روزنامه‌‌های کابل؛ سه شنبه ۸ حمل

وزرا
Image caption مجلس افغانستان وزاری داخله، دفاع و رئیس امنیت ملی را استیضاح کرد

عبدالله حبیبی وزیر دفاع، تاج محمد جاهد وزیر داخله (کشور) و معصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان موفق شدند در جلسه استیضاح دیروزی در مجلس نمایندگان افغانستان، دوباره رای اعتماد به دست آورند.

به دست آوردن رای اعتماد دوباره مسئولین امنیتی از مجلس نمایندگان سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۸ حمل (فروردین) کابل است.

انتقاد از رای دوباره به مسئولین امنیتی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که نمایندگان پارلمان یک بار دیگر در بدل پول و معامله‌های کوچک دیگر، به وزیران ناکام امنیتی رأی بقا دادند.

۸‌صبح نوشته که انتظار عموم این بود که با توجه به افتضاح امنیتی در شفاخانه چهارصد بستر و شکست‌های دیگر، عذاب وجدان بر نمایندگان سنگینی کند و آنان را وادار سازد تا به تیم امنیتی رئیس جمهوری یا حداقل به وزیر دفاع این تیم نه بگویند، اما پارلمان این کار را نکرد.

۸‌صبح افزوده "گزارش‌های دقیقی در دست است که نشان می‌دهد از پول‌های اوپراتیفی وزارت‌خانه‌های امنیتی، برای نمایندگان رشوه‌خوار توزیع شده است. پولی که باید صرف کشف دسیسه‌های تروریستی و برنامه‌های جنگی دشمن می‌شد، به جیب نمایندگان فاسد و رشوه‌خوار رفت."

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که نتیجه این استیضاح نشان داد که نمی‌شود روی مجلس کنونی حساب باز کرد!

ماندگار نوشته که "با توجه به تجارب گذشته و نیز خلای قانونی و یا وابستگی پارلمان فعلی به حکومت، می‌توان پیش‌بینی کرد که در روز‌های گذشته لابی‌گری‌ها و ساخت‌وبافت‌های پُررونقی میان ارگ و اعضای مجلس شکل گرفته و ماحصل آن، ابقای مسئولان امنیتی استیضاح‌شده بوده است."

ماندگار افزوده که "مردم افغانستان نباید تنها نظاره‌گر ستم باشند، آن‌ها مسئولیت دارند از حقوق مدنی و شهروندی خویش استفاده کرده و با راه‌اندازی تجمعات اعتراض‌آمیز، از چنین نمایندگانی خلع اعتماد و صلاحیت کنند و به حکومت فشار بیاورند که هرچه زودتر انتخابات پارلمانی را برگزار کند."

روزنامه اطلاعات روز نیز در سرمقاله امروزش زیر عنوان "کارت سرخ پارلمان به مردم" نوشته که به رغم انتظار مردم از مجلس، وزرای دفاع، داخله و رئیس عمومی امنیت ملی رای اعتماد دوباره گرفتند.

اطلاعات روز نوشته که اکنون این ابهام وجود دارد که چه دلیلی باعث شد تا اعضای مجلس به رغم انتقادهای شدید پیش از این نشست، متقاعد به اعتماد دوباره شدند؟

اطلاعات روز افزوده که سخنان مقامات امنیتی در این نشست نه تنها قناعت بخش نبودند بلکه می‌توانست دلیلی بر سلب صلاحیت آنها باشد "ناامید کننده تر از سخنان آنها تصمیمی است پارلمان با اتکا به "تامین منافع ملی" گرفت. آیا با بازگشت کسانی که محلی برای اعتماد نگذاشته منافع ملی تامین می‌شود؟"

تصمیم عاقلانه مجلس نمایندگان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که تصمیم دیروز نمایندگان مجلس یک تصمیم عاقلانه و بر اساس واقعیتهای سیاسی و امنیتی کشور بود.

افغانستان نوشته که در وضعیت کنونی ابقای مسئولین نهادهای امنیتی یک ضرورت بود و بدون تردید نمایندههای مجلس با درک این ضرورت، دوباره به مسئولین این نهادها رای اعتماد دادند.

افغانستان افزوده که تجربه سالهای گذشته نشان داده که تنها با تغییر چهرهها وضعیت امنیتی کشور بهبود پیدا نمی‌کند، بلکه عوامل ناامنیها پیچیده است و شبکههای استخباراتی و تروریستی زیادی در ناامن سازی کشور دست دارند.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به این باور است که استیضاح دیروز می‌تواند یک تلنگر به مسئولین هر سه نهاد امنیتی کشور باشد. آنها باید این واقعیت را درک کنند که مردم از عملکردشان رضایت ندارند و باید برای بهبود وضعیت امنیتی کشور با جدیت بیشتر کار کنند.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که مسئولان امنیتی در نشست استیضاح دیروز توانستند با ارائه کارکردها و فعالیت‌های خود و با اشاره به بحرانی بودن شرایط، قناعت نمایندگان ملت را به دست آورند.

انیس افزوده که این مسئولین امنیتی باید بدانند که رای اعتماد دوباره‌ای که به دست آوردند امتیاز نیست بلکه بار سنگینی است که بر شانه‌های آن ها گذاشته شده است.

نویسنده سرمقاله روزنامه انیس تاکید می‌کند که مسئولین امنیتی باید اکنون بیشتر از قبل در تامین امنیت تلاش کنند و جدی باشند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط