روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه چهارم ثور

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، به دنبال حمله مرگبار طالبان به پایگاهی نظامی در بلخ در شمال افغانستان، گفته است که بعد از این طالبان را "برادران ناراضی" خطاب نمی‌کند.

سخنان تازه حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان در مورد طالبان و واکنش‌های دیگر به حمله خونین طالبان به قول اردوی (سپاه) ۲۰۹ شاهین مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارم ثور (اردیبهشت) کابل است.

کرزی و برادری با طالبان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که حامد کرزی به طور واضح در پاسخ به سوالی از سوی یک خبرنگار که آیا بعد از حمله طالبان بر قول اردوی شاهین، باز آنان برادران شما خواهند بود، گفت: "دیگر طالبان را برادران ناراضی خطاب نخواهم کرد."

افغانستان نوشته که آقای کرزی در حدود شانزده سال است که طالبان را برادر ناراضی خطاب کرده است و اکنون پس از ریاستش، آرشیف‌های دفاتر ریاست جمهوری و دستگاه‌های عدلی کشور پر از احکامی است که به منظور عفو و تخفیف مجازات اعضای دستگیر شده گروه طالبان صادر شده است.

افغانستان افزوده که "آن روی سکه اما زمانی است که از دست رفته است. دوره طولانی که با حمایت و پشتیبانی جامعه جهانی و امکانات هنگفت آنان می‌شد، سرنوشت کشور را طوری دیگر رقم زد ولی متاسفانه به گونه‌ای رقم خورد که اینک شاهد آن هستیم و گرفتار در گردابی که به دست سردمداران این کشور به وجود آمد."

افغانستان می‌نویسد که اگرچه این موضع باید سالها قبل گرفته می‌شد ولی هنوز می‌تواند یک گام در راستای اجماع سیاسی علیه دشمنان افغانستان و تروریست‌ها باشد.

خشم عمومی از حمله خونین در بلخ

روزنامه اطلاعات روز نوشته که علی‌رغم تلاش حکومت برای فرونشاندن خشم عمومی، هنوز مسایل اصلی بر سر جای اول‌شان باقی‌اند. "دیروز در حالی‌که مردم غرق در ناراحتی و اندوه بودند و کرزی ظاهرا دست از برادری با شبکه‌های تروریستی شست و غنی قول سرکوب مخالفان را داد، بسیاری از ولایات میزبان اجساد کسانی بودند که در حمله تروریستی به یکی از مهم‌ترین قرارگاه‌های نظامی جان باخته بودند."

اطلاعات روز می‌نویسد که در برابر این غم بزرگ، واکنش حکومت سرشار از سراسیمه‌گی و شتاب بود. در حالی‌که شهروندان انتظار داشتند رئیس‌جمهوری در برابر مردم قرار بگیرد و از آن‌ها عذر بخواهد و تعهدات روشنی به مردم درباره بررسی این حادثه و وضعیت امنیتی کشور بدهد، غنی به فرستادن سخنگویش در برابر رسانه‌ها اکتفا کرد.

اطلاعات روز افزوده که حمله به یک قرارگاه بزرگ نظامی، در حالی‌که بی‌کفایتی و سهل‌انگاری حکومت را افشا می‌کند، برای حکومت شرم‌ساری کلان سیاسی است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، لازم است فارغ از تنش‌های سیاسی داخلی، نهادهای امنیتی بازسازی شوند، خلاها شناسایی شود و تصفیه‌ نهادهای امنیتی از وجود افراد فاسد و یا وابسته به بنیادگرایی پاک گردد.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد بدون برکناری فرمانده و دیگر مسئولان کلیدی درجه یک قول اردوی بلخ، افکار عمومی قانع نمی‌شود. حتی ایجاب می‌کند که وزیر دفاع نیز کنار برود.

۸‌صبح نوشته که ارگ می‌گوید که اول بررسی می‌کند و بعد در مورد سرنوشت فرمانده قول اردوی بلخ و مسئولان درجه یک آن، تصمیم می‌گیرد. این موضع‌گیری افکار عمومی را قانع نمی‌کند.

۸‌صبح افزوده که سیاست کمیسیون‌سازی، سفر به محل رودیداد و لفاظی دیگر برای افکار عمومی قانع‌کننده نیست. مردم وقتی باورشان تاحدودی به دستگاه حکومت اعاده می‌شود که رئیس‌جمهوری اقدام عملی کند.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که ضعف مدیریت در سطوح مختلف دولت و به ویژه در نهادهای امنیتی سبب شده است که کارزار مبارزه بر ضد طالب و داعش چندان نتیجه مطلوب به بار نیاورد.

آرمان ملی می‌نویسد که نبود یک راهکار متناسب به اوضاع کشور در اهداف کاری دولت برای دستیابی به پیروزی سبب شده است که طالبان قوی‌تر از پیش در کشور عرض اندام کنند.

آرمان ملی افزوده که "زمان آن رسیده است که مردم عمل کنند. توقف به امید عملکردهای دولت در واقع فرصت دادن به طالبان است."

مسئولیت نیروهای امنیتی افغانستان

روزنامه راه مدنیت نوشته که پیش از این نیز بارها حملاتی مشابه حمله به قول اردوی ۲۰۹ شاهین در افغانستان صورت گرفته اما حکومت از هیج کدام این حمله‌ها درس نگرفت.

راه مدنیت افزوده که مسئولین امنیتی باید پس از نخستین حمله از این نوع حملات، ساز و کاری طرح و اجرا می‌کردند که دیگر راهی برای نفوذ مخالفان به نیروهای امنیتی باقی نمی‌ماند.

راه مدنیت می‌نویسد که حکومت دیر یا زود باید به این نتیجه برسد که دیگر تنها تقبیح و تشکیل کمیسیون بسنده نیست و باید در پی اقدام‌های جدی باشد.

روزنامه انیس نیز نوشته که تشدید حملات گروه‌های افراطی با گذشت هر روز از عمر حکومت وحدت ملی، بیشتر می‌شود.

انیس افزوده که تدابیر پیش گیرنده امری مهم و موثر در چنین وضعیتی است.

انیس می‌نویسد که برای تحکیم امنیت در افغانستان به خصوص در شمال این کشور، یگانه راه تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط