روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۸ حوت

روزنامه حق نشر عکس هشت صبح

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل سرمقاله و مطالب تحلیلی خود را به هشت مارچ، روز جهانی زن اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستان نوشته که هشت مارچ روزی است که در آن ستم‌های روا داشته شده بر زنان توسط محافل و حرکت‌های نمایشی یادآوری می‌شود. این یادآوری به خصوص برای زنانی که در کشوری مثل افغانستان زندگی می‌کنند، مهم تر از زنانی است که ستم‌ها را پشت سر گذاشته‌اند و در کشورهای آزاد زندگی می‌کنند.

به نظر نویسنده یادآوری چنین روزی برای آنان انگیزه مضاعف برای مبارزه و تلاش در راستای اعاده حیثیت انسانی شان خلق می‌کند. امری که هنوز در سرزمین ما و سرزمین‌های مشابه یک ضرورت اساسی و حیاتی برای زنان است.

روزنامه چراغ نوشته است که دولت افغانستان باید تغییر کلی در سیاستگذاری‌های خویش در قسمت زنان به وجود آورده و حضور چند زن را در این اداره و آن اداره دستاورد بزرگ قلمداد نکرده و دل خود را تسلی ندهد. میلیاردها دلار کمک جامعه جهانی فقط توانسته یک وزارت و چند سازمان غیردولتی (انجو) را برای زنان ارمغان داشته باشد تا زنان را به اندک توجهی و لبخندی راضی و خوشحال گردانند.

به نظر نویسنده این نهاد‌ها و وزارت طویل و عریض زنان کمتر تاثیری مثبتی در زندگی زنان داشته و نتوانسته خود باوری و عزت مداری را در میان زنان به وجود آورد تا آنان نیز بتوانند مانند مردان آنچه دراسلام برای شان حق قایل شده نایل آیند.

روزنامه اطلاعات نوشته که هشت مارچ امسال در حالی به‌مناسبت روز جهانی زنان گرامی داشته می‌شود که زنان بیش از هر زمانی با برابری فاصله دارند و زمانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، عرصه را بر این بخش از جامعه تنگ‌تر کرده و سخت‌تر گرفته است.

نویسنده افزوده که جنگ، بی‌ثباتی، فقر و مهاجرت‌های در ابعاد جهانی، در کنار بحران‌های بسیاری که آفریده، زنان را بیش از همه آسیب زده کرده است. در جهانی به ناامنی این عصر، در کنار خشونت‌های بسیاری که بر زنان انجام می‌شد، صورت‌های دیگری از خشونت نیز بر آن فهرست افزوده شده است. به این ترتیب، جهان در یک مورد اگر اتفاق نظر داشته، همدستی حیرت‌انگیز در خشونت علیه زنان بوده است.

حق نشر عکس اطلاعات روز

سرمقاله نویس افزوده که به همین خاطر اگر در کشورهای با ثبات تجاوز جنسی، بهره‌کشی و سوءاستفاده از زنان و خشونت آنلاین و صنعت پورنوگرافی به اوج خود رسیده و میزان خودکشی و یا دیگر کشی افزایش یافته، در کشورهای بی‌ثبات و آشوب‌زده‌ای مانند خاورمیانه و آفریقا، زنان در ابعاد وسیعی به تجارت پرسود سکس رانده می‌شوند و آوارگی و بی‌پناهی بازار قاچاق‌چیان انسان و برده ‌باران را بیش از هر زمانی گرم کرده است.

روزنامه ۸صبح نوشته که سران حکومت باید در تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان و قانون منع آزار و اذیت زنان در خیابان‌ها و محل کار بکوشند. سران حکومت باید رسما از تطبیق این قوانین نظارت کنند و به جامعه ملی و بین‌المللی نشان دهند که به شعارهایی که برای احقاق حقوق زنان سر می‌دهند، باور دارند. اگر سران حکومت به مواردی که اشاره شد نپردازند، دیگر هیچ کسی در داخل و خارج حرف‌های آنان را جدی نخواهد گرفت.

نویسنده افزوده که در نشست‌های جهانی و گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی تعهد سران حکومت به حقوق زنان تمجید می‌شود. تمجید و ستایش جهانی در صورتی باقی می‌ماند که سران حکومت با اقدامات عملی تعهدشان را اثبات کنند.

روزنامهآرمان نوشته در سالی که در هفته‌های پایانی آن قرار داریم، قانون منع خشونت علیه زنان تصویب شد و برای عملی شدن نافذ گردید. این قانون استراتیژی مشخصی را دارا است تا به گونه سیستماتیک باز مظالم علیه زنان را کاهش دهد و از زنان در برابر عاملین خشونت حمایت کند. به گونه طبیعی زن و مرد هر دو انسان‌اند و رواداری ستم و شقاوت علیه زنان از قانون زندگی به دور است.

حق نشر عکس افغانستان

سرمقاله نویس افزوده که ما در واقع شاهد اعمال یک جانبه قانونی علیه زنان هستیم که آن را مردان برای تعیش و رفاه خودشان در طول قرون و اعصار به گونه غیر مدون جاری ساخته‌اند و برچیدن بساط این مظالم به زمان و کار دشوار فرهنگی نیاز دارد که امیدواریم دولت در حمایت از زنان این کار را از طریق رسانه‌ها و نشرات دیگر انجام بدهد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط