روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه پنجم ثور

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان استعفای ژنرال عبدالله حبیبی، وزیر دفاع افغانستان و ژنرال قدم شاه شهیم، رئیس ستاد ارتش این کشور را پذیرفته است.

همچنین ارگ اعلام کرده که رئیس جمهوری افغانستان تمام فرماندهان قول اردوهای (سپاه) ارتش را تبدیل و یا تغییر داده است.

استعفای وزیر دفاع افغانستان و رئیس ستاد ارتش این کشور و تبدیلی تمام فرماندهان قول اردوهای ارتش مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های پنجم ثور (اردیبهشت) کابل است.

استعفای وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که به‌دنبال حمله طالبان بر شفاخانه چهارصد بستر در حدود یک‌ونیم ماه قبل و پس از آن حمله روز جمعه بر قول اردوی شاهین در شمال افغانستان اعتراضات گسترده‌ای علیه مقامات امنیتی حکومت وحدت ملی و رئیس‌جمهوری در شبکه‌های اجتماعی و مجلس نمایندگان افغانستان ایجاد شد که سرانجام دو مقام ارشد امنیتی را وادار به استعفا کرد.

اطلاعات روز نوشته که این استعفا برخلاف آنچه عبدالله حبیبی و قدم‌شاه شهیم در آخرین کنفرانس مطبوعاتی‌شان دیروز اعلام کردند، نه در راستای منافع ملی بلکه از سر ناگزیری و فشارهای پیدا و پنهان مردمی و رسمی بود.

اطلاعات روز افزوده که حقیقت اما این است که برای آوردن اصلاحات واقعی و تقویت پاسخ‌دهی در نهادهای امنیتی، استفعای این دو مقام امنیتی کافی نیست.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، مقامات حکومت راهی ندارند جز ایستادن در برابر فساد و تأمین کارآمدی نهادهای امنیتی.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که آوردن اصلاحات و تغییرات در نهادهای امنیتی یکی از راهکارهای ضروری است که بایستی به صورت همیشگی و دوامدار مد نظر گرفته شود.

افغانستان نوشته که روند تغییر، تبدیل و برکناری افراد یک روند عادی در سیستم اداری به شمار می‌آید و این روند چنانچه در چارچوب قانون صورت بگیرد، سبب افزایش کارایی این نهادها گردیده و ضعف‌ها و کاستی‌های موجود را مرتفع می‌سازد.

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که "در رخداد غم انگیز و مرگبار قول اردوی شاهین، نهادها و افراد دیگری هم مقصر هستند که باید استعفا بدهند و یا دست کم از مردم معذرت بخواهند و به کم کاری و ضعف‌شان اعتراف کنند."

آرمان ملی افزوده که رئیس جمهوری افغانستان که همواره به سرقوماندان اعلی بودن خود افتخار می‌کند باید بپذیرد که در این رخداد مقصر است.

آرمان ملی نوشته که مجلس نمایندگان، نهاد دیگری است که در قضیه قول اردوی شاهین و رخدادهای غم انگیز و مرگبار دیگر مقصر شناخته می‌شود زیرا همین مجلس بود که به مسئولان نهادهای امنیتی پس از حادثه بیمارستان چهارصدبستر رای اعتماد مجدد داد.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی تاکید می‌کند که تنها استعفا در چنین حالات بسنده نمی‌‎باشد و کسانی که غفلت کرده‌اند و در کار و وظایف‌شان اهمال ورزیده اند باید مجازات هم شوند.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که کنار رفتن وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش از وظایف‌شان اقدامی به‌جا بود. "افتضاح به جایی رسیده بود که دوام کار وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش به مشروعیت اردوی ملی صدمه می‌زد."

۸‌صبح نوشته که رئیس‌جمهوری باید به برکناری تنها کتوازی فرمانده قول اردو اکتفا نکند. آمران کشف و ضد استخبارات قول اردوی شاهین و فرمانده گارنیزیون محافظ این قول اردو، باید از وظایف‌شان عزل شوند.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که عدم توانایی دریافت و جلوگیری از رویداد اخیر در قول اردوی شاهین سبب شد که وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش افغانستان از پست‌های شان استعفا بدهند.

انیس افزوده که مردم افغانستان از مسئولان حکومت وحدت ملی انتظار دارند تا با تدابیر امنیتی زیادتر و جا به جایی کادرهای با تجربه و توانمند نظامی از بروز حوادثی چون حمله خونین بلخ جلوگیری کنند.

اما روزنامه دولتی اصلاح استعفای وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش افغانستان را گامی در راستای نهادینه شدن فرهنگ مسئولیت پذیری خوانده است.

اصلاح نوشته که "استعفای این مقامات بیانگر این است که نیروهای امنیتی و مقامات بلندپایه نظامی به خاطر تعمیم صلح، ثبات و حفظ منافع ملی هر گونه ایثار را ولو با از دست دادن جان، مقام و سمت‌شان همراه باشد، می‌‎پذیرند."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط