روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۵ حوت

روزنامه

رویدادهای امنیتی در مناطق مختلف افغانستان در چند روز گذشته افزایش یافته است.

روزنامه‌های ۱۵ حوت (اسفند) کابل، سرمقاله‌های امروزشان را به موضوعات امنیتی اختصاص داده‌اند.

بررسی رویداد فراه

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که گزارش‌ها نشان می‌دهد که هلیکوپترهای ارتش ملی در فراه غیرنظامیان را هدف قرار داده‌اند. تردیدی نیست که نیروهای ارتش قصدا غیرنظامیان را هدف قرار نداده‌اند.

۸‌صبح نوشته که باید بررسی شود که اطلاعاتی که موجب عملیات آنها شد، نادرست بوده یا این که اجرای عملیات دقیق نبوده است. هم‌چنان باید بررسی شود که چرا هماهنگی‌های لازم بین افسران نیروی زمینی و هلیکوپتر‌ها وجود ندارد. نتایج این تحقیق باید عمومی ‌شود و باید تدابیری اتخاذ شود که در آینده از بروز چنین رویداد‌هایی جلوگیری شود.

۸‌صبح افزوده که کشتار غیرعمدی نظامیان، علاوه بر این که نقض حق حیات قربانیان است، سبب تقویت خاستگاه توده‌ای طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی می‌شود در حالی که نیروهای امنیتی کشور در این جنگ، به پشتیبانی مردم افغانستان نیاز دارند.

"ترس پنهان از طالبان"

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که جان‌ مک‌کین سناتور جمهوری‌خواه سنای آمریکا از ترامپ خواسته است که نیروهای آمریکا در افغانستان را تقویت کند. درخواست رئیس کمیته خدمات تسلیحاتی مجلس سنای آمریکا به نظر می‌رسد ناشی از ترسی است که در هر دو کشور وجود دارد.

اطلاعات روز نوشته که وضعیت شکننده امنیتی در افغانستان با توجه به تجربه‌های تلخی که عراق و سوریه در پنج سال اخیر داشته‌اند، برای ایالات متحده و بسیاری از کشورهای منطقه نگران‌کننده است و درخواست جان مک‌کین از این منظر به معنای تأکید بر حفظ دست‌آوردهای آمریکا در افغانستان و تأمین ثبات نظامی است که با این کشور روابط استراتژیک و دوستانه دارد.

اطلاعات روز افزوده که برخلاف شعارهای مقامات حکومتی، به‌خصوص رئیس‌جمهور غنی در مورد سرکوب طالبان و دشمنان کشور، حکومت کابل نیز نگران وضعیت امنیتی است و استقبال از درخواست جان مک‌کین در میان سیاست‌مداران کشور و چهره‌هایی در شورای امنیت ملی و ارگ، این ترس (ترس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان) را افشا می‌کند.

ضرورت بازنگری در ساختار امنیتی افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که افزون بر بدتر شدن وضعیت امنیتی در کشور، جرایم جنایی نیز در شهرها گسترده‌تر شده است.

افغانستان به مقرری‌ها در نیروهای امنیتی اشاره کرده و نوشته که نابرابری در تقرری‌ها، فساد گسترده در بخش ارگان‌های امنیتی و پلیس و برخوردهای غیر حرفه ای با وظیفه، بر مشکلات در درون ارگان‌های امنیتی افزوده است.

افغانستان افزوده که با توجه به مشکلات موجود در نهادهای امنیتی و نتایج منفی این مشکلات، اینک وقت آن رسیده است که رهبری حکومت هم در رهبری نهادهای امنیتی تجدید نظر کنند و هم در استراتژی ها و پالیسی‌های امنیتی.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که ادامه جنگ در افغانستان در این روزها، نگرانی‌های زیادی را نه تنها برای مردم افغانستان بلکه در سطح جوامع بین المللی برانگیخته است.

انیس نوشته که حمله به دو نهاد امنیتی در کابل، حمله بر ولایت فراه، لغمان و ولسوالی تاله و برفک بغلان، این نگرانی‌ها را افزایش داد.

نویسنده سرمقاله روزنامه انیس به این باور است که در پانزده سال گذشته، تروریسم در افغانستان از بین نرفته زیرا گروه های تروریستی آن گونه که باید در تنگنای اقتصادی و سیاسی قرار نگرفته‌اند و پناهگاه‌های امن‌شان از بین نرفته است.

ادامه تنش‌ها با پاکستان و مشکلات اقتصادی

روزنامه ماندگار می‌نویسد که نزدیک به دو هفته است که مقام‌های پاکستانی در یک اقدام کم‌سابقه، دروازه‌های مرزی خود را به روی افغانستان بسته‌اند. بر اساس گزارش‌های رسانه‌ها، در هر دو طرف مرز، هزاران کامیون مواد خوراکی و افرادی که به دلایل مختلف به این کشور سفر کرده بودند و یا می‌خواستند سفر کنند، در وضعیتی سردرگم به‌سر می‌برند.

ماندگار نوشته که پاکستان مرزهای خود را در واکنش به حمله انتحاری به یک مسجد صوفی‌ها در ایالت سند بسته است. مقام‌های پاکستانی مدعی‌اند که عاملان این حمله در خاک افغانستان به‌سر می‌برند؛ ادعایی که از سوی مقام‌های افغانستان نه‌تنها رد می‌گردد، بل گفته می‌شود که پایگاه‌های اصلی گروه‌های تروریستی که باعث ناامنی‌ در افغانستان می‌شوند، در خاک پاکستان قرار دارند.

ماندگار افزوده که پاکستان با بستن مرزهایش به روی کشوری که عملا محاط به خشکی است، نه‌تنها کنوانسیون‌های ژئوپولتیک در این عرصه را زیر پا گذاشته است، بل باعث شده که وضعیت اقتصادی در افغانستان به‌شدت رو به وخامت برود.

ماندگار می‌نویسد که یگانه راه چاره در وضعیت فعلی این است که دولت افغانستان با تحمل فشارهای موجود، به گزینه‌های بدیل در این مورد فکر کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط