روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۳۰ حوت

نوروز حق نشر عکس ماندگار

بیشتر روزنامه‌های کابل در آخرین شماره سال ۱۳۹۵ خود درباره سال نو و انتظاراتی که مردم از حکومت در سال ۱۳۹۶ خورشیدی دارند، همچنین دستاوردها و مشکلاتی در سال گذشته وجود داشت، پرداخته‌اند.

روزنامه افغانستان نوشته که سال جدید خورشیدی برای حکومت و مردم افغانستان سرنوشت‌ساز است. حکومت وحدت ملی وعده داده که برنامه‌های مهم و حیاتی خود را در این سال عملی خواهد کرد. در سال گذشته حکومت وحدت ملی بخاطر عمل نکردن به وعده‌هایش با انتقادهای شدید از سوی شهروندان و گروه‌های سیاسی مواجه شد.

به نظر نویسنده عمل به این وعده‌ها می‌تواند تغییرات مهمی را در تداوم روند سیاسی افغانستان بوجود بیارود و همچنان عمل نکردن به آن می‌تواند چالش‌های زیادی را در برابر حکومت افغانستان، خلق کند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده توزیع تذکره‌های الکترونیکی و برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی از مهم ترین وعده‌های حکومت در سال جدید است.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته که تا یک روز دیگر سال نو آغاز می‌گردد. افغانستان از سال‌های سخت و دشوار عبور کرده‌است. اکنون حکومت وحدت ملی با درک درست از چالش‌ها و مشکلات در صدد است تا مسیر درستی را طی کند. تجربه‌های کسب شده از دو سال اخیر مسیر را برای رشد و بالندگی حکومت در عرصه‌های امنیتی‌، اقتصادی، حکومتداری خوب و ... هموار کرده است.

حق نشر عکس هشت صبح

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در این مقاله نوشته است که به رغم چالش‌های فراوان در برابر اصلاح نظام انتخاباتی، حکومت با تدابیر خاص از این چالش عبور کرد. قانون انتخابات امضا شده، اعضای رهبری کمیسیون‌های انتخابات تعیین گردید. حداقل ده نشست در ارگ ریاست‌جمهوری برای آمادگی و ایجاد هماهنگی برای برگزاری انتخابات شفاف و سالم صورت گرفته است. برای نخستین‌بار قرار است که از ابزارها و امکانات مدرن برای انتخابات استفاده شود. این امکانات می‌تواند در اعتماد‌سازی و شفافیت مهم باشد.

نویسنده افزوده که بحث بر سر قانون و توزیع تذکره الکترونیک در کشور از مدت‌ها ادامه داشت. برخی حلقات در تلاش بودند با بحث‌های انحرافی برای توزیع تذکره مانع ایجاد کنند. حکومت از آغاز برای توزیع تذکره اراده محکم داشت. قانون ثبت احوال نفوس تایید شد. هم اکنون تمام آمادگی‌های برای توزیع تذکره الکترونیک در جریان است.

روزنامه ماندگار به واکنشها درباره نوروز پرداخته و نوشته که اغلب دلایل مخالفت با نوروز، جنبه سیاسی و فرهنگی دارند، اما به‌دلیل کم‌سواد بودن جامعه، همیشه با ابزار دین بر نوروز تاخته‌اند. معمولاً ملاهایی که در پاکستان درس خوانده‌اند و از تاریخ نوروز آگاهی ندارند و از قرآن و حدیث نیز بهره‌ای اندک برده‌اند، در برابر نوروز قرار می‌گیرند؛ اما وقتی پای تحقیق و تفحص در مسئله دراز ‌می‌شود، این موضع آن‌ها نادرست از آب درمی‌آید.

حق نشر عکس ماندگار

به نظر سرمقاله نویس در گذشته علمای دینی بودند که در گرامی‌داشت از نوروز در صف نخست قرار می‌گرفتند. این عالمان که شم شاعرانه‌ هم داشتند، نوروزنامه‌های منظوم می‌نوشتند و کودکان خُردسال را به خواندن آن‌ها تشویق می‌کردند. آنان مراجع بزرگی در دوران خودشان بودند که با آگاهی از تاریخ خراسان و دین اسلام، به پیشواز نوروز باستان می‌رفتند و سخنرانی‌های پُرشوری می‌کردند.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته است که مردم افغانستان انتظار دارند که دولت در سال جدید باید راهکارهای جدی و نوی را برای مبارزه با طالبان و داعشیان در پیش گیرد. جنگ و گریز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را خسته می‌کند و باید به این نابسامانی پایان داده شود.

به باور نویسنده سرمقاله توجه به تأمین امنیت در کشور یکی از راه هایی است که می‌تواند رشد اقتصادی کشور را ضمانت کند. توجه به نهادهای خصوصی و حمایت از تولیدات داخلی، ایجاد فرصت‌های شغلی و کار برای مردم، توجه به عرصه زراعت و صدور کالاهای کشور به بیرون باید در راستای توازن بخشیدن به میزان صادرات و واردات کشور کمک کند.

حق نشر عکس ماندگار

نویسنده افزوده که اندیشیدن به صلح یکی از اولویت‌های دیگر دولت است که باید آن را در دستور کار خویش قرار بدهد. مردم نمی‌توانند همه روزه قربانی بدهند و باید روزی به این همه درگیری و خون‌ریزی نقطه پایان گذاشته شود. باید مشکلات خویش را با پاکستان از طرق مختلف حل کنیم. کلید معضل دیرینه افغانستان در دست پاکستان است و تا آن روز که ما مالک این کلید نشده‌ایم، امید بهی را نیز نباید داشته باشیم.

روزنامه نوشته که بهار امسال معجونی از کامیابی‌ها و شکست‌ها خواهد بود، کامیابی‌های که در نتیجه قبول مردم به حیث تصمیم گیرنده‌های سرنوشت و مراجعه زمامداران به آنها به دست آمده است، کامیابی‌هایی در عرصه آغاز گفتمان تفاهم در ادبیات سیاسی، قبول و تحمل واقعیت حضور مخالفان در کنار خویش و مائده قدرت.

ناکامی‌ها نیز مزه تلخ خویش را در کام مردم ریخت، ناکامیایی ناشی از بی‌برنامه‌گی و افلاس استراتیژی ملی برای رویارویی با چالش‌های امنیتی و عمرانی، ناکامی‌هایی ناشی از تمامیت اندیشی و انحصار طلبی حلقه‌های نزدیک به نمادهای زر و زور و تزویر، ناکامی‌هایی برخاسته از مداخله کشور‌های کمک کننده و تحمیل اندیشه‌های ناآشنا با جامعه سنتی و مسلمان ما. ناکامی‌های ناشی از تشدید خشونت‌ها و قرائت‌های سلیقه‌ای از قدرت و سیاست مداری.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط