روزنامه‌های کابل؛ ۱۷ حوت

روزنامه حق نشر عکس ماندگار

روزنامه‌های امروز کابل، سه‌شنبه ۱۷ حوت/اسفند بیشتر به آغاز دور جدید مجلس نمایندگان افغانستان و گفته‌های رئیس جمهوری که در روند برگزاری انتخابات دخالت نخواهد شد، پرداخته‌اند.

روزنامه افغانستان نوشته که رئیس جمهور غنی در محفل افتتاحیه سال جدید تقنینی مجلس شورای ملی افغانستان بار دیگر بر دشمنی تروریست‌ها با دولت و مردم افغانستان تاکید کرد و گفت که امروز تعریف ما از دوست و دشمن روشن است.

به نوشته این روزنامه رئیس جمهوری تا حدودی این تعریف را آشکارا بیان کرد و گفت که علاوه بر داعش و گروه‌های تروریستی خارجی مستقر در افغانستان، آن عده از طالبان که به صورت وحشیانه دست به قتل مردم افغانستان می‌زنند و کمر به تخریب کشور بسته‌اند، دشمن ملت افغانستان هستند.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته که رئیس‌جمهور غنی دیروز در مجلس نمایندگان افغانستان گفت که طالبان برای ۲۰ گروه تروریستی در مناطق زیر سلطه‌شان زمینه‌ی فعالیت فراهم کرده‌اند.

به نظر نویسنده کشورهای منطقه و همسایه‌های دور و نزدیک باید پیام رئیس جمهور افغانستان را درک کنند. اقدام‌های عمدی برای تضعیف دولت افغانستان و گفتگو و تماس با گروه‌های تروریستی و ضد دولت، به سود امنیت منطقه نیست.

نویسنده افزوده که کشورهای منطقه و همسایه‌های دور و نزدیک باید نیمه دوم دهه‌ نود را فراموش نکنند. اگر دولت مدرن و مبتنی بر قانون اساسی و دارای مشروعیت جهانی در افغانستان روی کار نباشد، وضعیت بازهم به همان سمت می‌‌رود.

حق نشر عکس هشت صبح

روزنامه ماندگار نوشته که رئیس‌جمهور غنی، دور هفتم پارلمان افغانستان را افتتاح کرد و از تطبیق قانون سخن گفت و بار دیگر وعده‌هایی را به مجلس ارایه کرد.

به نظر نویسنده این‌ درحالی‌ ا‌ست که از زمان قانونی برای برگزاری انتخابات مجلس نمایند‌گان، دو سال گذشته است، اما رئیس‌جمهور در این مدت فقط کار این مجلس را تمدید کرده است. این وضعیت بدون شک تاثیر بزرگ و منفی روی شخصیت حقوقی نمایند‌گان و مجلس گذاشته و می‌گذارد. اما در عین حال، وجود چنین مجلسی و نمایند‌گانی، نسبت به نبود آن، مطلوب‌تر است.

روزنامه اطلاعات نوشته که مجلس در سال هفتم کاری و حکومت وحدت ملی در سال پیش رو، بار دیگر با اختلاف‌نظرها و بازی‌های سیاسی مسئولیت‌های اساسی‌شان را فراموش خواهند کرد و این اختلاف‌ها دو نهاد را همچنان درگیر بازی‌های سیاسی و جناحی بی‌ثمر خواهند ساخت.

حق نشر عکس هشت صبح

نویسنده افزوده که با توجه به این موضوع انتظار نمی‌رود که مجلس در سال هفتم سال متفاوت‌تری نسبت به سال گذشته داشته باشد. مجلس همچنان در حاشیه‌ای ناامنی و بازی‌های سیاسی و زد و بندهای اقتصادی از بحث وکالت از مردم و اجرای مسئولیت‌های اساسی بر اساس قانون دور خواهد ماند.

به نظر نویسنده آن‌گونه که رابطه میان موکلان و وکلا در چند سال گذشته در حاشیهی ناامنی‌ها و منافع فردی وکلا سرد و در حد بسیار پایین بود، امسال نیز چنین خواهد بود و مجلس بیشترین توجه‌اش در راستای تأمین منافع فردی وکلا و رویارویی با حکومت برسر تقسیم قدرت خواهد بود.

روزنامه دولتی انیس نوشته است که رئیس جمهوری افغانستان گفته که انتخابات پیش رو در افغانستان باید به گونه شفاف عادلانه و منصفانه میان نامزدان برگزار شود و از دخالت مسئولان دولتی، ولسوال‌ها، فرماندهان پلیس، والی‌ها و افراد ذی‌نفع در سطوح مختلف جلوگیری شود تا اعتماد مردم در انتخابات احیا شود.

به نوشته این روزنامه آقای غنی گفته که نه خود در روند انتخابات دخالت می‌کند و نه به کسی دیگر اجازه می‌دهد که در این روند دخالت کند.

روزنامه دولتی اصلاح نیز با اشاره به سخنان رئیس جمهوری افغانستان نوشته که حکومت وحدت ملی تا حال کارهای زیادی را انجام داده تا زمینه برگزاری انتخابات هموار شود.

روزنامه آرمان نیز با اشاره به سخنان رئیس جمهوری که دیروز گفت که نه در روند انتخابات دخالت می‌کند و نه به کس دیگر اجازه می‌دهد، نوشته که از سوی دیگر گذشت زمان نشان خواهد داد که آیا رئیس جمهور در کار انتخابات دخالت می‌کند و یا خیر؟

زیرا حامد کرزی در زمان زمامداری‌اش بارها به مردم وعده داد که در امور انتخابات مداخلت نمی‌کند ولی در عمل تقلب را فعال ساخت و انتخابات را در جهتی که خود می‌خواست هدایت کرد.

حق نشر عکس افغانستان
Image caption کارتون روز

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط