روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه اول جوزا

روزنامه

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، برای شرکت در نشست سران کشورهای اسلامی-عربی و آمریکا روز شنبه ۳۰ ثور/اردیبهشت عازم عربستان سعودی شد.

سفر رئیس جمهور غنی به عربستان، روابط نزدیک عربستان و آمریکا و تلفات سنگین نیروهای پلیس افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های اول جوزا (خرداد) کابل است.

افغانستان، عربستان و آمریکا

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که رئیس‌جمهور غنی ساعاتی پس از رسیدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان، عازم ریاض شد. این سومین سفر رئیس جمهوری به ریاض است؛ سفرهایی که بیشتر به هدف جلب حمایت سیاسی عربستان سعودی از روند صلح و جذب سرمایه‌گذاری بوده است.

اطلاعات روز نوشته که در سطح منطقه‌ای، افغانستان از سیاست‌های چهار کشور بیش از دیگران متأثر است: پاکستان، هند، عربستان سعودی و ایران. اما مساله عربستان و ایران در افغانستان تا حدی متفاوت است. سیاست‌های این دو کشور، متأثر از گسترش هژمونی سیاسی در پناه اختلاف مذهبی در میان کشورهای اسلامی است.

اطلاعات روز افزوده که رئیس‌جمهور غنی و حکومت وحدت ملی ناگزیر است مادامی که در جستجوی نسخه‌ ثبات برای افغانستان است، تنش‌ها و حساسیت‌های منطقه‌ای را در نظر بگیرد. به این معنا که موقعیت جیوپولیتیک و تنوع قومی-مذهبی افغانستان به‌گونه‌ای است که نمی‌تواند در روابط سیاسی‌اش با کشورهای منطقه و اسلامی، یک‌طرفه عمل کند.

اطلاعات روز نوشته که به این دلیل، در مرحله اول باید حکومت افغانستان چارچوب و راهکار تأمین نظم و ثبات را در بستر مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی تعریف کند و در راستای آن سیاست متوازن، معطوف به تامین منفعت کشور و پایدار را در تعامل با کشورهای منطقه به اجرا بگذارد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که روز گذشته کنفرانسی زیر عنوان «مبارزه با تروریسم» در ریاض برگزار شد. در این کنفرانس که آقای غنی نیز اشتراک یافته، بیش از ۵۰ کشور اسلامی ـ عربی به‌اضافه آمریکا پیرامون تروریسم در خاورمیانه و جهان، راه‌های مقابله با آن و امکانات کشورها در همکاری با یکدیگر و نقش سازمان ملل در این خصوص بحث و رایزنی می‌کنند.

ماندگار نوشته اما آن‌چه که تاکنون مردم افغانستان را نسبت به برگزاری چنین نشست‌هایی خسته ساخته است، بی‌اعتمادی بازیگران منطقه‌ای و جهانی نسبت به یکدیگر و شکاف سیاست‌گذاری‌های خارجی آن‌ها در قبال تروریسم در چتر رقابت‌ها و ائتلاف‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی‌ است.

ماندگار افزوده که اکنون که تروریسم از یک‌طرف به دغدغه جدی کشورها و دولت‌ها و از طرف دیگر در معمای امنیت بین‌الملل، به ابزاری برای بازی و رقابت تبدیل شده؛ فرصت آن فرا رسیده که کشورهای درگیر با این پدیده، بی‌تعارف در صدد درک مطالبات یکدیگر و حل معماهای امنیتی خویش برآیند.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، اولین سفر خارجی خود را به عربستان سعودی انجام داد . او در حالی که پیش از انتخابات سخنانی بر ضد عربستان سعودی بر زبان رانده بود و این کشور را خاستگاه اصلی تروریسم معرفی کرده بود اما اکنون به نظر می‌رسد که روابط دو کشور پس از سفر ترامپ بیش از گذشته گرم شده است.

افغانستان نوشته که خرید اسلحه با حجم بسیار بالا در برابر یک مبلغ کلان از سوی عربستان سعودی از آمریکا، ضمن این که دلیل بر وخامت اوضاع در آینده است، خود مایه نگرانی‌های امنیتی زیادی را نیز فراهم خواهد کرد.

افغانستان افزوده "امری که می‌تواند به یک رقابت تسلیحاتی در منطقه دامن بزند و سایه‌های ترس و هراس را بیش از گذشته تیره تر سازد."

افزایش تلفات نیروهای پلیس در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که روز گذشته نیروهای پلیس ملی و محلی افغانستان در ولایت جنوبی زابل هدف حمله طالبان قرار گرفتند و در جریان درگیری، قربانی سنگینی دادند. بیشتر از بیست نفر از سربازان پلیس محلی و ملی جان‌شان را در این درگیری از دست دادند.

۸‌صبح نوشته که اگر فرماندهان نیروهای امنیتی هشیاری لازم امنیتی و استخباراتی داشته باشند، نیروهای امنیتی، ناگزیر به تحمل این قربانی‌های سنگین نمی‌شوند.

۸‌صبح افزوده که "فرماندهان بی‌هوش، بی‌سواد و ناآشنا به فن جنگ سبب شده‌اند که نیروهای امنیتی کشور، قربانی‌های سنگینی بدهند و دست‌آورد‌های‌شان اندک باشد."

۸‌صبح می‌نویسد با آن که حکومت وزارت اصلاح سکتور امنیتی ساخته است اما تاکنون، اصلاحات محسوس و قابل مشاهده در صفوف و رهبری نیروهای امنیتی دیده نشده است.

مطالب مرتبط