روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۶ حمل

روزنامه

فساد در نیروهای امنیتی افغانستان، استیضاح وزرای امنیتی و تقویت زراعت مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ششم حمل (فروردین) کابل است.

فساد در نیروهای امنیتی افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که بازرس ارشد آمریکا برای بازسازی افغانستان از حیف و میل شدن ده‌ها میلیون دلار به وسیله افسران افغانستان و آمریکایی که در اختیار نیروهای امنیتی این کشور قرار گرفته خبر می‌‍دهد.

ماندگار نوشته که در گذشته نیز بارها به چنین مواردی اشاره شده و حتی در برخی موارد از موجودیت سربازان خیالی در صفوف نیروهای امنیتی کشور پرده برداشته شده، اما چیزی که قابل تامل است بی پروایی‌هایی است که در قبال این گونه گزارشها از سوی مقام‌های بلند پایه کشور و به ویژه فرمانده کل نیروهای امنیتی اعمال می شود.

ماندگار افزوده که "در بسیاری از وضعیت‌ها موجودیت فساد در نیروهای امنیتی باعث جا‌به‌جایی و دست به دست شدن مناطق شده است."

ماندگار می‌نویسد که جلوی فساد مالی اگر در مجموع و به ویژه در نهادهای امنیتی کشور گرفته نشود، پیامدهای آن چنان ویرانگر و گسترده خواهد بود که هیچ سنگی روی سنگ در این کشور باقی نخواهد ماند.

استیضاح وزرای امنیتی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که استیضاح و سلب صلاحیت وزیران قوای مسلح از جمله وزیر دفاع، اقدامی درخور ستایش است زیرا رئیس ‌جمهور غنی برای اصلاح تیم امنیتی‌ اش هیچ کاری نمی‌کند. "او چهره‌های ناکام و فاقد توانایی‌های مدیریتی و نظامی را در راس نهادهای امنیتی گماشته است."

۸‌صبح نوشته که "مردم می‌خواهند بدانند که چرا ضعف مدیریت در نهادهای امنیتی، اصلاح نمی‌شود. مردم می‌دانند که افغانستان مصروف جنگ بقاست ولی در این جنگ سرنوشت‌ساز، کسانی سکان رهبری قوای مسلح را به دست دارند که ناتوانی و بی‌سوادی‌شان، روشن‌تر از آفتاب است، اما کسی که خودش را فرمانده کل نیروهای مسلح جا می‌زند، هیچ اقدامی برای اصلاحات انجام نمی‌دهد."

۸‌صبح افزوده که در چنین وضعیتی وقتی که پارلمان اقدام به استیضاح وزیران قوای مسلح می‌کند، افکار عمومی استقبال می‌کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که اصلاح نهادهای امنیتی و فسادزدایی از آن، به مساله‌ اساسی در افغانستان بدل شده و انتظار عمومی این است که به روند فلج‌کننده قانون‌شکنی و اختلاس در این نهادها پایان داده شود.

اطلاعات روز نوشته که استیضاح وزرای دفاع و داخله و رئیس عمومی امنیت ملی در روز دوشنبه این فرصت را فراهم خواهد آورد که اقدامات جدی‌ برای بهسازی نهادهای امنیتی و رهبری آن‌ها، انجام شود.

اطلاعات روز افزوده که پارلمان یگانه نهادی است که به‌صورت مستقیم توانایی تحت فشار گذاشتن حکومت را برای آوردن اصلاحات جدی معطوف به کاهش فساد دارد اما استیضاح و سلب‌صلاحیت کسانی مانند وزیر دفاع ملی نمی‌تواند ضمانت کند که شخص شایسته‌ای در جایگاه وی قرار گیرد.

همچنان اطلاعات روز نوشته که "بسیاری از اعضای پارلمان فارغ از مسئولیت‌های قانونی‌شان، متأثر از مناسبات سیاسی میان حکومت‌اند و بحث بر سر این‌که چه‌کسی از کدام گروه بر کرسی‌های نهادهای امنیتی تکیه بزنند، اهمیت ویژه برای آنها دارد. این مساله سبب می‌شود که آن‌ها مناسبات و رفاقت‌های سیاسی‌شان را بر مساله کاهش فساد و بهسازی نهادهای امنیتی ترجیح بدهند."

تقویت زراعت در افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که افغانستان یک کشور زراعتی است و اکثر شهروندان کشور مخارج زندگی شان را با استفاده از محصولات زراعتی تامین می کنند، اما برای توسعه و تقویت زراعت در این کشور تاکنون کارهای مؤثر انجام نشده است.

افغانستان نوشته که استفاده از فنآوری‌های مدرن زراعتی و تشویق شهروندان کشور به استفاده از محصولات داخلی، می‌تواند در بهبود وضعیت زراعت در این کشور تاثیرات عمده داشته باشد و از وابستگی بازارهای افغانستان به محصولات زراعتی خارجی بکاهد و زمینه اشتغال را برای بخش کثیری از نیروی کار افغانستان فراهم کند.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید می‌کند که حکومت وحدت ملی باید برنامههای جدی برای مدرن سازی سیستم زراعت در کشور روی دست گیرد و به توسعه زراعت توجه لازم کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط