روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۷ ثور

روزنامه ها

افزایش ناامنی در شمال افغانستان و حواشی بازگشت گلبدین حکمتیار به کابل مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۷ ثور (اردیبهشت) کابل است.

افزایش ناامنی در شمال افغانستان

روزنامه اطلاعات روز به افزایش ناامنی‌ها و سقوط سال گذشته قندوز اشاره کرده و می‌نویسد که عواملی که باعث استمرار جنگ در قندوز شده و حکومت را در سرکوب طالبان ناتوان کرده است، باید در بستر مناسبات اجتماعی و سیاسی در این ولایت جست‌وجو شود.

اطلاعات روز نوشته از آن‌جا که قندوز در مرز میان افغانستان و کشورهای ازبکستان و تاجکستان قرار گرفته است، نزدیک محل گروه‌های اسلامی تندرو این کشورها برای ورود به افغانستان و سپس پاکستان است و جای تردیدی نیست که این گروه‌ها در جریان دو دهه اخیر مناسبات اجتماعی نزدیکی با مردم محل برقرار کرده‌اند.

اطلاعات روز افزوده که رقابت و درگیری میان دو حزب نیرومند در این ولایت، جنبش ملی و جمعیت اسلامی، باعث تقویت ناامنی شده است. این احتمال وجود دارد که هر دو طرف به‌دلیل منازعه شدیدی که دارند، به تقویت طالبان و استفاده از آن‌ها علیه همدیگر مبادرت ورزند.

اطلاعات روز می‌نویسد که "سرکوب طالبان در این ولایت، بی‌توجه به بسترهای اجتماعی آن، منازعه میان‌گروهی و تکثر گروه‌های مسلح غیرمسئول ناممکن است. ضمن آن‌که نباید از فساد گسترده در ولایت و میان فرماندهان محلی امنیتی چشم پوشید."

روزنامه آرمان ملی نیز به ناامنی‌ها در ولایت بدخشان پرداخته و نوشته که جنگ در بدخشان یک برنامه راهبردی است که در پشت آن دست مافیای معادن منطقه نیز شامل می‌باشد و به همین دلیل، هم تلاش‌های نظامی برای تأمین امنیت در این ولایت به نتیجه نرسید.

آرمان ملی نوشته که اکنون که اوضاع در منطقه پیچیده‌تر شده است، گفته می‌شود که پاکستان و روسیه نیز در این میانه دخیل شده‌اند و تلاش آن است که این ولایت همپنان دستخوش بدامنی‌های گسترده تری گردد.

آرمان ملی افزوده که دولت افغانستان باید دست به کار شود و نگذارد تا زمینه‌های سقوط این ولایت و ولایت‌های همجوار آن به دست مخالفان فراهم شود.

نویسنده آرمان ملی تاکید کرده که باید عملیات‌های نظامی گسترده در ولسوالی‌های تحت کنترل طالبان در این ولایت به زودی آغاز و ادامه یابد.

حواشی بازگشت حکمتیار به کابل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که یکی از موارد خیلی بد توافقنامه صلح دولت با تنظیم حکمتیار، تعهد حکومت به جذب برخی از فرماندهان و سردسته‌های افراد مسلح حکمتیار در صفوف نیروهای امنیتی است.

۸‌صبح نوشته که تمام ارگان‌های امنیتی این کشور، سازوکارها، مقررات و قوانین دارند و این اسناد حقوقی روند استخدام در این نیروها را واضح بیان کرده است و تفویض رتب نظامی هم در این اسناد حقوقی پیش‌بینی شده است.

۸‌صبح افزوده که "نصب افراد مسلح و فرماندهان تنظیم حکمتیار در نیروهای امنیتی، به این نیروها صدمه می‌زند. حضور این اشخاص و افراد، ضریب افتراق قومی، فساد، ناکارآمدی و سهل‌انگاری را در نیروهای امنیتی افزایش خواهد داد. با نصب این اشخاص و افراد، اصل شایسته‌سالاری خدشه‌دار می‌شود."

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح تاکید می‌کند که نصب بیشتر چهره‌های تنظیمی، اصل بی‌طرفی سیاسی نیروهای امنیتی را خدشه‌دار می‌سازد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که هزاران نفر از شهروندان کابل در اعتراض به بازگشت حکمتیار تظاهرات کردند.

ماندگار نوشته که نهادهای حامی حقوق بشر که به قضایای افغانستان نگاه جدی داشته‌اند نیز خواهان پیگرد قانونی آقای حکمتیار شده‌اند اما حالا مرجعی که باید به این انتظارها و اتهامات پاسـخ بدهد، وجود ندارد.

ماندگار افزوده که "پیشنهاد ما به آقای حکمتیار این است که به‌جای نیش و زبان نشان دادن به حریفان دیروزینش و به آنانی که خواهان حساب گرفتن از او هستند، بیاید در محضر رسانه‌ها و صادقانه از خطاهای گذشته‌اش از مردم پوزش بخواهد."

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که قانون اساسی فعلی مبتنی بر خواست‌ها و نیازهای مردم افغانستان و ارزش‌های ملی و بین‌المللی می‌باشد و از سوی مردم افغانستان پذیرفته شده است پس تا زمانی که در این قانون تغییر و تعدیل نیامده باشد، برای همه شهروندان افغانستان لازم الاجراء بوده و هیچ فرد و گروهی به بهانه این که با این قانون یا برخی مواد آن موافق نیست، نمی‌تواند از آن تخطی کند.

افغانستان همچنان افزوده که حکومت وحدت ملی در یک مقطع دشوار سیاسی بر مبنای توافقنامه سیاسی شکل گرفته است. این حکومت به دلایل مختلف از سوی مردم افغانستان پذیرفته شد و این پذیرش در کنار انتخابات می‌تواند مشروعیت مردمی حکومت فعلی را توجیه کند.

افغانستان نوشته که مساله مهم این است که رهبران و سیاست مداران کشور با توجه به فضای جدید سیاسی و با توجه به دستاوردها و ارزش‌های جدید ملی در ارتباط با مسایل اساسی کشور موضع گیری نمایند و نگرانی‌های مردم را در شرایط حساس و شکننده کنونی تشدید نکنند.

مطالب مرتبط