روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ششم ثور

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در گزارشی اعلام کرده که دولت این کشور در مبارزه با فساد، با وجود چالش‌های عمده، پیشرفت‌هایی داشته است.

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) این گزارش ۸۶ صفحه‌ای را دیروز زیر عنوان "مبارزه افغانستان در برابر فساد: میدان نبردی دیگر" در کابل منتشر کرد.

گزارش تازه سازمان ملل از موجودیت فساد در افغانستان، سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان و استعفای وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش این کشور، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ششم ثور (اردیبهشت) کابل است.

فساد اداری در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که گزارش‌ها و هم چنین وضعیت در درون حکومت از نظر تدوین پالیسی‌ها و تطبیق آن‌ها نشان می‌دهد که حکومت افغانستان تصمیم جدی دارد که با فساد مبارزه کند.

افغانستان نوشته که هنوز چالش‌های بسیاری وجود دارد که روند مبارزه با فساد را با کندی مواجه می‌کند.

افغانستان، از نهادینه شدن فساد در اذهان مردم این کشور، ساختار فرسوده ادارات دولتی افغانستان، مافیای موجود در این کشور و فقر به عنوان این چالش‌ها یاد کرده است.

افغانستان افزوده امید است که دولت افغانستان با استفاده از تجربیات گذشته و نیز با یافتن راهکارهای مناسب، این مسیر را ادامه دهد و سایه سنگین فساد را از زندگی مردم برچیند.

سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که وزیر دفاع آمریکا در یک سفر از قبل اعلام ناشده به کابل آمد و بر حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تاکید کرد.

آرمان ملی نوشته که این نکته، امیدواری‌های مردم را به جنگ با طالبان بیشتر ساخته و آنها را مطمئن ساخته که طالبان قادر نیستند افغانستان را دوباره تسخیر کنند.

آرمان ملی با اشاره به خبرهای منتشر شده از کمک روسیه به طالبان، افزوده که آمریکا باید پالیسی جدید خود را در افغانستان به گونه‌ای تنظیم کند که روسیه را از مداخله بیشتر در این کشور باز دارد.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که وزیر دفاع آمریکا در جریان سفرش به افغانستان با مقامات حکومت وحدت ملی و سربازان کشورش دیدار و گفتگو کرد.

انیس به اختلافات اعضای حکومت وحدت ملی در این اواخر، اشاره کرده و نوشته که در شرایط فعلی باید کدورت‌ها کنار گذاشته شود و به نابسامانی‌های کنونی پایان داده شود تا از حمایت‌های کشورهای خارجی از جمله آمریکا، در تمام عرصه‌ها استفاده همه جانبه صورت گیرد.

انیس نوشته که باید برای سرکوب کامل طالبان در سطح این کشور تدابیر همه جانبه اتخاذ شود تا مردم از گزند آنها در امان باشند.

استعفای مقامات امنیتی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که اکنون که رهبری وزارت دفاع تغییر کرده باید چارچوب اصلاح استراتژیک وزارت دفاع هرچه زودتر تهیه و تطبیق شود.

۸‌صبح نوشته که زمان نباید از دست برود. ماه حمل به پایان رسیده است و هوا روز به روز گرم‌تر می‌شود و گروه طالبان حملات بهاری خود را آغاز می‌کند.

۸‌صبح افزوده که برای مقابله با این استراتژی طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی، نیروهای امنیتی باید تهاجمی عمل کنند. با حالت دفاعی مطلق، نمی‌توان با تکتیک‌ها و استراتژی گروه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی مقابله کرد.

۸‌صبح می‌نویسد که حمله ۴۰۰ بستر و قول اردوی شاهین باید آخرین رسوایی‌هایی باشد که برای اردوی ملی (ارتش) کشور اتفاق می‌افتد. مردم منتظر اصلاحات اند و دولت باید به انتظار مردم پاسخ مثبت بدهد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که "گذشتن چند تروریست با موترهای ارتش از ۷ پاسگاه تلاشی و ورود مسلحانه به قول اردوی ۲۰۹ شاهین و به رگبار بستن صدها سرباز، باید یک انقلاب بزرگ در نهادهای دفاعی و یک بازاندیشی بنیادی در ساختارهای امنیتی کشور به‌راه اندازد."

ماندگار با اشاره به استعفای مقامات امنیتی این کشور نوشته نکته‌ای که در این چند مورد استعفا و برکناری مثل همیشه فراموش شده است، بحث مبارزه با ستون پنجم دشمن و پالایش صفوف خودی است.

ماندگار افزوده که "برکناری چند تن و تقرر چند نفر دیگر، هرگز گلیم ستون پنجم و ماتم ملی را جمع نکرده و نمی‌کند؛ زیرا ستون پنجم جریانی پیچیده و خزنده در تمام سطوح دولتی و نظامی است که فقط اراده قاطع در رئوس قدرت و راه‌اندازی کشف و استخبارات قوی می‌تواند آن را از میان بردارد."

مطالب مرتبط