روزنامه‌های کابل: شنبه، ۳۰ ثور

روزنامه‌های کابل در روز اول این هفته به بررسی رویدادها و مسائلی پرداخته‌اند که عمدتاً در هفته پیش اتفاق افتاده‌اند، از جمله خبر افزایش شمار مستشاران ناتو، اظهارات رئیس جمهوری در بامیان و کشته شدن پنج سرباز به دست یک نفوذی شورشیان.

روزنامه هشت صبح در مطلب اصلی خود افزایش شمار مستشاران نظامی ناتو در افغانستان را برای کاهش مشکلات امنیتی در این کشورموثر دانسته است. به نظر روزنامه، حضور مستشاران این پیمان در واحدهای نظامی افغانستان باعث تقویت ظرفیت‌های حرفه‌ای ارتش این کشور می‌شود.

به نظر سرمقاله‌نویس هشت صبح، نیروهای ارتش به دلیل نداشتن دانش حرفه‌ای کافی متحمل تلفات سنگینی می‌شوند. نویسنده افزوده که فساد باعث می‌شود که مهمات، غذا و لباس به سربازان نرسد و حتی فروخته شود. به باور نویسنده این وضعیت باعث شده که حضور نظامیان در مناطق روستایی اثرگذار نباشد.

هشت صبح با این تحلیل به این نتیجه رسیده که اگر حضور مستشاران نظامی ناتو از واحدهای بزرگ به واحدهای کوچک‌تر ارتش افغانستان گسترش یابد، زمینه ایجاد سیستم نظارتی برای جلوگیری از فساد مالی و اداری و افزایش کارآمدی نیروهای ارتش فراهم شود.

نویسنده هشت صبح افزوده که علاوه بر فراهم‌سازی زمینه گسترش ماموریت مستشاران ناتو، باید به حمایت اجتماعی ارتش نیز توجه شود. به نظر روزنامه، ارتش نهادی دارای حمایت مردمی است و برای حفظ چنین حمایتی، رئیس جمهوری و رئیس اجرایی کشور باید از انتصاب‌های سیاسی در ارتش خودداری کنند.

Image caption افغانستان ما نوشته که وقتی آقای غنی کودکی بامیانی را روی شانه‌های خود بالا برد، نشان داد که دیگر "دوره برتری‌طلبی" به پایان رسیده است

روزنامه افغانستان ما خبر و گزارش‌های مفصلی از سفر اخیر اشرف غنی، رئیس جمهوری بامیان و افتتاح کار شاهراه شمال جنوب از طریق بامیان در صفحه نخست و همچنین صفحات داخلی خود چاپ کرده است. محمد هدایت در مطلبی زیر عنوان "حاشیه های مهم‌تر از متن" نوشته که وقتی آقای غنی کودکی بامیانی را روی شانه‌های خود بالا برد، نشان داد که دیگر "دوره برتری‌طلبی" به پایان رسیده است.

نویسنده افغانستان ما افزوده که این اقدام رئیس جمهوری نشانه‌ای از "تغییر رویکرد او به سیاست" بود. نویسنده روزنامه افغانستان معتقد است که سیاست افغانستان گرفتار قوم‌گرایی است. نویسنده اما ابراز خوش‌بینی کرده که حالا به نظر می‌رسد که دوره قوم‌گرایی به پایان رسیده است.

به نظر روزنامه حاشیه مهم دیگر سفر آقای غنی به بامیان یادآوری او از مقروض بودن حکومت و پرداخت این قروض به صورت اقساط به مردم بود. به باور نویسنده، اظهار این سخن بیانگر آن است که حکومت به مدیون بودن حکومت به مردم اذعان دارد و در پی ادای دین خود در قبال مردم است.

نویسنده افزوده این سخن که "همه حکومت‌ها قرض‌دار مردم بامیان و مناطق مرکزی هستند، به نحوی بازگویی ظلم و ستمی است که در طول تاریخ بر این مردم روا داشته شده است. رئیس جمهوری به‌خوبی از این موضوع آگاه است. به همین خاطر می‌خواست به صورت تلویحی القاء کند که اراده سیاسی قوی و قاطعی وجود دارد که نارسایی‌ها و ستم‌های گذشته به هر شکل ممکن جبران گردد."

Image caption ماندگار بیشتر مطالب خود را به موضوعهای مربوط به همایش رهبران حزب جمعیت اسلامی و شماری از سایر رهبران سیاسی در چهارمین سالگرد ترور رئیس پیشین شورای ولایتی اختصاص داده

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود با اشاره به کشته شدن پنج سرباز ارتش در اثر حمله یک نفوذی در میان نیروهای ارتش، تاکید کرده که باید از نفوذ افراد مشکوک در نهادهای امنیتی جلوگیری شود. روزنامه افزوده که بر روند استخدام سربازان باید نظارت جدی‌تر و دقیق‌تری صورت گیرد.

نویسنده شماری از مواردی که منجر به حملات مرگبار در مناطق مختلف کشور به دلیل حضور نفوذی‌های شورشیان در میان نیروهای امنیتی شده نام برده و برخی از دلایل نفوذ چنین افراد در نهادهای امنیتی را هم برشمرده است. به نظر روزنامه، در حال حاضر "خلاءهایی" وجود دارد که نفوذی‌ها می‌توانند به سادگی از آنها استفاده کنند.

ماندگار به عنوان مثال یادآور شده که وقتی یک نفوذی بتواند به راحتی اسلحه کافی در گوشه‌ای از بیمارستان اصلی ارتش در پایتخت انبار کند، چندان منطقی نیست که انتظار داشت رویدادهایی مشابه به حمله به بیمارستان چهارصد بستری ارتش در کابل روی ندهد.

نویسنده ماندگار افزوده که حالا شماری از افراد مربوط به حزب اسلامی حکمتیار وارد نیروهای امنیتی می‌شود، به این موضوع توجه شود. روزنامه تاکید کرده که این امر نباید زمینه آن را فراهم کند که فیلترهای لازم برای جلوگیری از ورود "افراد مشکوک" از نشانی این حزب وارد نیروهای امنیتی شوند و "کار دولت را یک‌سره" کنند.