روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه سوم ثور

روزنامه حق نشر عکس FB/SHAHHUSSAINMURTAZAWI
Image caption منابع محلی اعلام کردند که دست‌کم ۷۰ سرباز در این حمله کشته و دستکم ۸۰ نفر دیگر زخمی شدند

یک روز پس از آنکه شورشیان مسلح مخالف دولت به مقر سپاه ۲۰۹ شاهین در ولسوالی "دهدادی" ولایت بلخ در شمال افغانستان حمله کردند، دولت افغانستان برای قربانیان این رویداد مرگبار یک روز عزای ملی اعلام کرد.

روزنامه‌های سوم ثور (اردیبهشت) کابل در سرمقاله‌های امروزشان به واکنش حکومت به رویداد خونین در بلخ پرداخته‌اند.

پاسخ دولت به حمله طالبان به سپاه ۲۰۹ شاهین

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حمله انتحاری‌های طالبان به قرارگاه قول اردوی (سپاه) بلخ، یک شرمساری امنیتی دیگر بود. پس از شکست امنیتی چهارصد بستر، این دومین شکستی است که از اثر بی‌کفایتی فرماندهان قول اردوی بلخ به مردم افغانستان تحمیل می‌شود.

۸‌صبح نوشته که "پاسخ رئیس‌جمهوری و فرمانده کل نیروهای مسلح به این رویداد مثل گذشته، خیلی بد بود. رییس‌جمهور به محل حادثه رفت و لفاظی کرد."

۸‌صبح افزوده که پاسخ درست به افتضاح امنیتی قول اردوی شاهین این بود که رئیس‌جمهوری قبل از سفر به محل حادثه، فرمانده آن قول اردو، فرمانده گارنیزیون محافظ، آمر ضد استخبارات و آمر کشف آن را برکنار می‌کرد و به تحقیق می‌سپرد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح "اگر این بی‌پروایی ادامه داشته باشد و رئیس جمهوری هیچ کسی را برکنار نکند، دیر یا زود انتحاری‌های طالبان به دفتر او هم نفوذ می‌کنند و خودش را به رگبار می‌بندند."

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به رویداد بلخ، نوشته که چندی پیش، حادثه شفاخانه چهارصد بستر نیز به همین صورت و شاید با ابعادی فاجعه‌بارتر به‌وقوع پیوست و نوک پیکان اعتراض‌های وسیع مردمی را متوجه حکومت و کارکردهای امنیتی و سیاسی‌اش در قبال طالبان و تروریسم ساخت.

ماندگار افزوده که این وضع اگرچه به استیضاح وزرای امنیتی انجامید اما ارگ ریاست‌جمهوری "با صد حیله و روش، آن‌ها را از تیغ مجلس به سلامت عبور داد."

به باور نویسنده روزنامه ماندگار، رخ دادن این رویدادها و واکنش تکراری دولت، تبدیل به سریالی در افغانستان شده که تقریبا هر روز تکرار می‌شود.

Image caption روزنامه ۸‌صبح

بررسی رویداد بلخ

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که اگرچه روزانه ده‌ها نفر از نیروهای امنیتی در جبهات جنگ با هراس افگنان جان‌شان را از دست می‌دهند اما تلفات سنگین این نیروها در اثر حملات انتحاری و آن هم در درون پایگاه شان یک ضربه جبران ناپذیر نظامی به حساب می‌آید.

افغانستان افزوده این نخستین باری نیست که حملات انتحاری بر پایگاه اردوی ملی و مراکز حساس نظامی در این کشور انجام می‌شود. اما سؤال این است که حملات این چنینی بر مراکز و پایگاه‌های نظامی که با پیشرفته‌ترین امکانات امنیتی مجهز می‌باشند و شدیدترین تدابیر برای عبور افراد و وسایط نقلیه به داخل این مراکز گرفته می‌شود، چگونه به تکرار صورت می‌گیرند؟

افغانستان می‌نویسد که این حملات علاوه بر مصیبت‌ها و خسارت‌هایی که بر مردم افغانستان تحمیل می‌کنند، باید تغییرات جدی را در ماهیت جنگ و شناخت واقعی‌تر و دقیق‌تر از دشمنان افغانستان نیز در پی داشته باشد.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که به‌دلیل استحکامات امنیتی و نظامی این قول اردو، راه یافتن افراد مشکوک و کسانی که مشمول این قول اردو نیستند، کار سختی است. پرسش فوری این است که مهاجمان با چه طرحی توانسته‌اند از ایست‌های بازرسی قول اردوی شاهین عبور کنند؟

اطلاعات روز نوشته که احتمالا ۱۲۰ کشته، رقمی است که انفجار ناشی از پرتاب راکت و شلیک مسلسل مهاجمان به دنبال داشته است. این در حالی است که رقم کشته‌گان این حمله خون‌بار در لحظات اولیه حمله ۸ نفر و پس از آن بیش از ۱۰۰ نفر گزارش شده است. آیا می‌توان با پنهان‌کاری و دست‌کاری آمار کشته‌ها، تغییری در وضعیت امنیتی و خلاهایی که در مهم‌ترین مراکز نظامی وجود دارد را پوشاند؟

اطلاعات روز افزوده که رئیس‌جمهوری یک روز پس از این حمله به بلخ رفته و دستور بررسی آن را داده است. انتظار می‌رود به‌رغم سهل‌انگاری و پرده‌پوشی بررسی‌های گذشته، این بار نهادهای کشفی و حکومت ملزم به کشف واقعیت و توضیح آن برای مردم باشند.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز همچنان از رئیس جمهوری افغانستان پرسیده : آیا زمان عزل مسئولان امنیتی ناکارآمد و عذرخواهی از مردم فرا نرسیده است؟

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که این گونه حملات نشان می‌دهد که در کار مدیریت و رهبری نیروهای امنیتی از بالا تا پایین ضعف‌ها و خلاهای جدی وجود دارد که به دلیل آن نیروهای دفاعی افغانستان در قرارگاه‌های‌شان و در میدان‌های جنگ تلفات سنگینی را متحمل می‌شوند.

آرمان ملی نوشته که باید وزارت دفاع اگر ریگی در کفش ندارد، این ماجرا را با جدیت تحقیق و بررسی کند.

آرمان ملی افزوده که معلوم است که در این ماجرا کسانی ضعیف عمل کرده و وظایف‌شان را به درستی انجام نداده اند، این افراد باید شناسایی و به کیفر برسند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط