روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۶ حمل

روزنامه

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که ۹ افسر را به اتهام "غفلت" در انجام وظیفه هنگام حمله مرگبار به بیمارستان ارتش در کابل برکنار کرده است.

در حمله روز ۱۸ حوت/اسفند سال گذشته به بیمارستان سردار محمد داوود (بیمارستان چهارصد بستر)، براساس آمار رسمی ۵۰ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

برکناری افسران ارتش به دنبال غفلت وظیفه‌ای هنگام حمله به شفاخانه سردار محمد داوود و فساد در معارف (آموزش و پرورش) افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۶ حمل (فروردین) کابل است.

برکناری ۹ افسر ارتش

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که حمله مرگبار تروریستی به شفاخانه نظامی سردار داوود خان برای رهبری نهادهای امنیتی پیامدهای بسیاری داشت. وزرای دفاع و داخله و رئیس امنیت ملی پس از این حمله استیضاح شدند. میزان نارضایتی شهروندان از رهبری نهادهای امنیتی و دفاعی افزایش یافت و انتقاد مردم از مدیریت این نهادها صریح‌تر شد.

اطلاعات روز نوشته که حمله بر این نهاد هنوز رازآلود باقی مانده است.

اطلاعات روز به برکناری ۹ افسر ارتش اشاره کرده و افزوده که چنان‌چه در ادامه بررسی‌ امنیتی کسانی بازداشت و به محکمه سپرده شوند، این احتمال به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود که راز حمله بر این شفاخانه زدوده شود.

اطلاعات روز می‌نویسد که چنانچه عوامل این حادثه دستگیر و به محکمه سپرده شوند، اگر از یک‌طرف امکان اجرای قانون و عدالت فراهم می‌شود، از جهتی دیگر اعتماد از هم‌پاشیده مردم نیز اندکی ترمیم خواهد شد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که از محتوای اعلامیه وزارت دفاع ملی پیداست که این افراد به دلیل غفلت وظیفه‌ای باید به دادستانی فرستاده شوند یا شده‌اند. اما قراین و شواهد نشان از آن دارد که ریشه‌های قضیه شفاخانه چهارصد بستر، بسیار عمیق‌تر از غفلت وظیفه‌ای است و چیزی کمتر از "خیانت و همکاری آگاهانه و مشترک با دشمن"، نمی‌توانسته این حمله را سامان دهد.

ماندگار نوشته که مسلما این‌که افرادی به دلیل غفلت وظیفه‌ای به دادستانی معرفی شوند، نوعی تقلیل ماجرا، طفره‌روی از تحقیقات جدی و گسترده و سرپوش‌گذاری بر ابعاد فاجعه‌بار شفاخانه ۴۰۰ بستر پنداشته می‌شود.

ماندگار افزوده که در صورت مسئولیت‌ناپذیری حکومت، بر مردم و رسانه‌ها و فعالان مدنی ـ اجتماعی‌ است که نگذارند صدای عدالت خاموش شود و اسرار رویداد چهارصد بستر دفن گردد.

اما روزنامه افغانستان ما می‌نویسد این اولین بار است که این تعداد از افسران وزارت دفاع و یک مقام ارشد آن، به اتهام غفلت وظیفه‌ای و در پیوند به یک رویداد تروریستی، از وظایف‌شان برکنار می‌شوند. معرفی شدن این افراد به دادستانی نشان می‌دهد که حکومت افغانستان مصمم شده است که اصل مکافات و مجازات را در نهادهای امنیتی اجرا کند.

افغانستان نوشته که اجرای اصل مکافات و مجازات در هر نظامی ضروری است. بدون اجرای این اصل، غفلت وظیفه‌ای و کارهای فراقانونی افزایش خواهد یافت و نظم و انضباط در نظام حاکم نخواهد شد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، سهل انگاری و غفلت وظیفه‌ای تمام کارمندان دولت به مردم و روند پیشرفت کشور آسیب می‌رساند اما غفلت وظیفه‌لی در نهادهای امنیتی زیان‌بارتر است و آسیبهای جدی‌تری به مردم و دولت وارد می‌کند.

فسا در معارف افغانستان

روزنامه ۸‌صبح گزارش تحقیقی در مورد فساد در معارف افغانستان منتشر کرده است.

این روزنامه در سرمقاله امروزش با اشاره به فساد موجود در ریاست معارف شهر کابل نوشته که وقتی که در ریاست معارف کابل که به سادگی برای معاون‌ها و وزیر معارف در دسترس است تا این حد فساد باشد، خدا می‌داند که در ریاست‌های معارف ولایات فساد چقدر گسترده است.

۸‌صبح نوشته که "این همه حیف‌ومیل بی‌شرمانه در وضعیتی است که در همین کابل مکتب‌هایی است که اصلا ساختمان ندارد."

۸‌صبح می‌نویسد که حکومت شعار مبارزه با فساد مالی می‌دهد ولی باید کاری کند که اثرات این مبارزه در زندگی مردم احساس شود و آنانی که در فساد مالی دست دارند، به دادگاه سپرده شوند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که بی نظمی در مکاتب این کشور و عدم تربیت برخی از شاگردان و رفتار نامناسب آنها بسیار نگران کننده است.

آرمان ملی از لت و کوب دانش آموزان بین خودشان، بی احترامی به معلمان از سوی شاگردان به عنوان این بی‌نظمی‌ها نام گرفته است.

آرمان ملی نوشته که اگر خانواده‌ها و و وزات معارف مسئولیت‌شان را در قبال تربیت دانش آموزان انجام ندهند، وضع مکاتب بدتر خواهد شد و این دانش آموزان در آینده تهدید بزرگ برای اجتماع خواهند بود.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی تاکید می‌کند که وزارت معارف در کنار تعلیم به تربیت شاگردان نیز توجه کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط