روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۹ حوت

روزنامه حق نشر عکس هشت صبح

افزایش تولید مواد مخدر، برنامه دولت برای فروش مواد مخدر به معتادان و تنش‌های سیاسی میان افغانستان و پاکستان از مطالب مهم روزنامه‌های روز یکشنبه کابل ( ۲۹ حوت/ اسفند) است.

روزنامه افغانستان با اشاره به گزارش روز گذشته وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، درباره افزایش کشت ۱۰ درصدی خشخاش در افغانستان، نوشته که حکومت افغانستان بیش از یک و نیم دهه است که برای مبارزه با مواد مخدر پولهای هنگفتی را مصرف کرده است و برنامه‌ها و راهکارهای مختلف را روی دست گرفته است.

سرمقاله نویس افزوده که افزایش کشت و تولید مواد مخدر در کشور، بیانگر این است که راهکارهای حکومت افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر، از مؤثریت لازم برخوردار نبوده است و برای محو مواد مخدر کارآمد نبوده است و نیاز است تا این راهکارها بصورت جدی بازبینی شود.

حق نشر عکس اطلاعات روز

روزنامه ۸صبح نیز گزارش داده که وزارت مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده طرح و راهکار جدیدی را جهت درمان معتادان و جلوگیری از اعتیاد روی دست گرفته است که بر اساس آن حکومت معتادان را شناسایی و بر حسب نیازشان مواد مخدر در اختیار آنان قرارمی‌دهد و در عوض هر معتادی که از خرده فروشان مواد مخدر، مواد دریافت کند مجرم پنداشته شده و مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

این وزارت افزوده که براساس برنامه این وزارت طرزالعمل جدیدی مبنی بر توزیع مواد به معتادان توسط حکومت برای جلوگیری از اعتیاد استفاده خواهد شد و معتادان ثبت و توسط متخصصین مشخص می‌شود که روزانه چه مقدار موادر مخدر نیاز دارند.

تنشها میان افغانستان و پاکستان

روزنامه آرمان ملی با اشاره به تنشهای مرزی میان افغانستان و پاکستان نوشته که افغانستان در صحنه بین‌المللی خوشبختانه نسبت به پاکستان در وضعیتی بهتری قرار دارد؛ حتا همه کشورهای منطقه به استثنای پاکستان درک کرده‌اند که افغانستان در مسائل منطقه‎ای و بین‌المللی پایبند به گفتگوها بوده و این برای افغانستان اعتبار ایجاد کرده است.

نویسند این روزنامه افزوده که سیاست داخلی و خارجی در یک کشور لازم و ملزوم یکدیگرند، بد بختانه مشکلات درونی حکومت افغانستان نسبت به مشکلات بیرونی آن صدها مرتبه زیادتر است، در حال حاضر از نظر سیاسی و مسائل خارجی مسأله مهمی نداریم، اما در سیاست‌های داخلی به خصوص شقاق و نفاق که بین رهبران کشور وجود دارد افغانستان را زمین‌گیر کرده است.

روزنامه اطلاعات نوشته که جنجال مرزی افغانستان و پاکستان، طولانی‌ترین کشمکش سیاسی افغانستان با یک کشور همسایه‌اش است. جدالی که نه منتج به هدف مورد نظر دولت افغانستان شده و نه قادر به تضمین هیچ منفعتی بوده است.

حق نشر عکس افغانستان

به نظر نویسنده آنچه از منازعه خط دیورند باقی مانده، بدگمانی، دخالت در امنیت ملی و هزینه‌ای سیاسی بوده است. بخشی از بی‌ثباتی پایان‌ناپذیر افغانستان ریشه در همین منازعه دارد. به نظر می‌رسد، زمان آن رسیده است که دولت افغانستان تلاش کند تا راه‌حل این منازعه به باشندگان اطراف خط دیورند سپرده شود و به نظر آن‌ها حرمت گذاشته شود.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که به دلیل بازی دو پهلوی پاکستان علی‌الرغم چراغ سبز مقام های پاکستان کابل بر یک نکته پای می فشارد و آن اینکه اسلام آباد باید در عمل پایبندی خودرا به اصول و قواعد بین‌المللی و عدم مداخله درافغانستان را بیان کند.

نویسنده افزوده که پاکستان باید عملا نشان دهد که صادقانه در برابر دهشتگری و تروریسم مبارزه می‌کند.

روزنامه چراغ نوشته است که آمریکا به عنوان حامی افغانستان و متحد پاکستان، نقشی چندگانه در منطقه ایفا می‌کند و هرچند مخالفان مسلح دلیل تداوم جنگ را حضور نیروهای آمریکایی و خارجی در افغانستان عنوان می‌کنند اما آنچه با نام مبارزه با تروریسم به سرازیر شدن نظامیان ناتو انجامید به نفوذ بیشتر طالب و گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) و تجارت مواد مخدر انجامید. در کنار آن دخالت‌های بی‌حد و اندازه پاکستان در امور کشور و سیاست "تروریست پروری" آن بود.

نویسنده ادعا کرده که پاکستان با سیاست "تروریست پروری" که دارد بازهم بهترین متحد آمریکا در منطقه است. با دریافت کمک‌ها از آمریکا دست به اجرای هر سیاستی باب طبع دولت واشنگتن می‌زند.

به نظر نویسنده با وجود چنین امتیازهایی، انتقادهای برخی مقام‌های آمریکا از سیاست افراط گری اسلام آباد، احتمال تیرگی روابط میان دو کشور نمی‌رود، زیرا منافع ملی؛ اصل سیاست واشنگتن و اسلام آباد است. این استراتژی دو کشور برای افغانستان، تنها قربانی شدن مردم و کشور است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط