روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۴ حمل

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، اعلام کرده که بر اساس توافق‌نامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان، بخشی از زندانیان حزب اسلامی هفته آینده رها می‌شوند.

او گفته تا ۱۵ روز دیگر تمام مسئولیت‌های که دولت افغانستان براساس مفاد توافقنامه صلح با آقای حکمتیار بر عهده داشت، انجام می‌شود و اکنون به حزب اسلامی افغانستان مربوط می‌شود تا اعلام کند که چه زمانی آقای حکمتیار برخواهد گشت.

صلح با گلبدین حکمتیار، سفرهای تازه رئیس جمهوری و وضعیت امنیتی افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۴ حمل (فروردین) کابل است.

صلح با حکمتیار

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که سخنان شاه‌حسین مرتضوی به‌معنای پایان این شایعه است که گویا گفت‌وگوی صلح میان دو طرف پس از امضای توافق‌نامه با مشکل روبه‌رو شده است.

اطلاعات روز از حکمتیار به عنوان "حاضر همیشه غایب سیاست" یاد کرده و نوشته که حکمتیار همزمان که رهبری حزب اسلامی را بر دوش داشته که چهره‌های معروف آن از اعضای دایم کابینه در سه حکومت پساطالبان بوده‌اند، خودش اما کماکان بر موضع تند و تیزش باقی ماند و در عمل در کنار گروه‌هایی مانند طالبان و القاعده قرار گرفت.

اطلاعات روز نوشته که سال‌ها فرار و بی‌اعتمادی به وضعیت سیاسی حاکم در پایتخت، اعتماد آقای حکمتیار را فروپاشیده است. او می‌خواهد اطمینان یابد که او پس از ظهور، به بازگشت دوباره به زندگی مخفی مجبور نخواهد شد و به پیش‌شرط‌ها و اهدافش خواهد رسید.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که پس از یک خاموشی مختصر در مورد بحث مذاکره با حزب اسلامی، بار دیگر بحث رهایی زندانیان حزب اسلامی مطرح شده است.

ماندگار نوشته که بعد از توافقی که میان ارگ و آقای حکمتیار صورت گرفت و در آن تصریح شد که باید زندانیان حزب اسلامی رها شوند، اکنون بازار این تجارت رونق گرفته و صدها طالب، قاچاق‌بر مواد مخدر و دیگر جنایت‌کاران زیر نام وابسته حزب اسلامی ثبت شده‌اند.

ماندگار افزوده که حزب اسلامی تا کنون هیچ تعهدی را عملی نکرده است؛ از جمله این گروه هنوز تشکیلات نظامی‌اش را ملغی و سلاح و مهماتش را تسلیم دولت نکرده است اما برعکس دولت شدیدا در پی دادن امتیازهای مالی و جانی بیشتر به این حزب است.

ماندگار می‌نویسد که "به رئیس دولت وحدت ملی و همه کشور، یک بار دیگر تذکر می‌دهیم که جلو ضرر را هر وقت بگیرند، فایده است. بیایند با تجربه از همه خطاها و خسارت‌های گذشته، صلح را از جال باج‌گیران رهایی بخشند و هم‌وغم خویش را به رسید‌گی به حال زار سربازان افغانستان معطوف بسازند."

روزنامه عدالت و توسعه نیز می‌نویسد که حزب اسلامی در مقایسه با دیگر احزاب، بیشتر به مردم صدمه رسانده است هرچند هواداران این حزب این را نمی‌پذیرند.

عدالت و توسعه، صلح و توافق با حکمتیار را به مسایل قومی نسبت داده و نوشته تمامی احزاب و ساختارهای اجتماعی در افغانستان ماهیت قومی دارند و کلیشه "آباد نشدن این کشور" ریشه در همین مفکوره دارد.

با آنهم عدالت و توسعه نوشته "نظر به شواهد و قراین، آقای حکمتیار در کابل آمدنی نیست. او یا تحت نظر شدید پاکستان است و یا هم نظر به اخبار منتشر شده رسانه‌های ترکی، بیمار یا هم وفات کرده است."

سفرهای تازه رئیس جمهوری افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سفر رئیس‌جمهور غنی به کشورهای سنگاپور، استرالیا و اندونیزیا، نشان‌دهنده‌ گسترش روابط خارجی افغانستان است. این سفرها نشان می‌دهد که روابط افغانستان از قاره استرالیا گرفته تا کشور پرجمعیت اندونیزیا و ببر آسیایی مثل سنگاپور گسترده است.

۸‌صبح نوشته که افغانستان به تجارب استرالیا، سنگاپور و اندونیزیا در زمینه نهادسازی، گسترش بازرگانی و توسعه اقتصادی نیاز دارد.

۸‌صبح افزوده زمانی بود که افغانستان اصلا روابط خارجی و دستگاه دیپلوماسی نداشت و گروه‌های تندرو، افراطی و دهشت‌افگن قلمروش را اشغال کرده بودند. کشورهای دیگر برای مردم افغانستان تصمیم می‌گرفتند و پرچم افغانستان در جایی در اهتزاز نبود.

وضعیت امنیتی افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که مشکل اصلی مردم افغانستان، امنیت است. اقتصاد، اداره، حکومتداری، تطبیق قانون همه و همه به نظم و امنیت بستگی دارد.

افغانستان نوشته که کندی روند مبارزه با فساد به این دلیل است که اشخاص قدرتمندی که در درون دولت به فساد دست داشته‌اند، خودشان را با گروه‌های هراس افگن، شبکه‌های بزرگ قاچاق و گروه‌های مافیایی، پیوند زده‌اند. اکنون این گروه‌ها و حلقه‌ها بر محور منافع مشترک با یکدیگر همکاری و همسویی دارند. بنابراین پیروزی و ناکامی حکومت در یکی از جبهه‌ها، موفقیت و شکست حکومت را در عرصه‌های دیگر نیز به همراه خواهد آورد.

افغانستان افزوده تجربه نشان داده است که تقویت فیزیکی نیروهای امنیتی در تامین امنیت و کاهش جنگ مؤثر نمی‌باشد مگر زمانی که تقویت نیروهای امنیتی با دیپلماسی فعال بین‌المللی و منطقه‌ای پشتیبانی گردد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط