روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۹ حمل

روزنامه های کابل حق نشر عکس هشت صبح

بیشتر روزنامه‌های کابل سرمقاله و مطالب تحلیلی خود را به سخنان سخنگوی ناتو در افغانستان اختصاص داده‌اند که گفته بود تا پایان سال ۱۳۹۶ گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان را شکست می‌دهند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که از میان برداشتن داعش تا زمانی که مرزهای شرقی و جنوبی به‌خوبی حفاظت نشود، امر ناممکنی است. مادامی که قاچاق مواد مخدر و آمد و رفت تروریست‌ها ممکن است و منابع مالی این گروه‌ها وجود دارد، نمی‌توان به نابودی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) یا هر گروه دیگری امیدوار بود. سرکوب نظامی در غیبت فعالیت فرهنگی و بازسازی نظام مذهبی و پویا سازی آن، نتیجه‌ای اندک به دنبال خواهد داشت.

روزنامه افغانستان با اشاره به برنامه ناتو برای نابودی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نوشته که حکومت هیچگاه با طالبان مانند دشمن مردم و وطن برخورد نکرده است. تقابل در حد حفاظت از مناطق تحت کنترل دولت و دفاع در برابر حملات این گروه بر نیروهای امنیتی بوده است. طالبان به صورت غیر رسمی از یک نوع معافیت و مصونیت امنیتی از سوی ائتلاف بین المللی و حکومت افغانستان برخوردار بود و استراتژی نابودی و شکست کامل این گروه در دستور کار آنها قرار نداشت.

سرمقاله نویس با انتقاد از اینکه چرا برای نابودی گروه طالبان اقدام نمی‌شود، افزوده که حکومت افغانستان همواره تأکید کرده که با گروه داعش برخورد جدی خواهد کرد و به این گروه اجازه نخواهد داد که امنیت کشور را مختل کند، ولی در برابر طالبان برخوردها و موضع گیری‌ها کاملا متفاوت است. آنچه در ارتباط با طالبان برجسته می‌شود، مسأله صلح و پیوستن این گروه به دولت است، نه مبارزه، جنگ و تهدید به شکست و نابودی.

این نویسنده در ادامه نوشته در حالی ‌که طالبان مسئول بیشتر نا امنی‌ها در افغانستان هستند، بیشترین حملات انتحاری را طالبان سازمان دهی کرده‌اند، بیشترین مناطق خارج از کنترل حکومت را طالبان در اختیار دارند؛ چرا با گروه طالبان با مدارا برخورد می‌شود؟ چرا "جنایت‌های" این گروه به گونه‌ای کتمان می‌گردد؟ چرا این گروه دشمن مردم و افغانستان به شمار نمی‌آید؟ این‌ها پرسش هایی‌اند که این روزها ذهن و ضمیر مردم افغانستان را به شدت با خود درگیر کرده‌است.

حق نشر عکس کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه ماندگار نیز نوشته است که به گفته نیروهای ناتو نیروهای داعش نسبت به سال ۲۰۱۵ تضعیف شده و این گروه دو سوم از مناطق تحت کنترل خود ا از دست داده و شمار جنگجویانش حدود ۷۵ درصد کاهش یافته است.

این روزنامه افزوده که ناتو اعلام کرده که با توجه به این شکست، نیروهای بین‌المللی و افغان در سال ۲۰۱۷ با چالش بزرگ روبرو هستند.

روزنامه ۸صبح نوشته که با پیشروی گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و سوریه عده‌ای از "تروریستان" در افغانستان که زیر پرچم طالبان دست به "کشتار مردم" می‌زدند، با توجه به وجود آمدن اختلافات گسترده در میان صفوف طالبان پرچم سفید طالبان را با پرچم سیاه داعش عوض کردند.

این روزنامه نوشته که بخشی از این گروهک‌ها در مناطقی چون فراه و ارزگان و مناطق شرقی افغانستان جابه‌جا شدند. اما به دلیل این که در میان دو سنگ گروه طالبان و نیروهای دولتی گیر مانده بودند، به زودی بیشتر ضربه‌ها را در این مناطق خوردند.

نویسنده مدعی است که داعش در ولایت فراه توسط طالبان و با کمک‌های ایران کاملا متلاشی شد. در ارزگان نیز ازبک‌هایی که از مناطق قبایلی به درخواست ملا منصور داد الله آمده بودند، توسط طالبان حامی مولوی منصور رهبر طالبان همراه با خود ملا داد الله از بین رفتند. در ننگرهار نیز دولت ضربه‌های هولناکی بر پیکر گروه‌هایی که خود را داعشی قلمداد می‌کردند، وارد آمد. هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) آمریکا تقریبا اکثر رهبران این گروه را در این مناطق از بین برد و عملا قدرت تحرک گسترده را از داعش گرفت.

روزنامه دولتی انیس نوشته که ظهور و فعالیت نیروهای تروریستی چند ملیتی در افغانستان نه تنها روسیه که کشورهای منطقه را نیز نگران ساخته است، اما این نباید باعث شود که این کشورها با گروه طالبان که "دستهای شان به خون مردم افغانستان آلوده است" تماس برقرار کنند.

سرمقاله نویس افزود که اگر این کشورها می‌خواهند که قضیه افغانستان از ریشه حل شود و از تهدید تروریسم رهایی یابند باید دولت مشروع و قانونی افغانستان را حمایت کنند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط