روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۲ حمل

روزنامه ها حق نشر عکس اطلاعات روز

بیشتر روزنامه‌های کابل علاقه‌مندی روسیه به مشارکت در روند صلح افغانستان و برگزاری نشستی تا دو هفته دیگر درمسکو درباره افغانستان را مهم دانسته‌اند، مطالب تحلیلی و سرمقاله‌های خود را به آن اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستان افزوده که روسیه در یک و نیم دهه گذشته خود را از مسایل افغانستان کنار گرفته بود. کمک‌های این کشور به افغانستان بیشتر در امور بازسازی و مبارزه با مواد مخدر محدود می‌شد. روسیه از حضور گسترده ناتو در نزدیکی مرزهایش خشنود نبود، اما در آن شرایط روسیه نمی‌توانست جای ناتو را در افغانستان پر کند و از امنیت، ثبات و نظام مشروع سیاسی در این کشور دفاع کند.

نویسنده افزوده که روسیه یکبار تجربه حضور نظامی در افغانستان را پشت سر گذاشته بود و این حضور برای آن کشور بسیار سنگین و گران تمام شد. مقام‌های روسیه با درک این مشکلات سعی می‌کردند تا دید افغان‌ها را نسبت به سیاست‌های روسیه در افغانستان تغییر دهند و تصویر جدیدی از آن کشور ارایه دهند.

نویسنده افزوده که روسیه پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان از رشد افراط گرایی و تفکر اسلام گرایی در آسیای میانه، توجه ناتو و کشورهای غربی به سوی آسیای مرکزی به بهانه حفظ ثبات و مبارزه با تروریسم، تشدید ناامنی در افغانستان و افزایش قاچاق مواد مخدر به آسیای مرکزی و از آنجا به روسیه نگرانی داشت.

حق نشر عکس هشت صبح

روزنامه ۸ نیز نوشته که به نظر می‌رسد مسکو گذشته را فراموش کرده است. کرملین همان راهی را می‌رود که غربی‌ها در دهه هشتاد میلادی رفتند. روس‌ها تصور می‌کنند که با ایجاد تماس با طالبان و حمایت تاکتیکی از آنان می‌توانند آمریکا و دیگر متحدانش را در افغانستان با مشکل مواجه کنند و در سوریه و جاهای دیگر امتیاز بگیرند. این تاکتیک شاید در کوتاه‌مدت جواب بدهد، اما در درازمدت مشکلات بزرگ برای منطقه خلق می‌کند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که هر نوع تلاش برای ایجاد تماس با طالبان و حمایت تاکتیکی از آنان سبب می‌شود که سازمان دولت مدرن در افغانستان آسیب ببیند. آسیب دیدن سازمان دولت در افغانستان به سود مسکو نیست. اگر افغانستان را نهاد دولت مدرن کنترل نکند، گروه‌های افراط‌گرای مذهبی از قلمرو آن بر ضد کشورهای دیگر استفاده می‌کنند. روس‌ها حتما می‌دانند که یک گروه ایدیولوژیک افراطی که خوانش رادیکال از دین دارد، به هیچ‌وجه اهداف خود را محدود به جغرافیای خاص نخواهد کرد.

سرمقاله نویس افزوده که برای گروه‌های رادیکال جغرافیا هیچ معنایی ندارد. گروهی که امیرالمومنین دارد و خارجی‌ها برای این امیر بیعت می‌کنند، چگونه می‌تواند برنامه کشوری و وطنی داشته باشد و کرملین را دوست خود بداند. تمام گروه‌های مسلح رادیکال اسلام‌گرا از آزادی بخارا و سمرقند سخن می‌گویند. این گروه‌ها گاهی موضع تاکتیکی هم می‌گیرند. اما به محض فراهم شدن شرایط، به سمت اهداف ایدیولوژیک خود می‌روند.

۸صبح در مقاله‌ای دیگر نیز نوشته که بهترین میکانیزم برای مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان همکاری با کابل است، چون حکومت وحدت ملی با پشتیبانی جامعه بین‌الملل، تنها طرفی است که در نبرد با داعش در افغانستان نتایج مثمر دارد. حکومت وحدت ملی توانست تا داعش را در مناطقی که نفوذ بیشتر داشت، نابود سازد.

حق نشر عکس کارتون روز، روزنامه افغانستان

نویسنده این مقاله نیز مدعی شده که پشتیبانی روسیه از طالبان پیامدهای ناگوار برای آینده افغانستان خواهد داشت. این پشتیبانی حکومت مرکزی را در کابل تضعیف خواهد کرد که منتج به ایجاد آمدن اوضاعی مانند سوریه در افغانستان خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس نوشته است که روسیه در حالی تلاشهایش را به هدف تسهیل گفتگوهای صلح باطالبان شدت بخشیده که این کشور اخیرا به حمایت و همکاری با گروه طالبان متهم می‌شود. مقام‌های ناتو و آمریکایی نگرانند که این کشور با ارتباط با گروه طالبان درصدد است که به این گروه مشروعیت بخشد.

نویسنده افزوده که آمریکا تحرکات روسیه را در افغانستان زیر نظر دارد و از ارتباط و تماسهای مسکو با طالبان نگران است. به باور آگاهان، روسیه و آمریکا در نظر دارند که ابتکار عمل را در افغانستان به دست گیرند، ولی نیاز است که افغانستان طرح اجماع بین المللی را در روند مبارزه با مخالفان مسلح افغانستان مطرح نماید تا تمامی کشورها برای حل این مشکل به‌گونه مشترک تلاش کنند.

روزنامه نوشته که سفیر روسیه در کابل گفته که مشکل کنونی افغانستان راه حل نظامی ندارد و نمایندگان ۱۲ کشور منطقه در سومین نشست مسکو در ۱۴ آوریل، طالبان و حکومت افغانستان را به گفت‌وگوهای رودررو تشویق خواهند کرد.

الکساندرمانتیتسکی، سفیر روسیه در کابل گفته است: "چند علت وجود دارند که برای حل معضل افغانستان درباره یک رویکرد منطقه‌ای بحث شود و یک پیام نیرومند به تحریک طالبان فرستاده شود که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط