روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۶ حوت

آب حق نشر عکس EARTH SATELLITE CORPORATION/SCIENCE PHOTO LIBRAR
Image caption مدیریت منابع آبی در گذشته در افغانستان چندان مورد توجه نبود، اما در سال‌های خیر به موضوع حساس سیاسی تبدیل شده است

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در چهارمین کنفرانس ملی آب، از کشورهای همسایه‌اش خواست از اعمار بندها و شبکه‌های آب در افغانستان حمایت کنند.

چالش آب در افغانستان و تصمیم ادغام مناطق قبایلی پاکستان با ایالت خیبرپختونخواه مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۶ حوت (اسفند) کابل است.

چالش آب در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که چه کشورهای حوزه‌ دریای آمو، چه ایران و پاکستان به‌صورت مستقیم از منابع آبی مشترک با افغانستان استفاده حداکثری می‌کنند. شش ولایت در ازبکستان، بخش‌هایی از تاجیکستان و نیز سیستم آبرسانی استان (ولایت) زاهدان ایران و مناطقی دیگر، زمین‌های زراعتی مسیر "دریای کابل" تا سند در پاکستان، همه از آب‌های مشترک با افغانستان استفاده می‌کنند.

اطلاعات روز نوشته که اعمار بندها و سیستم های آب‌رسانی سبب شده است که این کشورها، نگران کم شدن منابع آبی از افغانستان باشند.

اطلاعات روز افزوده که این مسأله تا آن‌جا مهم بوده است که در برخی موارد، بعضی از این کشورها از جمله ایران با ایجاد ناامنی مانع ساخت بندهای برق و آب‌گردان می‌شوند.

اطلاعات روز می‌نویسد که اصرار رئیس‌جمهور غنی بر رفع مشکل آب کشور در داخل و خارج کشور می‌تواند روزنه امیدی برای مهار کمبود آب و رسیدگی به نیازهای شهروندان و احیای زراعت در کشور بگشاید و از این‌جهت با اقبال عمومی مواجه خواهد شد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که سخنان رئیس جمهور غنی در چهارمین کنفرانس ملی آب نشان می‌دهد که دولت افغانستان مدیریت منابع آبی را برای توسعه پایدار کشور یک ضرورت می‌داند و طرحهایی برای مدیریت منابع آبی روی دست دارد.

افغانستان افزوده که منابع آبی افغانستان باید طبق اصول بین‌المللی مدیریت شود تا از سویی منافع دراز مدت مردم افغانستان در نظر گرفته شود و از سوی دیگر نگرانی‌های کشورهای همسایه برطرف گردد. ایجاد مانع برای مدیریت سالم منابع آبی افغانستان، در واقع، ایجاد مانع برای توسعه و رشد اقتصادی افغانستان است.

افغانستان به بعد داخلی استفاده از آب‌ها اشاره کرده و نوشته که ایجاد بندهای آب و استفاده از آب برای تولید انرژی در ولایت ها و روستاها، زمینه را برای ایجاد کارخانه‌های صنعتی در این مناطق فراهم می‌کند و باعث خواهد شد که روند توسعه در کشور به گونه متوازن به پیش برود و فقر اقتصادی کاهش یابد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که آب در افغانستان نیز همانند سایر منابع کشور، یک منبع تولید ثروت و آبادانی پنداشته می‌شود، اما در نبود دانش و تجربه می‌تواند به بهانه‌ای برای خُرد شدن افغانستان در "چرخ ضعیف‌کُش نظام بین‌الملل" تبدیل شود.

ماندگار نوشته که دولت باید برای استفاده از منابع عظیم آبی کشور که بعضا مورد دعوای همسایگان نیز قرار دارد، طی برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت وارد عمل شود و در موازات آن، به پرورش دو تیم متخصص و مجرب همت گمارد: یک، تیمی از مهندسان آب و سدسازی و سایر کارشناسان مربوط به امور انرژی آب و دو، تیمی از دیپلمات‌ها و کارشناسان رژیم‌‌های حقوقی آب‌ها و رودخانه‌های مرزی.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، یقینا در همکاری این دو تیم در کنار هم، آب‌های افغانستان می‌توانند منبع ثروت، آبادانی، ثبات و در نهایت، آبرو شوند.

روزنامه چراغ نیز می‌نویسد که یکی از شیوه‌هایی که می‌توان نگرانی کشورهای همسایه را در زمینه انکشاف زیربناهای آب رفع کرد و آنها را به همکاری دو جانبه و حتی سرمایه گذاری واداشت، تدوین و تطبیق دیپلوماسی آب است.

چراغ نوشته که مبادله آب در بدل منابع طبیعی که در کشورهای همسایه به وفور پیدا می‌شود، از مولفه‌های این دیپلوماسی می‌تواند باشد.

چراغ همچنان به صرفه جویی در مصرف آب تاکید کرده و افزوده فرهنگ و قانون در کنار هم می‌توانند مسیر جدیدی را در این زمینه ترسیم کنند.

Image caption روزنامه هشت صبح

ادغام مناطق قبایلی با ایالت خیبرپختونخواه

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دولت پاکستان تصمیم گرفته است که مناطق قبایلی این کشور را به ایالت خیبرپختونخواه مدغم کند. هفت ایجنسی قبیله‌نشین پاکستان در حال حاضر توسط نمایندگان سیاسی دولت فدرال اداره می‌شود. این به اصطلاح نماینده سیاسی صلاحیت بی‌حدوحصر اجرایی و قضایی در این مناطق دارد. بیشتر روستاهای مناطق قبایلی جزیره‌های فاقد حاکمیت دولت است.

۸‌صبح نوشته که به همین دلیل است که در این مناطق، گروه‌های تروریستی به سادگی پایگاه‌سازی می‌کنند.

۸‌صبح افزوده که وقتی قبایل به خیبرپختونخواه ملحق شود، سیاستمداران و سازمان‌هایی که در این ایالت کار می‌کنند، ناگزیر خواهند بود، برای گسترش حاکمیت دولتی، به مناطق قبایلی، کمک کنند.

۸‌صبح نوشته "قانونمندسازی رفت‌وآمد‌ها، افراز پاسگاه‌های بیشتر در سرحدات و کنترل بیشتر بر عبور و مرور افراد و اشخاص از سرحدات، برای امنیت هر دو کشور مفید است. دولت افغانستان باید از الحاق مناطق قبایلی به ایالت خیبرپختونخواه استقبال کند. گسترش نظم ‌وحاکمیت قانون ولو هرقدر اندک باشد، به سود افغانستان است."

مطالب مرتبط