گروه در میان نیروهای دفاعی و امنیتی ایجاد شود.

هشت صبح بر استفاده از حضور مستشارهای خارجی نیز تاکید کرده است. به باور این روزنامه، حضور مستشارهای ناتو در افغانستان فرصت "بی‌نظیری" را برای حرفه‌ای‌سازی نیروهای مسلح کشور فراهم کرده است. نویسنده هشت صبح بر "اشراف اطلاعاتی" بر نیروهای امنیتی به منظور جلوگیری از عناصر وابسته به نیروهای مخالف نیز تاکید کرده است.

اطلاعات روز در سرمقاله خود "تنش در حال افزایش میان افغانستان و پاکستان" را بررسی کرده و نوشته که مجراهای گفت‌وگوها بین دو کشور دست‌کم برای کوتاهمدت مسدود شده است. به نظر نویسنده، حالا هر دو کشور برای از سرگیری همکاری و مبارزه مشترک با تروریسم نیاز به "میانجی‌گر" دارد.

روزنامه هشدار داده که اگر وضعیت موجود به سوی تنش‌های بیشتر پیش برود، روابط هر دو کشور بدتر خواهد شد و هر دو طرف در "جنگی اعلام‌نشده سیاسی" فرو خواهند رفت و هزینه آن را متحمل خواهند شد. به نظر نویسنده روزنامه، برای جلوگیری از پیشرفت هر دو کشور به سوی تنش بیشتر، لازم است که روند جدیدی در روابط هر دو کشور آغاز شود.

اطلاعات روز افزوده تنش در روابط هر دو کشور همسایه زمانی رو به افزایش گذاشت که دستگاه دیپلماسی افغانستان تلاش‌هایی را برای معرفی پاکستان به عنوان "دولت حامی تروریسم" روی دست گرفت و متحدان افغانستان نیز بر درستی ادعای افغانستان و "حمایت رسمی پاکستان از جنگ و تروریسم در افغانستان در مواردی مهر تایید زدند".

به نوشته اطلاعات روز، با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا و همچنین تعیین مقام‌هایی که پیشینه خدمت در افغانستان داشته‌اند درنهادهای امنیتی آمریکا، باعث خوش‌بینی دولت افغانستان در راستای اعمال فشار بر پاکستان شده است. به نظر نویسنده، افغانستان امیدوار است که پاکستان سرانجام با فشارهای بین‌المللی موضع خودش را در قبال افغانستان تغییر دهد.

Image caption اطلاعات روز

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود تهیه طرح قانون منع شکنجه در کمیته قوانین کابینه افغانستان را اقدام و چرخشی مهم در راستای نهادینه‌سازی باور به حقوق بشر و تامین کرامت انسانی در کشور دانسته است. نویسنده این اقدام را مایه امیدواری و گام نیکی در این راستا تلقی کرده است.

دفتر سرور دانش، معاون رئیس جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه (۱۰ حوت/اسفند) خبر داد که این طرح قانونی به تایید کمیته قوانین کابینه رسیده و به زودی با صدور فرمان تقنینی رئیس جمهوری اجرایی خواهد شد.

محمد هدایت در این مطلب افزوده در گذشته به طبع تقسیم شهروندان کشور به "خوب و بد"، انسان‌های دارای کرامت و بدون کرامت تلقی می‌شدند. به نظر نویسنده، این امر باعث شد که ضرورت منع شکنجه و طرح قانونی در این مورد هیچگاه مطرح نشود؛ به همین دلیل، رژیم‌های گذشته از شکنجه مخالفان خود دریغ نمی‌کردند.

به نوشته مشاور سرور دانش در این سرمقاله، اقدام دولت برای تصویب قانون منع شکنجه از سویی بیانگر تعهد حکومت برای تامین حقوق بشر است و از سوی دیگر، نشانه‌ای از پاسخ مثبت دولت به نگرانی نهادهای بین‌المللی و درخواست‌ها برای منع شکنجه در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها به عنوان ابزاری برای گرفتن اعتراف دانسته می‌شود.

با وجود این، تحلیل سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان بر آن است که تهیه این طرح گام مهمی برای تامین حقوق بشر و منع شکنجه دانسته می‌شود، ولی به دلیل نپرداختن این طرح به جزئیات مجازات عوامل مرتکبان شکنجه و همچنین ناتمام ماندن اصلاحات در ساختارهای قضایی، شکنجه در کشور کاملاً رفع نخواهد شد.

Image caption تیتر نخست ماندگار

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود با اشاره به نزدیک شدن نوروز، مخالفت‌ها با این جشن را "سیاسی" دانسته و از کسانی که با آن مخالفت می‌کنند، به شدت انتقاد کرده است. به نظر نویسنده، "ستیزه با نوروز"، کوبیدن بر طبل تحریم آن و همچنین دادن رنگ و صبغه دینی به این ستیزه ریشه در "بازی‌های سیاسی-هویتی" دارد.

ماندگار افزوده: "جشن نوروز به دلیلِ آن‌که نمادِ هویت، فرهنگ و عقلانیت نیاکان‌مان بود، مورد بخل و حقدمخالفانِ اولیۀ فرهنگ و هویت‌مان قرار گرفت و به‌تدریج با ابزارِ سیاست و بازی قدرت و حوادث تاریخی متعدد، چنان تولید و بازتولید شد که مورد تقلید صاحبان و میراث‌دارانِ نوروز نیز قرار گرفت و در عالمِ بی‌خبری، نسل‌ها را سفر کرد و به ما رسید."

سرمقاله‌نویس ماندگار معتقد است که نوروز مخالفتی با آموزه‌های اسلامی ندارد و به همین دلیل، با آمدن اسلام به افغانستان وبه مناطقی که حوزه نوروز گفته می‌شود، این جشن ممنوع نشد. روزنامه افزوده گزاره‌هایی که به نام دلایل شرعی برای تحریم نوروز ارائه می‌شوند، از سوی "دستگاه‌های سیاسی جعل" و "دیکته" شده‌اند.

ماندگار در ادامه تاکید کرده: "یقین داریم که نوروز همچنان «نوروز» باقی می‌ماند و به‌رغمِ همۀ بدخواهی‌ها، در قلبِ تاریخ به راه خود ادامه می‌دهد؛ اما بازهم به نوروزستیزانِ بداندیش توصیه می‌کنیم که مطالعه کنند، سواد دینی و اسلامی‌شان را بالا ببرند و حافظۀ تاریخی‌شان را بازیابند؛ زیرا جنگ آن‌ها با نوروز، همانند جنگِ سهراب و رستم به تحریک افراسیاب است!"