روزنامه‌های کابل؛ شنبه دوم ثور

روزنامه

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل، شنبه دوم ثور/اردیبهشت به تنش‌ها در حکومت وحدت ملی و مقرری‌های اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پرداخته‌اند.

روزنامه آرمان ملی نوشته که بیشتر مقرری‌های که در نهادهای دولتی صورت می‌گیرد مربوط دو تیم انتخاباتی که اکنون قدرت را میان شان توزیع کرده‌اند، است. به افراد متخصص، کارشناس و با تجربه‌ای که در بیرون از این حلقات قرار دارند، برای شامل شدن در داخل دولت مجالی داده نمی‌شود.

به نظر سرمقاله نویس حتا گفته می شود که بیشتر قراردادهای کلان اقتصادی هم به بهانه‌های گوناگون به افراد مرتبط به همین تیم‌ها داده می‌شود و مقام‌های حکومت با شرکت‌هایی که در بیرون از کشور هم فعالیت دارند و با آنها در رابطه هستند و یا از دوستان شخصی شان است، به داخل فراخوانده می‌شوند و قراردادهای میلیون دلاری به آنها داده می شود.

سرمقاله نویس افزوده که برخی باور دارند که رئیس جمهور غنی با بسیار مهارت افراد مربوط خودش را در نهادهای دولتی نصب می‌کند و برای وی مهم نیست که در گذشته این افراد چه کرده‌اند و یا چه تجربه و لیاقت و شایستگی دارند.

سرمقاله نویس روزنامه ۸صبح با اشاره به سخنان اخیر حامدکرزی، رئیس جمهوری پیشین و احمد ضیا مسعود، معاون اول او نوشته که این نوع اظهار نظر‌ها، نه تنها که برای این سیاست‌مداران مشروعیت نمی‌خرد، بلکه آنان را بیشتر از این منزوی می‌سازد. حکومت موقت معنایش تداوم گسست است. کسی که تشکیل اداره‌ا‌ی موقت را شعار می‌دهد، باید بداند که معنایش خط بطلان کشیدن بر دستاورد‌های چهارده ساله و شروع مجدد از صفر است.

نویسنده افزوده که جانشین حکومت وحدت ملی باید یک حکومت انتخابی باشد. سیاست‌مداران و اشخاص صاحب نفوذ، به جای تاکید بر اداره‌ای موقت، باید به برگزاری انتخابات شفاف تاکید کنند. این سیاست‌مداران اگر نقصی در قانون اساسی و تمرکز بیش از حد قدرت در دستان رئیس جمهور می‌بینند، باید بر برگزاری انتخابات شفاف پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها تاکید کنند، تا جرگه‌ا‌ی قانون اساسی فراخوانده شود و این جرگه، پست نخست وزیری/صدارت را در قانون اساسی بگنجاند تا نظام نیمه ریاستی شود و تمرکز قدرت از میان برود.

نویسنده معتقد است که اداره موقت، شعار پاکستانی‌های حامی طالبان است. آنانی که حامی این گروه‌اند، همیشه شعار اداره‌ا‌ی موقت، لغو قانون اساسی و نهاد‌ها را سر داده‌اند، تا چیزی به نام دولت مدرن در این جغرافیا باقی نماند. آنانی که مخالف شکل‌گیری دولت مدرن در افغانستان هستند شعار اداره‌ا‌ی موقت سر می‌دهند. سیاست‌مداران که در این دیار، سال‌ها حکم‌رانی کرده‌اند، نباید در دام کسانی بیفتند که می‌خواهند دولت مدرن در این جغرافیا شکل نگیرد. این سیاست‌مداران باید به شیوه‌ا‌ی دیگر با موتلفان دیروزشان تصفیه‌ حساب کنند.

روزنامه ماندگار تحرکات اخیردر فضای سیاسی افغانستان را نگران‌کننده خوانده و نوشته که برخوردهای تبعیض‌آمیز و تنظیم قدرت بر اساس سیاست‌های تک‌قومی‌ و حتا دوباره روی کار آوردن اشخاص فاسد در حکومت، همه نشانه‌هایی از عدم تعهد ارگ به دولت‌داری مسئولانه است.

نویسنده افزوده که در کنار این وضعیت، برخوردهایی که در سطحِ منطقه و افغانستان نیز رونما می‌شود، نگران‌کننده است؛ زیرا مردم یک بارِ دیگر پس از شانزده سال می‌بینند که قدرت دوباره به سمت استبداد حرکت کرده و نیز سیاست‌هایی که در راستای منافع برخی کشورها شکل گرفته، به حمایت از تروریسم انجامیده است.

سرمقاله نویس روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که آقای غنی در رتبه‌بندی جدید مهم‌ترین چالش‌های حکومت وحدت ملی را تروریسم، مواد مخدر و فساد دانسته است. اگر به این تلقی رئیس جمهور غنی از چالش‌های افغانستان وفادار بمانیم،‌ لاجرم باید به یکی از این دو مورد تردید کنیم؛ یا آقای غنی به آن‌چه که می‌گوید،‌ متعهد نیست و سخن خودش را به رسمیت نمی‌شناسد یا ناگزیریم به بررسی‌های بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان با تردید و بدگمانی نگاه کنیم.

نویسنده افزوده که به نظر می‌رسد رئیس جمهور غنی علی رغم میل باطنی‌اش با مسأله‌ا‌ی حکومت‌داری برخورد دوگانه‌ای دارد. او از یک جهت تلاش کرده که در عمل نشان دهد، با فساد مبارزه می‌کند و آن را بر نمی‌تابد، از جهتی دیگر فاسدترین چهره‌های حکومت پیشین را در کنار خودش نگهداشته است. می‌توان به عمر زاخیلوال و فاروق وردک به عنوان کسانی که بدل به نمادهای فساد دولتی شده‌اند، اشاره کرد. مسأله‌ا‌ی بسیار نگران‌کننده این است که غنی با فساد برخورد سیاسی می‌کند. برخورد سیاسی با فساد به نظر نمی‌رسد به کاهش فساد حل مسأله‌ی فساد در دولت افغانستان کمک کند،‌ چه این‌که برخورد سیاسی با این مسئله،‌ عین فساد است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط