روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۳ حوت

چهارصد بستر حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله داعش به بیمارستان نظامی کابل جان ده‌ها نفر را گرفت

حملات خونین مخالفان مسلح در کابل، ضرورت اصلاحات در بخش امنیتی افغانستان و نزدیکی رهبران حکومت وحدت ملی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۳ حوت (اسفند) کابل است.

حمله خونین چهارصد بستر کابل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که کمیسیون بررسی حمله به ۴۰۰ بستر باید هرچه زودتر گزارش خود را کامل کند. نکات اصلی این گزارش باید هر چه زودتر رسانه‌ای شود. اطلاعاتی که تاکنون حکومت در مورد این رویداد داده است، بیش از آن که به سوال‌های مردم جواب بدهد، به شمار پرسش‌ها افزوده است.

۸‌صبح نوشته که حمله تروریستی به شفاخانه داوودخان شرم‌ساری بزرگ برای وزارت دفاع کشور است. این شکست بزرگ امنیتی هیچ توجیه منطقی ندارد.

۸‌صبح افزوده که "حکومت به صورت غیررسمی‌اعلام کرد که یک داکتر به اسم ناشر، زمینه‌ساز ورود تروریست‌ها به شفاخانه داوودخان بوده است. .. آیا یک داکتر می‌تواند چهار- پنچ تروریست تا به دندان مسلح را داخل شفاخانه چهارصد بستر ببرد؟ ... آیا به واقع ناشرنام، کسی را از بیرون به داخل شفاخانه برده بود، یا اسیران طالبان که در ۴۰۰ بستر مداوا می‌شوند، با گلوله و جنگ‌افزار مجهز شدند تا این رویداد را بیافرینند."

روزنامه چراغ، حملات خونین اخیر در شهر کابل را نشانه هایی از بهاری خونین در این کشور خوانده است.

چراغ می‌نویسد که ریختن خون ده‌ها غیرنظامی در یک مرکز تخصصی درمانی، عمق فاجعه را نشان داد و لزوم بازنگری جدی در سیاست های امنیتی و نظامی را بار دیگر روشن ساخت.

چراغ افزوده که سیستم امنیتی افغانستان بسیار ضعیف و فرسوده است و رخنه های امنیتی زیادی دارد "چالش‌های امنیتی فراوان نباید سرپوشی بر ضعف دستگاه امنیتی این کشور باشد."

بازنگری در سیاست‌های امنیتی

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که نابسامانی‌های امنیتی در سراسر کشور هرچند ریشه در فعالیت‌های تروریسم و دشمنان افغانستان و نیز کشورهای همسایه دارد اما بخشی از مشکلات از ساختارها و نیز نحوه رهبری نهادهای امنیتی و کمبودهای اساسی در این بخش، نشات می‌گیرد.

افغانستان نوشته که با آوردن اصلاحات در بخش‌های امنیتی، هم بنیادهای حکومت تقویت خواهد شد و هم اعتماد عمومی به این نهادها و سرانجام به حکومت بیشتر خواهد شد.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به حکم جدید رئیس جمهوری در مورد ایجاد وزارت دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی، اشاره کرده و نوشته که مهم ترین عرصه برای تبارز کارآمدی این اداره می‌تواند، شناسایی افراد نفوذی و پاک سازی نهادهای امنیتی از افراد وابسته به استخبارات دشمن و کشورهای همسایه باشد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که وضعیت امنیتی افغانستان به گونه‌ای به وخامت گراییده که به‌ساد‌گی نمی‌توان راه‌حلی برای آن سراغ کرد.

ماندگار نوشته که دولت افغانستان باید بازنگری در سیاست‌های امنیتی را در اولویت کاری خود قرار دهد و به زودی خانه‌تکانی در این ساختار را محقق سازد.

ماندگار افزوده که آمدن امرالله صالح به عنوان وزیر دولت در امور اصلاحات در بخش امنیتی و رئیس بورد عالی نظارت بر تعیینات افسران ارشد دفاعی و امنیتی، این امیدواری را می‌تواند به وجود آورد که در ساختارهای امنیتی این کشور تغییرات مثبتی رونما شود.

ماندگار نوشته که اگر بازنگری سیاست‌های امنیتی، با دیپلماسی قدرتمند در تعقیب سیاست‌هایی که در سطح جهان می‌توانند به امنیت این کشور کمک رسانند، همراه نشود، وضعیت امنیتی افغانستان همچنان شکننده و آسیب‌پذیر باقی خواهد ماند.

نزدیکی رهبران حکومت وحدت ملی

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که مقامات حکومت وحدت ملی پس از دوسال اختلاف‌نظر و کشمکش برسر تقرری‌ها، صلاحیت‌ها، امتیازات، برکناری‌ها و تقسیمات ادارت دولتی، در سال سوم کارش قدم‌های تازه‌ای برای همکاری بر می‌دارند.

اطلاعات روز نوشته که دوسال حکومت وحدت ملی در کنار ناتوانی و کاستی‌های فراوان در عرصه تأمین امنیت، رشد اقتصادی، اصلاح نهادهای دولتی، همواره متاثر از رقابت درونی مقامات حکومت وحدت ملی برای تقسیم کرسی‌ها و جنجال بر سر عزل‌ونصب‌ها و اختیارات و صلاحیت‌ها بوده است.

اطلاعات روز افزوده که اینک که این دوره بد و این جنجال‌های مدام و سرسختانه رو به کاهش است، انتظار می‌رود مقامات حکومت وحدت ملی با درک واقعیت‌های موجود در نهادهای حکومتی و تاثیر آن بر زندگی مردم، دوره تازه ای برای همکاری مبتنی بر قانون و توافقنامه سیاسی در پیش بگیرند.

اطلاعات روز می‌نویسد که تقرری‌های اخیری که در راستای فعال‌سازی دوباره کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی صورت گرفت و همچنان ایجاد وزارتی برای اصلاحات در نهادهای امنیتی، امیدهای تازه‌ای را برای کار مشترک دو مقام حکومت وحدت ملی و توجه به احیای دوباره ادارات غیرفعال حکومتی افزایش داده است.

روزنامه آرمان ملی نیز به تقرری نادر نادری در پست ریاست اداره اصلاحات اداری اشاره کرده و نوشته که او باید با سوابق کاری خود با فساد در این اداره مبارزه کند.

آرمان ملی نوشته که این اداره در سالهای گذشته به اداره ای با فساد فراوان تبدیل شده بود که تقرر هیچ کارمند دولتی در آن بدون پرداخت رشوت صورت نمی‌گرفت.

آرمان ملی افزوده "خویش پسندی و واسطه دو عامل دیگر بود که این اداره را به گند کشید تا آنجا که مردم اعتمادشان را به این نهاد از دست دادند."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط