روزنامه‌های کابل: دوشنبه ۱۸ ثور

ظریف حق نشر عکس Arg
Image caption محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز گذشته به کابل آمده بود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در دیدار با محمد‌ جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌ای شود. آقای غنی تأکید کرد که به گروه‌های "تروریستی" اجازه داده نمی‌شود که از خاک این کشور علیه کشورهای دیگر استفاده کنند.

روزنامه‌های ۱۸ ثور (اردیبهشت) کابل در سرمقاله‌های امروزشان به سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به افغانستان پرداخته‌اند.

بازی دوگانه ایران

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مقام‌های ایرانی به تامین رابطه با طالبان اذعان کرده‌اند. دیپلومات‌های ایرانی مقیم کابل هم گفته‌اند که برای "کنترول اطلاعاتی طالبان" با این گروه تماس دارند.

۸‌صبح نوشته که "روابط تهران و طالبان صرف محدود به تماس و مذاکره نیست. چند ماه پیش گزارش‌های ثقه و مستندی به نشر رسید که نشان می‌داد طالبان، اجساد جنگجویان‌شان را در قلمرو ایران دفن می‌کنند. سخنگویان غیررسمی طالبان هم می‌گویند که نمایند‌گان این گروه به تهران رفت‌وآمد دارند. ملا اخترمحمد منصور، رهبر پیشین طالبان، در راه برگشت از ایران هدف هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی قرار گرفت."

۸‌صبح افزوده که بلندپایه‌گان حکومت باید به تهران بگویند که نمی‌تواند همزمان با طالبان و کابل روابط داشته باشد. تهران باید یکی را انتخاب کند.

۸‌صبح می‌نویسد که تهران می‌خواهد از روابطش با طالبان به عنوان کارت‌بازی استفاده کند. محافل حکومتی در کابل تصور می‌کنند که تهران برای اعمال فشار بر آمریکا، به طالبان کمک می‌کند. بازی دوگانه برای دولت و مردم افغانستان قابل قبول نیست.

روزنامه راه مدنیت نیز می‌نویسد "اینکه طالبان حالا در چندین دسته آمریکایی، پاکستانی، روسی، ایران و ... تقسیم شده اند، هیچ تردیدی نیست و شگفتی ندارد که همه از جمله ایران "با گرگ دمبه می‌خورند و با چوپان نوحه می‌کنند."

راه مدنیت افزوده که بارها نیروهای امنیتی در غرب این کشور به سلاح‌هایی دست یافته‌اند که از آدرس ایران به دست طالبان و تروریسم رسیده است.

راه مدنیت نوشته که برخی از این تلاش‌های همسایه‌ها از ضعف نیروهای امنیتی و دستگاه اطلاعاتی افغانستان ناشی می‌شود.

نگرانی‌ها در روابط ایران و افغانستان

روزنامه اطلاعات روز نوشته که وزیر خارجه ایران دو هفته مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور به کابل آمد.

اطلاعات روز می‌نویسد که نقش و مسأله‌ ایران در افغانستان، با نقش و نفوذ پاکستان، هند و عربستان سعودی مقایسه می‌شود. به همین دلیل، هر دو کشور مسایل حل‌ناشده و منافع مشترک بسیاری دارند.

اطلاعات روز افزوده که جواد ظریف به نظر می‌رسید که با پیام سیاسی روشنی به کابل آمده بود. او خواهان ارتقای سطح ارتباط سیاسی کشور به ارتباط استراتژیک شد. به نظر می‌رسد، این پیام آقای ظریف اهمیت سیاسی جدی‌ دارد.

اطلاعات روز می‌نویسد که پیش از آن‌که بحث در مورد برقراری ارتباط استراتژیک میان دو کشور مطرح شود، هر دو طرف بر سر تعریف منافع مشترک در سطح منطقه و تهران-کابل باید به توافق برسند. گرچه ایران نزدیک به چین و روسیه است و در قطب‌بندی‌ها به این دو کشور خواهد پیوست، اما برای افغان‌ها این مسأله اهمیت دارد که کشورهای همسایه برای تأمین ثبات کشورشان دست از اقتدارنمایی بردارند.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که اکنون چالش‌هایی نیز فراروی روابط نیک و حسنه دو کشور وجود دارد که هرچه زمان می‌گذرد برای هر دو کشور اهمیت بیشتر پیدا می‌کند.

افغانستان نوشته مهم ترین چالشی که گاهی حسن نیت دو طرف را تحت شعاع قرار می‌دهد، مساله حضور دو و نیم میلیون مهاجر افغان در ایران است.

افغانستان از مساله آب میان دو کشور و شکل گیری ائتلاف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به عنوان چالش‌های دیگر در روابط دو کشور یاد کرده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط