روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۱ حوت

روزنامه ها حق نشر عکس هشت صبح

بیشتر روزنامه‌های امروزکابل، شنبه ۲۱ حوت/ اسفند سرمقاله و مطالب تحلیلی خود را به حمله مرگبار روز چهارشنبه گذشته به شفاخانه سردار محمد داوود اختصاص داده‌اند. در این حمله دهها نفر کشته شدند.

روزنامه اطلاعات نوشته که در حمله به ساختمان شفاخانه نظامی سردار محمد داوود در کابل چند احتمال را می‌توان طرح کرد. نخستین احتمال این‌است که صدای شلیک ناشی از واکنش نیروهای امنیتی به حمله‌ای انتحاری بوده است. اما مبتنی بر برخی نقل‌قول‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافته، صدای متواتر شلیک در داخل ساختمان شفاخانه ادامه یافته است.

به نظر نویسنده احتمال دوم این است که مهاجمان پیش از وقوع حمله‌ا‌ی انتحاری در ساختمان شفاخانه جابه‌جا شده بودند. مبتنی بر این احتمال، همزمان با وقوع حمله‌ا‌ی انتحاری، مهاجمان نیز درگیری را شروع می‌کنند. دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی نیز این احتمال را رد نکرده و در نشست خبری‌ پس از حادثه به نقش نفوذی‌ها در کشتار هولناک شفاخانه‌ای داوودخان اشاره کرده است.

سرمقاله نویس افزوده که ابهام‌های دیگری نیز مطرح شده است همانند خاموش شدن دوربین‌های امنیتی و قطع شدن برق.

روزنامه ۸صبح نوشته که رئیس‌جمهوری که در برکناری یک آشپز و یک معاون و لغو یک قرارداد، این قدر وسواس دارد، چرا این وزیر دفاع را تا هنوز در کابینه گذاشته است؟ مگر رسوایی بزرگ‌تر از شفاخانه‌ا‌ی داوودخان هم متصور است؟

حق نشر عکس ماندگار

سرمقاله نویس افزوده که به نقل از رئیس‌جمهور اعلام می‌شود که تمام خرابی‌های شفاخانه ترمیم خواهد شد. "آقای محترم، خرابی‌های شفاخانه به جای خود، سوال مردم این است که فاجعه چگونه خلق شد، چه کسی دست داشت، کی با تروریست‌ها همکاری کرد، چرا تا حال کسی مواخذه نمی‌شود، چرا رئیس جمهور تا حال نه کسی را برکنار کرده، نه کسی را به دادگاه نظامی ‌معرفی کرده است؟ به سوال‌های مردم پاسخ بگویید. "

روزنامه چراغ نوشته که بزرگ‌ترین شفاخانه نظامی کابل هفته گذشته مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت. این دومین حمله بزرگ به کابل طی دو هفته گذشته است. آنچه توجه بیشتری را به این گونه عملیات مخالفان مسلح دولت مرکزی افغانستان در امنیتی‌ترین بخش کابل جلب می‌کند، چگونگی نفوذ آنها با سلاح و امکانات تخریبی است.

به نظر سرمقاله نویس درست از همین زاویه است که دستگاه‌های امنیتی افغانستان این گونه عملیات را پیچده‌تر از آن می‌دانند که از عهده گروه طالبان به تنهایی برآید وانگشت اتهام را متوجه پاکستان متهم اصلی می‌کند، بویژه اینکه در هفته‌های اخیر تنش‌های سیاسی و نظامی بین دو کشور افزایش چشم‌گیری یافته است و برخوردهای خونینی در امتداد و مرز مشترک موسوم به خط مرزی "دیورند" روی داده‌است.

سرمقاله نویس روزنامه آرمان نوشته که با توجه به حوادث ناگوار در کشور به ویژه حادثه بیمارستان چهارصد بستر که مردم را به شدت نسبت به حکومت ونهادهای امنیتی بی‌باور ساخته است، باید رئیس جمهور غنی مسئولان امنیتی را برکنار وافراد شایسته و با ظرف را در این ادارات بدون ملاحظات قومی و سیاسی بگمارد و در گماشتن شان تنها منافع علیای کشور را در نظر بگیرد.

حق نشر عکس کارتون روز؛ روزنامه افغانستان

به نظر نویسنده رئیس جمهوری اگر می‌خواهد اعتبار از دست رفته‌اش را اعاده کند، آن عده کسانی را که هراس افگن بودند و حال به سمت مشاوران کار می‌کنند، هرچه زودتر باید برکنار شوند و همچنان حکم اعدام آن عده از تروریستانی که از سوی محاکم سه گانه کشور صادر شده، امضا و شورای عالی صلح را ملغا اعلام کند.

سرمقاله نویس روزنامه انیس نوشته که حمله به شفاخانه سر دار محمد داوود خان و نیز حمله بر بعضی از حوزه های پلیس و امنیت ملی افغانستان بیانگر ضعف آشکار در سیستم کشف و اطلاعات است که لازم است به زودی ممکن و با موثریت این ضعف جبران شود.

روزنامه نوشته که با توجه به تکنالوژی‌ که در دست داریم و با توجه به امکاناتی که جهان دارد، تشخیص این‌که این حمله انتحاری توسط کی‌ها و از کجا صورت گرفته، امری بسیار سهل و ساده است. تکنالوژی امروز، قدرت تشخیص این‌همه را به ساد‌گی دارد؛ اما از آن‌جایی که دشمن در مهم‌ترین نقاط و بخش‌های دولتی به‌خصوص امنیتی نفوذ کرده، محال است که چنین تحقیق و بررسی صورت گیرد.

به نظر سرمقاله نویس واضح است که با بررسی دقیق پشت این رویدادها، تشت کسانی در نظام به زمین می‌افتد. چنان‌که می‌بینیم هنوز هیچ کس از حمله به واحد محافظت از رجال برجسته، چیزی نمی‌گوید و کسی در مورد حمله شاه ‌شهید افشاگری نمی‌کند و ده‌ها حمله دیگر همچنان ناگشوده باقی مانده‌اند. مسلماً در مورد این حمله نیز جزییات به گونه دقیق گفته نخواهد شد و با این وضع، روند مبارزه با تروریسـم با مشکل مواجه می‌شود؛ چنان‌که تاکنون شده‌است.

روزنامه ویسا با اشاره به این حمله نوشته که واقعیت این است که حکومت از ناامنی گرفته تا مسایل سیاسی و اقتصادی به دل و آرمان مردم افغانستان نیست تنها با حرف و وعده‌های "دروغین" جلو مشکلات گرفته نمی‌شود.

نویسنده افزوده که راه معقول این است که ملت یکجا تصمیم گرفته و دست به کار شوند. افراد قابل اعتماد و نماینده‌های واقعی ملت را باید در لویه جرگه سنتی جمع کنند و با خارجی ها در مورد روابط و دوستی یک تعریف مشخص بیابند اگر باز هم منتظر حکومت باشیم بازهم شاهد وقوع حوادت غمناک خواهیم بود و بس.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط