روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۷ حمل

روزنامه

همایون همایون، معاون نخست مجلس نمایندگان افغانستان، گفته است که جلسه استیضاح عبدالله حبیبی، وزیر دفاع، تاج محمد جاهد وزیر داخله (کشور) و معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان امروز برگزار می‌شود.

استیضاح مسئولان امنیتی، چگونگی تجهیز طالبان و حمایت از صنایع داخلی در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۷ حمل (فروردین) کابل است.

استیضاح مسئولان امنیتی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که بی‌کفایتی و ناتوانی مسئولان نهادهای امنیتی به همه آشکار شده اما رئیس‌جمهوری قصد نداشت و ندارد که تیم امنیتی‌اش را اصلاح کند بنابراین راه دیگری نیست غیر از این که از اقدام پارلمان استقبال شود.

۸‌صبح نوشته که "رئیس‌جمهوری به هیچ مرجعی پاسخگو نیست. قانون اساسی را به گونه‌ای ترتیب کرده‌اند که هیچ مرجعی نمی‌تواند رئیس‌جمهوری و فرمانده کل قوای مسلح کشور را مورد مواخذه قرار دهد اما قانون این حق را به پارلمان داده تا وزیران بی‌کفایت را استیضاح کند و در صورت لزوم به آنان رای عدم اعتماد بدهد."

۸‌صبح افزوده که پارلمان باید این بار خودش را بدنام نکند و همان طوری که افکار عمومی انتظار دارد، عمل کند. رئیس‌جمهوری نیز باید در کار پارلمان مداخله نکند و نمایندگان پارلمان هم باید جلسه استیضاح را علنی برگزار کنند تا هیچ شک وشبهه‌ای در حسن نیت نمایندگان باقی نماند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد خبرهایی منتشر شده که رئیس جمهوری به برخی از نمایندگان مردم هشدار داده است که اگر آنان دست از پا خطا کنند و وزیران داخله و دفاع و رئیس عمومی امنیت ملی را استیضاح و سلب صلاحیت کنند، او پارلمان را ملغی اعلان خواهد کرد.

آرمان ملی نوشته که حال با استیضاح وزیران سکتور امنیتی تقابل حکومت با مجلس نمایندگان شدیدتر می‌شود.

آرمان ملی افزوده که رئیس جمهوری این کشور باید اجازه بدهد تا نمایندگان مردم مسئولان نهادهای امنیتی کشور را به دلیل کندکاری‌ها و عدم احساس مسئولیت در امور محوله شان مورد بازپرس قرار بدهد.

آرمان ملی می‌نویسد که نتیجه این پازپرس هرچه باشد می‌تواند برای این کشور مفید باشد؛ زیرا تعلل و سهل انگاری نهادهای امنیتی در امور روزانه آنها مشهود است.

چگونگی تجهیز طالبان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که به تاز‌گی نشر گزارش‌هایی از فساد در نهادهای امنیتی و نیز دسترسی طالبان به سلاح‌هایی که باید در دست سربازان ملی افغانستان باشد، نگرانی‌های شدیدی را به‌بار آورده است.

ماندگار نوشته که بر بنیاد برخی گزارش‌ها که هر از گاهی از محلات مختلف به گوش می‌رسد، افراد خاینی در نهادهای امنیتی و قطعات نظامی، سلاح و مهمات را به شکلی از اشکال به طالبان می‌فروشند.

ماندگار افزوده که مسلما تجهیزات نظامی، به دلیل رشد بازار سیاه و رونق اقتصادی فروش اسلحه، به‌راحتی به دست مخالفان می‌رسد؛ اما حالا در افغانستان این قضیه هم بعد اقتصادی و هم بعد سیاسی یافته و همین مساله را پیچیده‌تر می‌کند.

ماندگار می‌نویسد تاز مانی که در افغانستان یک دولت صلاح و سالم وجود نداشته باشد که اصلاحات لازم را در نهادهای نظامی و ملکی به میان آورد، حل این مشکلات امکان ندارد.

حمایت از صنایع داخلی

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که افغانستان یک کشور پسا منازعه و حتی درحال منازعه به حساب می‌آید. از این رو زیربناهای اقتصادی در سه دهه جنگ تخریب گردیده و امکان بازسازی آنها به دلیل ناامنی و نبود بودجه کافی به بن بست مواجه گردیده است.

افغانستان نوشته که اکنون اقتصاد افغانستان بر واردات کالا از کشورهای خارجی متکی است. بیلانس تجارت در این کشور نا متعادل بوده و حجم واردات نسبت به صادرات کالا تا چندین برابر افزایش داشته است.

افغانستان افزوده که حمایت از تولیدات داخلی می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی را در دراز مدت حل کند و بازار تولیدات ملی را رونق بخشد.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان برای رسیدن به این هدف به حل مشکلات سرمایه گذاران، تسهیل قوانین، از بین بردن فساد اداری و گسترش همکاری‌های منطقه‌ای تاکید می‌کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط