روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۱۲ ثور

روزنامه

اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به سیگار اعلام کرده که تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در سال جاری میلادی به صورت تکان‌دهنده بالا است.

در گزارش تازه‌ای که این نهاد منتشر کرده، آمده که نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با نیروهای شورشی در شش هفته امسال ۸۰۷ نفر کشته داده‌اند.

افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان، روز جهانی کارگر و افزایش احتمالی نیروهای ناتو در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۲ ثور (اردیبهشت) کابل است.

افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که در یک‌ونیم دهه اخیر صرفا از منبع پول کمکی آمریکا ۴۲.۶ میلیارد دلار صرف تأسیس، تجهیز و حمایت از نیروهای امنیتی شده است. نیروی امنیتی-دفاعی سه‌صدهزار نفری کشور در این سال‌ها بودجه‌ای را صرف کرده که با بودجه نظامی بزرگ‌ترین ارتش‌ها برابری می‌کند.

اطلاعات روز نوشته که با این‌حال، هنوز چه ارتش ملی و چه سایر نهادهای امنیتی در افغانستان نتوانسته‌اند بر وضعیت امنیتی مسلط شوند.

اطلاعات روز افزوده که وجود سربازان خیالی، توزیع اسلحه به سربازان خیالی، عدم هماهنگی میان نهادهای امنیتی (پلیس، امنیت ملی و ارتش ملی) و فساد در قراردادهای اکمالاتی این نهادها پشت پرده ناکامی‌های سربازان افغان را افشا می‌کنند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، مشکل عمده در وجود فساد گسترده و پیچیده سیاسی و اداری است، نه توان رزمی سربازان.

روزنامه راه مدنیت نیز می‌نویسد که پس از سال ۲۰۱۵ که نیروهای آمریکایی و ناتو افغانستان را ترک کردند، گراف تلفات نیروهای امنیتی این کشور به تدریج بالا رفته است.

راه مدنیت نوشته که در افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان دو بحث همیشه مطرح است؛ فساد گسترده در رده های رهبری و گسترش نفوذی‌های مخالفان مسلح در ساختار نظامی این کشور.

راه مدنیت افزوده که باید با بررسی‌های جدی تلاش شود افراد فاسد شناسایی شده و به جزای اعمال‌شان برسند و افراد نفوذی نیز در هر سطحی که هستند، شناسایی شده و از نیروهای امنیتی این کشور پاکسازی شوند.

افزایش احتمالی نیروهای ناتو در افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که ناتو اعلام کرده که اعزام نیروهای بیشترش را به افغانستان بررسی می‌کند.

آرمان ملی نوشته که افغانستان اکنون از لحاظ امنیتی در شرایط ناگواری قرار گرفته که عدم موجودیت سیاست قاطع در برای مخالفان در دم و دستگاه دولتی، علت اصلی آن است.

آرمان ملی افزوده که مردم افغانستان توقع دارند که نیروهای ناتو در کنار آموزش و مشورت دهی، نیروهای افغانستان را در جنگ‌ها نیز همکاری کنند.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی همچنان به تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان از سوی نیروهای بین‌المللی تاکید کرده است.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که افغانستان در سال‌های اخیر گاهی به فراموشی سپرده شده و گاهی در محراق توجه قرار گرفته است. این آمد و شد باعث گردیده است که گروه‌های افراطی و تروریسم بین‌المللی در هر مرحله چهره عوض کنند و هر بار از غیبت مدعیان مبارزه با تروریسم و افراط گرایی به خوبی استفاده کنند.

افغانستان نوشته که تصمیم ناتو در مورد افزایش نیرو و نیز جدی‌تر شدن ایالات متحده در مبارزه با تروریسم و همچنین افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان بر اساس گزارش سیگار، حاکی از ضرورت تغییر در استراتژی حضور نیروهای خارجی است.

افغانستان با اشاره به خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ افزوده که اکنون معادلات بین‌المللی و نیز تصمیم تروریست‌ها و حامیان آنها مبنی بر وخیم کردن اوضاع افغانستان، ایجاب می‌کند که دولت افغانستان و شرکای بین‌المللی آن علاوه بر تصامیم جدی تر در مبارزه با تروریسم، در استراتژی حضور نیروهای بین‌المللی در جهت حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، بازنگری کنند.

روز جهانی کارگر

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که برای بهبود وضعیت کارگران در افغانستان در بخش‌های مختلف چون ساعات کار، دستمزد کار و بیمه و غیره هیچ قانونی وجود ندارد.

۸‌صبح نوشته که پارلمان افغانستان باید این خلای قانونی را هر چه زودتر رفع سازد.

۸‌صبح افزوده که تا شکل‌گیری سندیکا‌های کارگری در این کشور راه درازی در پیش است، اما فعالان مدنی می‌توانند به پارلمان فشار وارد کنند، تا در حمایت از کارگران قانون تصویب کند.

مطالب مرتبط