روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۴ ثور

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

مشکلات شهری در کابل، پیچیده شدن جنگ در افغانستان و ضعف دولت در مصرف بودجه انکشافی (توسعه‌ای) مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۴ ثور (اردیبهشت) کابل است.

مشکلات شهری در کابل

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که ریاست زون پایتخت و ریاست ناحیه‌ دوم شهرداری کابل، این روزها در کار رنگ‌پاشی بر روی خانه‌های گلین، محقر و ویران در دامنه‌ کوه آسمایی است؛ جایی که از فقیرترین و ویران‌ترین نقاط کابل است.

اطلاعات روز از این کار انتقاد کرده و نوشته "به این می‌ماند که بر چهره‌ خانه‌ای که باید بازسازی شود، به رنگ‌آمیزی اکتفا کنیم."

اطلاعات روز از مشکلات شهری چون نبود آب پاک نوشیدنی در شهر، نامنظم بودن ترافیک شهری، نبود جاده‌های آسفالت، نبود سیستم فاضلاب و غیره اشاره کرده و افزوده که "این برخورد رمانتیک با ویرانی و بی‌نظمی که در شهر کابل حاکم است، نشان می‌دهد که مسئولان دولتی تا چه اندازه فاقد درک لازم از نیازهای شهر و شهروندان‌اند و از جهتی دیگر به برگزاری نمایش‌های ظاهرا جذاب اما خیانت‌آمیز و بزهکارانه خو گرفته‌اند."

پیچیده شدن جنگ در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد در حالی که مردم افغانستان انتظار دارند که با گذشت بیش از یک و نیم دهه از حضور جامعه جهانی و نیروهای بین‌المللی در افغانستان، اوضاع امنیتی، سیاسی و اقتصادی رو به بهبود بگذارد، اما واقعیت‌های سیاسی و امنیتی و اظهارنظرهای کارشناسان و مسئولان نظامی کشورهای مختلف همه ساله از بدتر شدن اوضاع افغانستان حکایت دارد.

افغانستان افزوده که سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای نیز نسبت به گذشته پیچیده تر گردیده و تعارض منافع بخصوص در خاورمیانه و آسیای مرکزی شدیدتر و آشکارتر شده است. دید منفعت محور کشورها در واقع تعیین کننده رویکردهای استراتژیک آنها در ارتباط با افغانستان می‌باشد.

افغانستان همچنین نوشته که جنگ افغانستان بدون حمایت‌های بیرونی قابلیت دوام ندارد و هراس‌افکنان نیز بدون حمایت کشورهای خارجی نمی‌توانند در برابر نیروهای امنیتی به جنگ و مقابله پرداخته و بخش‌هایی از این کشور را در اختیار بگیرند.

افغانستان افزوده "پس تا زمانی که یک توافق و اجماع و یا همگرایی نسبی منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای امنیت افغانستان شکل نگیرد، افغانستان به امنیت و ثبات واقعی دست نخواهد یافت. ما نمی توانیم با ساز و کارهای داخلی یک معضل بین‌المللی را حل و فصل نماییم."

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که یگانه راهکار ختم جنگ و بیرون رفتن از این بن بست، تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است.

انیس نوشته که رهبری حکومت جدید آمریکا باید متقاعد شود تا نیروهای امنیتی افغانستان را با سلاح‌های مدرن و عصری، زمینی و هوایی تجهیز و تسلیح کند.

ضعف دولت در مصرف بودجه انکشافی

روزنامه ۸‎‌صبح می‌نویسد که نیم سال مالی در حال سپری شدن است اما تاکنون بسیاری از پروژه‌های عمرانی حتی کلید نخورده‌اند. کل بودجه برای پروژه‌های توسعه‌ای افغانستان، ۱۶۱ میلیارد افغانی است اما وزارتخانه‌ها و در مجموع حکومت با گذشت نیم سال مالی ۱۳۹۶ نتوانسته‌اند حتی کار یک پروژه را هم آغاز کنند.

۸‌صبح نوشته که "عامل اصلی این ناکامی‌شخص محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری کشور است. ایشان در راس کمیسیون‌های تدارکات ملی، بودجه و مالی قرار دارد. رئیس‌جمهوری به کسی دیگر حتی اجازه پیاز پوست کردن هم نمی‌دهد."

۸‌صبح افزوده که کاری که رئیس‌جمهوری می‌کند، مدیریت نیست. این تمرکز تمام صلاحیت‌ها است. مدیریت استفاده بهینه از تمام منابع انسانی، مالی و ظرفیت‌های تخنیکی است.

۸‌صبح نوشته که رئیس‌جمهوری به جای این که وقتش را در مورد منظوری یک قرارداد کوچک ضایع کند و ماه‌ها آن را منتظر بگذارد، برود و به فکر امنیت باشد. کار بودجه و تدارکات را به ریاست اجرایی، معاونان ریاست اجرایی، معاونان ریاست جمهوری، وزیران و دیگر بلندپایه‌گان نظام بگذارد.

مطالب مرتبط