روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۹ حمل

روزنامه

حواشی استیضاح وزیران امنیتی، فساد در نهادهای امنیتی افغانستان، الکترونیکی ساختن سیستم انتخابات در این کشور و سفر ولید بن طلال به کابل مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۹ حمل (فروردین) کابل است.

حواشی استیضاح وزیران

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که "رشوه‌دهی به نمایندگان پارلمان آن هم از پول‌های اپراتیفی، خبری تکان‌دهنده بود. بدتر از آن این که رئیس‌جمهوری به این کار رضایت داده است... سیاست در این کشور چنان آلوده شده است که حتی داعیه‌دار وعلم‌بردار بازسازی دولت‌های ناکام آن مغلوب فساد مالی و اداری می‌شود."

۸‌صبح نوشته که پول‌های اپراتیفی بودجه فعالیت‌های کشفی و استخباراتی است. وقتی این پول‌ها در جای دیگری به مصرف برسد، روشن است که فعالیت‌های تروریستی کشف نمی‌شود.

۸‌صبح افزوده انتظار می‌رفت که در پاسخ به گزارش‌های متعدد «سیگار» و شکست‌های امنیتی، پارلمان دست‌کم دو مقام ارشد امنیتی را رد صلاحیت کند و رئیس‌جمهوری آن عده از ژنرالان قوای مسلح را که در فساد و شکست‌های امنیتی دست دارند، مورد مواخذه قرار دهد اما تزریق پول اپراتیفی در پارلمان، دیگر هیچ امیدی برای اصلاحات باقی نگذاشته است.

۸‌صبح نوشته "افکار عمومی دیگر نه به فرمانده کل قوای مسلح باور ندارد، نه به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد و نه به مقام‌های ارشد امنیتی. تنها امید مردم افغانستان سربازان هستند."

فساد در نهادهای امنیتی

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که مقام‌های وزارت دفاع کشور دیروز در یک نشست خبری اعلام کردند که به تعداد ۱۳۹۴ تن از کارمندان آن وزارت به دلیل دست داشتن در فساد اداری و سوء استفاده از صلاحیت های وظیفه‌ای بازداشت و برکنار شدند.

آرمان ملی افزوده که این اقدام وزارت دفاع در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا برخی از نهادها و مقامات آمریکایی به وزارت دفاع کشور اتهام وارد کردند که فسادهای بسیار کلان اداری در این وزارت وجود دارد و اشاره آنها نسبت به برخی از ژنرالان و مقام‌های بلند پایه وزارت دفاع بوده است.

آرمان ملی نوشته که هر اقدامی که در کاهش فساد در کشور کمک می‌کند باید از آن استقبال صورت گیرد و از چنین برنامه‌های اصلاحی حمایت شود اما در چنین اقدام‌های اصلاحی نباید نقش مقام‌های بلند پایه در فساد نادیده گرفته شود.

الکترونیکی ساختن سیستم انتخابات

روزنامه افغانستان می‌نویسد که برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و عاری از تقلب یکی از خواست های شهروندان افغانستان و از انتظارات جامعه جهانی به شمار می رود.

افغانستان نوشته که معاون دوم رئیس جمهوری نیز گفته است که انتخابات الکترونیکی، مناسبترین راه برای تسریع روند انتخابات و شفافیت آن پروسه است. تجربه نشان داده که با الکترونیکی شدن سازمان‌ها، تغییرات اساسی در روند کاری آنها ایجاد شده و بسیاری از چالش‌ها و موانع از مسیر کارهای اداری برداشته می‌شود.

اما افغانستان افزوده که انتخابات الکترونیکی درعین حالی که از مزایای چون صرفه جویی در وقت، کاهش هزینه‌های انسانی، آسان کردن شمارش آرا و معلوم کردن روند انتخابات در زمان رأی گیری و اعلام به موقع نتایج انتخابات، برخوردار می‌باشد، دارای معایب و کاستی‌هایی نیز می‌باشد.

روزنامه افغانستان از نگرانی در مورد استفاده نشدن از سیستم‌ها به روز و مدیریت سالم به عنوان معایب این سیستم در این کشور یاد کرده است.

میلیاردر سعودی در کابل

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که ارگ ریاست‌جمهوری میزبان ولید بن طلال، شاهزاده و سرمایه‌گذار معروف عربستان سعودی بود.

اطلاعات روز نوشته که این شاهزاده عربستانی که سهام‌دار بزرگ تویتر و از سرمایه‌گذاران شناخته‌شده جهان عرب است، می‌تواند فرصت‌های اقتصادی و فعالیت تجاری بسیاری را در افغانستان خلق کند. از این جهت، استقبال از وی به‌مثابه تلاشی برای جلب توجه سرمایه‌گذاران، محلی برای نگرانی ندارد و بسیار ستودنی است.

اطلاعات روز افزوده نگرانی اصلی این است که حکومت وحدت ملی، شبیه آن‌چه که در مورد هند و پاکستان اتفاق افتاد، بدل به زمینه رویارویی کشورهای رقیب نشود. در این مورد مساله بر سر رقابت و خصومت پنهان و آشکار ایران و عربستان است.

اطلاعات روز می‌نویسد که شهزاده بن طلال از چهره‌های غیرسیاسی است که مواضع تندی در برابر ایران داشته است. از جهتی دیگر، ایران نفوذ غیر قابل اغماضی در منطقه دارد که افغانستان از آن مستثنی نیست. بنابراین "تاثیر لابی دو کشور و یا وسوسه جذب سرمایه، اگر با شتاب‌زدگی بیامیزد، کابل را می‌تواند، پس از هند و پاکستان، در میانه خصومتی دیگر قرار بدهد."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط