روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۷ ثور

مبارزه با فساد اداری در افغانستان و احتمال افزایش نیروهای آمریکایی در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۷ ثور (اردیبهشت) کابل است.

مبارزه با فساد اداری در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد در این‌که فساد در تمام لایه‌های دولت، از ارگ ریاست‌جمهوری گرفته تا دورترین نهادهای حکومت محلی وجود دارد، جای هیچ تردیدی باقی نمانده است. به همین دلیل فساد در پشت تمامی عقب‌گردها، ناتوانی‌ها و ناکامی‌های دولت پس از سقوط طالبان ایستاده است.

اطلاعات روز نوشته که نگاهی به رشد روز افزون فساد در یک‌ونیم دهه گذشته نشان می‌دهد که دو عامل بیشترین سهم را در تقویت و گسترش ریشه‌های فساد داشته‌اند؛ نبود اراده واقعی معطوف به مبارزه با فساد در دولت و فقدان نظارت و بررسی و تنبیه عوامل فساد در کشور.

اطلاعات روز افزوده که "کنفرانس خبری دیروز دادستان کل، فرید حمیدی، در این مورد امیدوارکننده بود. او به‌عنوان رئیس نهادی که بیش‌ترین سهم را در اعاده قانون و بررسی پرونده‌های فساد و مهار آن دارد، با صداقت بسیاری سخن گفت و چندبار بر تعهدش برای مبارزه با فساد تأکید کرد."

اطلاعات روز می‌نویسد اکنون آنچه که لازم است، اعمال فشار بیشتر بر باقی نهادها برای هماهنگی با دادستانی کل کشور است. این فشار اعمال نخواهد شد، مگر اراده مبارزه با فساد در سطح رهبری حکومت تسریع یابد.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که اداره دادستانی کشور باید در مبارزه با فساد اداری و مالی بیشتر از گذشته فعال شود. در این تردیدی نیست که مهره‌ها و پیچ‌های مجموع دستگاه حکومت باید در هماهنگی کار کنند اما دادستانی به لحاظ قانونی، اداری و پرستیژ، ظرفیت‌های فراوانی برای مبارزه با فساد مالی و اداری دارد.

۸‌صبح نوشته که دادستانی باید به دقت اسناد را جمع‌آوری کند، پرونده بسازد و یک روند مشروع قضایی را برای اجرای عدالت بر مفسدان روی دست گیرد.

۸‌صبح افزوده که دادستانی کل کشور اگر مقتدرانه عمل کند، مورد حمایت جامعه جهانی هم قرار می‌گیرد. مجموع بلندپایه‌گان دولت باید درک کنند که مبارزه با فساد اداری زمانی ممکن است که دادستانی صلاحیت‌ها و ظرفیت‌هایش را به کار ببرد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که سالهاست که مبارزه با فساد در اولویت کاری دولت قرار گرفته است، اما این روند بسیار با کندی و آهستگی به پیش رفته و با همه تلاش‌هایی که در این عرصه انجام گرفته است، حجم فساد در ادارات هنوز هم چشمگیر می‌باشد.

افغانستان نوشته که فساد امروزه تنها به رابطه میان دولت و شهروندان لطمه نمی‌زند، بلکه یک بعد کلان آن به مناسبات افغانستان با حامیان بین‌المللی آن مربوط می‌شود. از سوی دیگر فساد مانع بزرگ در مسیر توسعه و بازسازی کشور به شمار می‌رود.

افغانستان افزوده که سیاست‌های حکومت در برابر فساد اغلب جنبه نمایشی داشته و از پشتوانه‌های عملی و قضایی برخوردار نبوده است. به این دلیل روند مبارزه با فساد از تشکیل کمیسیون‌های پر مصرف و ناکارا شروع می‌شد و احیانا به دستگیری مأموران پایین رتبه و بدون پشتوانه ختم می‌گردید.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، حکومت وحدت ملی افغانستان نسبت به گذشته به روند مبارزه با فساد سرعت و قاطعیت بیشتر بخشیده و این موضوع امیدوارکننده است.

احتمال افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که در یکی از دانشگاه‌های بریتانیا سخن می‌زد گفت که هراس افگنان در فکر تکرار حادثه یازدهم سپتامبر هستند و باید به هراس افگنان فشار بیشتر آورده شود و نهادهای امنیتی افغانستان تجهیز بیشتر شوند.

آرمان ملی نوشته این درحالی است که اعزام پنج هزار سرباز تازه نفس به افغانستان از سوی دولت ترامپ، نهایی شده و ممکن است در چند ماه آینده این سربازان به افغانستان برسند.

آرمان ملی به سالهای نخست آمدن نیروهای خارجی در افغانستان و ناکامی آنها تاکنون اشاره کرده و افزوده که "آمریکا از موجودیت لانه‌های تروریستان در خاک پاکستان و تمویل هراس افگنان از سوی شیخ‌های عرب اطلاع کافی دارد ولی همواره این را اغماض می‌دارد و گاهی فقط متوسل به توصیه‌های اخلاقی می‌شود و در برابر پاکستان و برخی از کشورهای عربی و به منظور حمایت نظامی و مالی شان از هراس افگنان از قاطعیت کار نمی‌گیرد."

آرمان ملی نوشته تا زمانی که آمریکا حامیان منطقه‌ای هراس افگنان را زیر فشار نگیرد و چشمه‌های مالی آنها را خشک نسازد، صلح در منطقه به ویژه افغانستان تأمین نخواهد شد و بعید نیست که حادثه یازدهم سپتامبر بار دیگر در آمریکا تکرار شود.

مطالب مرتبط