روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۳ ثور

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

نهادهای خبرنگاری افغانستان می‌گویند که اخیرا دست‌کم ۷۰ رسانه در این کشور به دلایل مختلف از فعالیت باز مانده‌اند. افزون بر مشکلات اقتصادی، خبرنگاران افغانستان مدعی هستند که آنان با تهدید از سوی حکومت، مخالفان مسلح و افراد زورمند روبرو هستند.

وضعیت رسانه‌ها در افغانستان و سفر رئیس سازمان اطلاعات پاکستان به کابل مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۳ ثور (اردیبهشت) کابل است.

رسانه‌ها در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که در افغانستان در حالی‌که هیچ نشانه‌ای از بهتر شدن وضعیت آزادی مطبوعات و تسهیل چرخش آزاد اطلاعات به نظر نمی‌رسد، حکومت سرگرم گرامی داشتن روز جهانی آزادی مطبوعات است.

اطلاعات روز نوشته که اگر دولت به آزادی مطبوعات باور دارد، چرا تاکنون کاری در جهت بهبود وضعیت مطبوعات، حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران و ساده‌سازی دست‌یابی به اطلاعات انجام نشده است؟

اطلاعات روز افزوده که "حکومت در جهت تامین نیاز رسانه‌ها صرفا به باز گذاشتن دروازه‌های ورودی نهادهای دولتی اکتفا کرده است. در پشت این دروازه‌ها اما سکوت، بی‌توجهی و سرگردانی و تحقیر رسانه‌ها بی‌هیچ حدومرزی اعمال می‌شود."

اطلاعات روز می‌نویسد که قرار گرفتن افغانستان در جایگاه ۱۲۰ام در رتبه‌‌بندی آزادی مطبوعات در جهان، بیش‌تر ریشه در وابستگی مالی، سیاسی و نظامی‌اش به کشورهایی دارد که بر مفاد ارزش‌های مندرج در قانون اساسی تأکید می‌ورزند... واقعیت این است که رسانه‌ها در افغانستان محکوم به رانده‌شدن به گوشه متروکی هستند.

اما روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که در این کشور در یکونیم دهه اخیر که روندهای دموکراتیک در حال شکل گرفتن بوده است، آزادی بیان و رشد رسانههای آزاد به عنوان بزرگ ترین دستاورد به حساب میآید.

افغانستان نوشته که هم قوانین و مقررات مربوط به رسانهها و هم شرایط واقعی رسانه و تطبیق این قوانین حداقل در منطقه و کشورهای همجوار بی نظیر است.

با آنهم افغانستان افزوده که هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب و برداشتن همه موانعی که در برابر رسانههای افغانستان قرار دارد، راه طولانی در پیش است.

روزنامه افغانستان از ساختارهای ذهنی و فرهنگی موجود علیه رسانهها و آزادی بیان، وجود تهدیدات امنیتی، فساد و عدم تطبیق قانون، فقدان ظرفیت لازم در رسانه‌ها و وابسته بودن رسانه‌ها به اشخاص و گروه‌ها به عنوان این چالش‌ها یاد کرده است.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که آزادی مطبوعات در افغانستان از ارزش هایی است که همه نهادهای دولتی و خصوصی به آن می‌بالند و رهبران حکومت آن را دستاورد تلقی می‌کنند.

آرمان ملی نوشته که آزادی مطبوعات در افغانستان با وجود مشکلات و ضعف‌ها در منطقه نظیر ندارد و باید به آن اعتراف کرد.

آرمان ملی افزوده که اما هنوز رسانه‌های این کشور با مشکلات زیادی از جمله مشکلات اقتصادی رو به رو هستند و این مشکلات سبب شده که فعالیت برخی از رسانه‌ها با رکود مواجه شود.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی از دولت خواسته به این مشکلات رسانه‌ها توجه جدی کند اگر نه رسانه‌های دیگری نیز از کار باز خواهند ماند.

روزنامه راه مدنیت نیز نوشته که در یک و نیم دهه اخیر در افغانستان تحول عظیمی در حوزه رسانه به میان آمده که بر زندگی جمعی نیز اثرهای جدی داشته است.

راه مدنیت افزوده که اما چالش‌های زیادی هنوز وجود دارد که نگران کننده است و در سالهای پسین نه تنها کاهش نیافته که جدی‌تر نیز شده است.

راه مدنیت از عدم مصونیت کارمندان رسانه‌ها، خشونت‌ها علیه خبرنگاران و مشکلات اقتصادی رسانه‌ها به عنوان این چالش‌ها نام برده و می‌نویسد که ادامه این وضعیت دستاوردهای افغانستان در بخش آزادی رسانه‌ها را با خطر مواجه خواهد کرد.

سفر رئیس سازمان اطلاعات پاکستان به کابل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که رئیس آی‏ اس‏ آی پاکستان دیروز از کابل دیدن کرد. "پس از تنش‌هایی که در روابط کابل و اسلام‌آباد ایجاد شد و ژنرال‌های راولپندی، خلف وعده کردند، این اولین بار است که یک ژنرال بلندپایه پاکستانی از کابل دیدن می‌کند."

۸‌صبح نوشته که ژنرال‌های ارتش پاکستان به کابل وعده کرده بودند که به طالبان توصیه می‌کنند تا به پای میز مذاکره بیایند. آنها هم‌چنان گفته بودند که اگر طالبان به این توصیه عمل نکنند، با آنان می‌جنگند و از پاکستان اخراج‌شان می‌کنند.

۸‌صبح افزوده که کابل باید روی موضع خود قاطعانه بایستد. موضع افغانستان برحق و مبتنی بر واقعیت‌ها و ارزش‌ها است.

۸‌صبح می‌نویسد که تا ژنرال‌های پاکستانی گام‌های مهم برای اعتمادسازی برندارند، هرقدر هم که مذاکره شود، سودی ندارد. ژنرال‌های پاکستانی باید قدم‌های بزرگ بردارند. مثلا آنان باید ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر گروه طالبان را بازداشت کنند و بعد او را به کابل بسپارند.

مطالب مرتبط