روزنامه‌های کابل: شنبه، ۲۳ ثور

آرمان ملی حق نشر عکس .
Image caption عکس و تیر اول آرمان ملی

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتاً اظهارات اخیر دن کوتس، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا درباره احتمال بدتر شدن اوضاع امنیتی افغانستان را بررسی کرده‌اند.

اطلاعات روز با اشاره به هشدار اخیر رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا درباره احتمال بدتر شدن اوضاع امنیتی افغانستان، نوشته که آمریکا و کشورهای عضو ناتو دو راه بیشتر ندارد: یا افغانستان را کاملاً فراموش کنند یا این کشور را به صورت جدی و اثرگذار در مرکز توجه خود قرار دهند.

پریروز (پنجشنبه، ۲۱ ثور/اردیبهشت) دن کوتس، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا به کمیته اطلاعات مجلس سنای این کشور گفت که اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان در سال ۲۰۱۸ بدتر خواهد شد. آقای کوتس افزود که به احتمال زیاد نفوذ گروه طالبان در مناطق روستایی افزایش خواهد یافت.

روزنامه افزوده که تمامی آماری که در یک سال گذشته درباره افغانستان منتشر شده "ناامیدکننده" بوده است. افزایش تلفات غیرنظامیان و گسترش میزان حضور گروه طالبان، از مسائلی است که سرمقاله نویس اطلاعات روز آنها را ناامیدکننده دانسته است.

نویسنده اطلاعات روز خبرهای جنگ در افغانستان هم ناخوشایند دانسته و معتقد است که در چنین وضعیتی حکومت افغانستان و هم پیمانان بین‌المللی آن پاسخ روشنی به این پرسش ندارند که چگونه می‌توان مدیریت جنگ را به گونه‌ای تغییر داد که میزان کنترل حکومت بر مناطق کشور افزایش و گسترش یابد.

یسا هم به همین موضوع پرداخته و این پرسش را مطرح کرده که چرا در حالی که آمریکا در افغانستان پایگاه نظامی دارد و سازمان‌های اطلاعاتی آن فعالند، چرا وضعیت در آینده نسبت به سال گذشته بدتر شود. روزنامه همچنین پرسیده که چرا سود پیمان‌های استراتژیک افغانستان با کشورهای غربی به این کشور نمی‌رسد.

به نظر سرمقاله‌نویس ویسا، حالا شورای ملی، روحانیون ومحافل سیاسی در افغانستان مسئولیت دارند که سرانجام دست به کار شوند و نه این که منتظر آینده غم‌انگیز کشور باشند. روزنامه افزوده که اگرچه پیش از این پرسش‌هایی در شورای ملی درباره پیمان استراتژیک با آمریکا مطرح شده، اما برخی موضوع اصلی بی‌پرسش مانده است.

نویسنده ویسا معتقد است که حالا نیاز اعضای شورای ملی افغانستان پیمان امنیتی را با آمریکا را به صورت بنیادی بازنگری کنند. روزنامه تاکید کرده که نمایندگان پارلمان باید این پیمان را به صورت جدی بررسی کنند تا براساس یا گام‌های جدی برای بهبود وضعیت برداشته شود یا کشور از این سند دست بردارند.

آرمان ملی با اشاره به احتمال افزایش نیروهای نظامی ناتو در افغانستان در سرمقاله خود نوشته که کشورهای عضو این پیمان باید به عضو اعزام نیروهای خود، نیروهای افغانستان را تقویت و تجهیز کنند. از نظر این روزنامه، راه پیروزی بر "تروریست‌ها" در افغانستان تجهیز نیروهای امنیتی این کشور است.

حق نشر عکس .
Image caption هشت صبح در گزارش تحقیقی مفصلی نسرین اوریاخیل، وزیر کار و امور اجتماعی متهم به چندین مورد قانون شکنی کرده

نویسنده آرمان ملی همچنین این انتقاد را مطرح کرده که کارکردهای نیروهای بین‌المللی در افغانستان "مبهم" است، چرا که در ولایت شرقی ننگرهار مواضع دولت اسلامی (داعش) را به شدت بمباران کردند اما از عملیات هوایی در قندوز، بغلان و بدخشان خبری نیست.

آرمان ملی در ادامه افزوده که "اعزام نمایشی" نیروهای اضافی به افغانستان برای شکست تروریست‌ها مؤثر واقع نخواهد شد، بلکه این کار با تجهیز نیروهای هوایی و زمینی ارتش افغانستان امکان‌پذیر خواهد بود. به اعتقاد این روزنامه، نیروهای امنیتی افغانستان می‌توانند در زمانی کم ماشین جنگی شورشیان را نابود کنند.

هشت صبح با اشاره تأکید اخیر محمداشرف غنی، رئیس جمهوری بر همبستگی سیاسی، نوشته که اگر جامعه سیاسی کشور از درون از هم نپاشد، گروه طالبان توانایی نابودی آن را ندارد. از نظر روزنامه، "شکنند‌گی سیاسی خطری جدی برای تداوم دولت است."

هشت صبح توضیحی درباره "شکنندگی سیاسی" در کشور ارائه نکرده، اما به نظر می‌رسد که منظور این روزنامه اختلاف‌های سیاسی بین رهبران سیاسی کشور است. آقای غنی روز چهارشنبه گذشته در جلسه کابینه بر "وفاق، همسویی و وحدت ملی" تاکید کرد.

استدلال هشت صبح این است که تهدید گروه طالبان چیز تازه‌ای نیست، اما "شکنندگی سیاسی کابل" در حال حاضر "جدی‌ترین تهدید" برای دولت است. سرمقاله‌نویس هشت صبح این تهدید را "نگران‌کننده" دانسته است. نویسنده باور دارد که آقای غنی این موضوع را درک کرده و اداره اطلاعات ملی آمریکا هم این تهدید را جدی می‌داند.

نویسنده هشت صبح از رئیس جمهوری خواسته آنچه را که در جلسه اخیر کابینه در این مورد گفت، به "برنامه سیاسی" تبدیل کند. به باور روزنامه، اگر این تهدید را رفع کند، جلو فساد اداری در نیروهای امنیتی را هم خواهد گرفت و میزان کارآمدی این نیروها را افزایش خواهد داد.

موضوعات مرتبط