روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۵ حمل

روزنامه‌ها حق نشر عکس هشت صبح

روزنامه‌های کابل در اولین شماره سال ۱۳۹۶ خود به وضعیت امنیتی کشور، شهر کابل و آموزش پرورش در افغانستان پرداخته‌اند.

روزنامه ۸صبح نوشته که رئیس‌ جمهور غنی حتما نمی‌داند که ضعف رهبری و مدیریت در ارتش بیداد می‌کند. پنج‌شنبه گارنیزیون ولسوالی سنگین سقوط کرد و شمار قابل توجهی از وسایط نظامی به دست طالبان افتاد. فرمانده گارنیزیون نتوانست جنگ را سوق و اداره کند. سربازان فرار کردند وسایط نظامی ارتش جا ماند. این شکست امنیتی بزرگ برای بار هزار و یکم ثابت می‌کند که ارتش و مجموع نیروهای امنیتی افغانستان درست رهبری نمی‌شوند.

نویسنده افزوده که رئیس‌جمهوری خودش را "به تقلید از داکتر نجیب، آخرین رئیس جمهور کمونیست‌ها، فرمانده کل قوای مسلح می‌داند، دچار توهم شده‌است و خیلی از واقعیت‌ها را نمی‌داند. او فکر می‌کند که به تنهایی می‌تواند از پس مدیریت نیروهای امنیتی کشور می‌براید. اما شکست‌های پی‌درپی روزهای اخیر نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور دچار توهم است. چرا سنگین سقوط می‌کند و افزار و ادوات نظامی جا می‌ماند؟ این سوال را رئیس‌جمهور باید از خودش و وزیران قوای مسلح بپرسد. "

حق نشر عکس ماندگار

سرمقاله نویس افزوده که در این تردیدی نیست که در سطح فرماندهی لواها(تیپ‌ها) و قول اردوها(سپاه) مشکل وجود دارد. کسانی که به فرماندهی لواها و قول اردوها منصوب شده‌اند، توانایی سوق و اداره و مدیریت جنگ را ندارند. بیشتر این فرماندهان، به شدت فاسد هم هستند. گزارش‌های متعدد بازرس ویژه آمریکا "سیگار" از این فساد پرده برداشته است.

روزنامه ماندگار نوشته که بازرس ویژه آمریکا در دانشگاه "دوک" گفته است که در رهبری دستگاه امنیتی-نظامی افغانستان فساد شبکه‌ای وجود دارد.

این مقام آمریکایی همچنان گفته که شماری از ژنرالان و فرماندهان ارتش افغانستان غارت و چپاول می‌کنند؛ آب، نان، لباس و سلاح سربازان را می‌دزدند.

او افزوده که فرماندهان ارتش در مورد شمار واقعی سربازان دروغ می‌گویند؛ فهرست دروغین از سربازان خیالی می‌سازند و میلیون‌ها دلار را به جیب می‌زنند.

به گفته این مقام ارشد آمریکا عامل اصلی ناتوانی و شکست در جبهه‌های جنگ، ضعف رهبری ارتش است.

حق نشر عکس هشت صبح
Image caption زنگ مدارس روز پنجشنبه نواخته شد

روزنامه ماندگار نوشته که در آستانه سال ۱۳۹۶ و چند روز قبل از فرا رسیدن نوروز، وزرات داخله/ کشور تغییراتی را در پلیس کابل ایجاد کرده بود و حالا امیدواری به وجود آمده است که این تغییرات بتواند در بهتر شدن کیفیت امنیت شهر کمک کند. کابل از ولایت‌هایی است که جرایم جنایی در آن بیداد می‌کند. در کنار آن تهدیدات امنیتی سازمان یافته نیز خواب را از مردم ربوده است، کوچه و پس کوچه شهر از ترس دزدان آدم‌کشان و آدم‌ربابان به وحشت‌کده تبدیل شده است.

نویسنده افزوده که در روز روشن هم افراد یا به قتل می‌رسند یا ربوده می‌شوند. نمونه آن حمله افراد مسلح غیر مسئول بر افراد عادی در نزدیکی‌های نوروز و در روز روشن در منطقه خیرخانه در شمال شهر کابل بود. در این درگیری دو نفر کشته شدند و چند تن دیگر زخم برداشتند. همچنان ربوده شدن یک بازرگان از خانه‌اش در منطقه وزیر اکبرخان در روز چهارشنبه گذشته نیز برای همه نگران کننده شده‌است.

روزنامه نیز نوشته که چالش مهم دیگر مشکلات عمیق و بنیادین اقتصادی است. چالشی که خوددارای ابعاد و جنبه‌های گسترده و فراوان است. افغانستان از کشورهای بسیار فقیر جهان است که آمار بیکاری در آن بیداد می‌کند. میلیون‌ها شهروند این کشور در سراسر دنیا سرگردان است که هدف اصلی آنان تامین معیشت و برآوردن نیازهای اقتصادی است.

حق نشر عکس افغانستان

به نظر نویسنده در بیش از سیزده سال گذشته نه تنها آمار بیکاری کاهش نیافته که حتی افزایش نیز داشته است. تعداد زیادی از مردم و حتی تحصیل کرده‌های که با هزار مصیبت درس‌های خود را به پایان رسانده‌اند، از بیکاری و فقر اقتصادی رنج می‌برند. بسیاری از خانواده‌ها حتی از تهیه ضروری ترین نیازهای خود عاجز می‌مانند.

نویسنده افزوده که بسیاری از خشونت‌ها، نابهنجاری‌های اجتماعی و جنایت‌های سازمان یافته و غیر سازمان یافته از مشکلات اقتصادی و بیکاری مردم نشأت می‌گیرد. سرپرستان خانواده‌ها اغلب در شرایط فعلی از تأمین مخارج مکتب فرزندان شان ناتوان هستند و به دلیل فقر و بیکاری مجبور می‌شوند که فرزندان شان را بجای مکتب به کارخانه‌ها و کارگاه‌ها بفرستند.

سرمقاله نویس افزوده که آموزش و پرورش پیوند محکم با مسئله معیشت خانواده‌ها دارد. تا زمانی که سطح زندگی مردم بهبود نیابد بسیاری از اطفال و نوجوانان از ادامه آموزش و تحصیل باز می‌مانند. بنابراین دولت باید همزمان مسایل امنیتی، فرهنگی و اقتصادی را در بهبود کمی و کیفی معارف مورد توجه قرار دهد و زمینه تعلیم و تحصیل را برای همه شهروندان فراهم سازد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط