روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۱۵ حمل

روزنامه

جنجال خط دیورند در محافل سیاسی افغانستان، کمک استرالیا به افغانستان و عدالت اجتماعی در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۵ حمل (فروردین) کابل است.

جنجال خط دیورند

روزنامه آرمان ملی نوشته که موضوع خط دیورند بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است. این مسأله یکی از جنجالی ترین مسایلی است که در سه، چهار دهه اخیر در افغانستان هردم مورد بحث و گفتمان های سیاسیون، احزاب و حلقات روشنفکر و عوام قرار می گیرد.

آرمان ملی افزوده که پس از ایجاد پاکستان در ۱۹۴۷ انگلیس سرحدات قبلی را که امیر عبدالرحمن برای افغانستان مشخص کرده بود احترام گذاشت و بی آن که به مساله پشتون‌های آن سوی دیورند نظر داشته باشد، این خط را به عنوان سرحد پاکستان به رسمیت شناخت و بر بنیاد آن همه کشورهای دنیا این خط را سرحد میان افغانستان و پاکستان قبول کرده اند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، یکی از علل و عوامل بربادی کشور افغانستان و ادامه جنگ‌های درازمدت در این کشور همین مساله دیورند می‌باشد.

آرمان ملی می‌نویسد واقعیت این است که زمامداران افغانستان تاکنون این درایت را نداشته‌اند که برای پایان دادن به این کشیدگی بزرگ از راه‌های معقول و میانجگری کشورهای دوست و سازمان ملل اقدام کنند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که مردم افغانستان در قبال قضیه دیورند به دوسته تقسیم می‌شوند؛ گروهی که دیورند برای آن‌ها به یک قضیه ناموسی تبدیل شده و هرگونه صحبت همراه با تردید پیرامون این مساله برایشان، بی‌غیرتی و خروج از دایره افغانستانی‌بودن تلقی می‌شود و گروهی دیگر که با استناد به دلایل‌شان و سند تاریخی، بین‌المللی، قانونی و اخلاقی، دیورند را مرز رسمی میان دو کشور می‌شناسند.

ماندگار نوشته "به آقای غنی و سران دولت افغانستان هشدار می‌دهیم که دنیای سیاست، دنیای واقعیت‌ها و ظرفیت‌هاست، نه آرزوها و توهمات. شصت سال فرصت کافی بود تا پوچی و بیهود‌گی و ویران‌گری داعیه دیورند در تمام عرصه‌ها عیان گردد."

روابط افغانستان با استرالیا

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که استرالیا در افغانستان منافع دارد از جمله این کشور هر روز در رسانه‌های افغانستان علیه مهاجرت غیرقانونی به آن کشور تبلیغات می‌کند.

۸‌صبح نوشته که جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به استرالیا، زمانی ممکن است که در افغانستان امنیت، ثبات و رشد اقتصادی وجود داشته باشد. بنابراین استرالیا در ثبات، امنیت و رشد اقتصادی افغانستان منافع دارد. استرالیا می‌داند که کمک به افغانستان، خدمت به منافع استرالیا است.

۸‌صبح افزوده که افغانستان میدان مبارزه با تروریسم است و استرالیا می‌داند که اگر تروریسم در اینجا شکست نخورد، به سواحل استرالیا می‌رسد. به همین دلیل است که نظامیان استرالیایی در چارچوب ماموریت حمایت قاطع سازمان ناتو در افغانستان حضور دارند.

۸‌صبح نوشته که استرالیا می‌تواند در عرصه دیپلوماتیک و سیاسی هم از افغانستان حمایت کند و به دولت‌هایی که نفع خود را در حمایت از تروریسم و بنیادگرایی می‌دانند، فشار بیاورد تا از این سیاست دست بردارند.

عدالت اجتماعی در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که افغانستان یکی از کشورهایی است که پایین‌ ترین میزان رفاه عمومی را دارد و ارائه خدمات رفاهی از سوی دولت به مردم، بسیار اندک و محدود به شهرها بوده است.

افغانستان نوشته که افزایش فاصله طبقاتی در یک جامعه، به معنی استمرار و عمق نابرابری‌ها است و امروزه به یکی از چالش‌های مهم اجتماعی در کشور مبدل شده است. به همین خاطر، توجه به رفاه عمومی و عدالت اجتماعی یک امر ضروری برای حل چالش‌های اجتماعی در افغانستان است.

افغانستان افزوده که اعتراضات و انتقادات نسبت به عملکرد حکومت وحدت ملی نیز، ناشی از عدم ارائه خدمات، عدم توجه به رفاه عمومی و عدم تطبیق عدالت اجتماعی می شود.

افغانستان نوشته که دولت افغانستان تنها با ارائه خدمات مساویانه و برابر می‌تواند اعتماد مردم افغانستان را جلب کند و فاصله میان ملت و دولت را کاهش دهد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط